Podczas gdy powierzchnia Ziemi była prawie o 1,2 stopnia Celsjusza cieplejsza niż poziom sprzed epoki przemysłowej, w ubiegłym roku Europa odnotowała średni wzrost o ponad dwa stopnie, powyżej progu, którego niebezpieczne ekstremalne zjawiska pogodowe stają się bardziej prawdopodobne i intensywne, powiedział Copernicus Climate Change Service (C3S).
Najcieplejsze lato w historii obejmowało falę upałów wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego trwającą tygodnie i najgorętszy dzień, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, 48,8 ° C na Sycylii.
W Grecji wysokie temperatury podsyciły śmiertelne pożary opisane przez premiera jako "największa katastrofa ekologiczna w kraju od dziesięcioleci".
Lasy i domy na ponad 8000 kilometrów kwadratowych zostały doszczętnie spalone.
Tymczasem wolno poruszający się układ niskiego ciśnienia nad Niemcami pobił w połowie lipca rekord największej ilości deszczu zrzuconego w ciągu jednego dnia.
Ulewę odżywiła kolejna bezprecedensowa ekstremalna pogoda, temperatury wód powierzchniowych nad częścią Morza Bałtyckiego były o ponad 5°C powyżej średniej.
Powodzie w Niemczech i Belgii spowodowane ulewnymi deszczami – które według recenzowanych badań stały się znacznie bardziej prawdopodobne w wyniku zmian klimatu – zabiły dziesiątki i spowodowały miliardy euro szkód.
Ponieważ klimat nadal się ociepla, powodzie na taką skalę będą coraz częstsze, ostrzegł unijny monitor klimatu.
"Rok 2021 był rokiem ekstremalnych zjawisk, w tym najgorętszego lata w Europie, fal upałów na Morzu Śródziemnym, powodzi i susz wiatrowych w Europie Zachodniej" - powiedział dyrektor C3S Carlo Buontempo.
"To pokazuje, że zrozumienie ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych staje się coraz bardziej istotne dla kluczowych sektorów społeczeństwa".
"Kończy się czas"
Raport roczny, w piątej edycji, wyszczególnił również ekstremalne warunki pogodowe w Arktyce, która ociepliła się o 3 ° C powyżej XIX-wiecznego benchmarku - prawie trzy razy więcej niż średnia światowa.
Emisja dwutlenku węgla z arktycznych pożarów, głównie we wschodniej Syberii, przekroczyła 16 milionów ton CO2, co w przybliżeniu odpowiada całkowitemu rocznemu zanieczyszczeniu węglem w Boliwii.
Pokrywa lodowa Grenlandii – która wraz z pokrywą lodową Antarktydy Zachodniej stała się głównym motorem wzrostu poziomu morza – zrzuciła około 400 miliardów ton masy w 2021 roku.
Tempo rozpadu pokryw lodowych na świecie przyspieszyło ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 30 lat.
"Eksperci naukowi, tacy jak IPCC, ostrzegają nas, że kończy nam się czas, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 ° C" - powiedział Mauro Facchini, szef obserwacji Ziemi w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej, odnosząc się do naukowego panelu doradczego ONZ.
"Ten raport podkreśla pilną potrzebę działania, ponieważ ekstremalne zdarzenia związane z klimatem już występują".
Źródło: euractiv.de