PL   |   EN

Ocieplenie w Europie osiągnęło średnio 2°C w 2021r.

Ocieplenie w Europie osiągnęło średnio 2C w 2021r.
źródło : pixabay.com
Europa doświadczyła rekordowych ekstremalnych warunków pogodowych w 2021 r., od najgorętszego dnia i najcieplejszego lata po śmiertelne pożary i powodzie, poinformowała służba monitorowania klimatu Unii Europejskiej.

Podczas gdy powierzchnia Ziemi była prawie o 1,2 stopnia Celsjusza cieplejsza niż poziom sprzed epoki przemysłowej, w ubiegłym roku Europa odnotowała średni wzrost o ponad dwa stopnie, powyżej progu, którego niebezpieczne ekstremalne zjawiska pogodowe stają się bardziej prawdopodobne i intensywne, powiedział Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejsze lato w historii obejmowało falę upałów wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego trwającą tygodnie i najgorętszy dzień, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, 48,8 ° C na Sycylii.

W Grecji wysokie temperatury podsyciły śmiertelne pożary opisane przez premiera jako "największa katastrofa ekologiczna w kraju od dziesięcioleci".

Lasy i domy na ponad 8000 kilometrów kwadratowych zostały doszczętnie spalone.

Tymczasem wolno poruszający się układ niskiego ciśnienia nad Niemcami pobił w połowie lipca rekord największej ilości deszczu zrzuconego w ciągu jednego dnia.

Ulewę odżywiła kolejna bezprecedensowa ekstremalna pogoda, temperatury wód powierzchniowych nad częścią Morza Bałtyckiego były o ponad 5°C powyżej średniej.

Powodzie w Niemczech i Belgii spowodowane ulewnymi deszczami – które według recenzowanych badań stały się znacznie bardziej prawdopodobne w wyniku zmian klimatu – zabiły dziesiątki i spowodowały miliardy euro szkód.

Ponieważ klimat nadal się ociepla, powodzie na taką skalę będą coraz częstsze, ostrzegł unijny monitor klimatu.

"Rok 2021 był rokiem ekstremalnych zjawisk, w tym najgorętszego lata w Europie, fal upałów na Morzu Śródziemnym, powodzi i susz wiatrowych w Europie Zachodniej" - powiedział dyrektor C3S Carlo Buontempo.

"To pokazuje, że zrozumienie ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych staje się coraz bardziej istotne dla kluczowych sektorów społeczeństwa".

"Kończy się czas"

Raport roczny, w piątej edycji, wyszczególnił również ekstremalne warunki pogodowe w Arktyce, która ociepliła się o 3 ° C powyżej XIX-wiecznego benchmarku - prawie trzy razy więcej niż średnia światowa.

Emisja dwutlenku węgla z arktycznych pożarów, głównie we wschodniej Syberii, przekroczyła 16 milionów ton CO2, co w przybliżeniu odpowiada całkowitemu rocznemu zanieczyszczeniu węglem w Boliwii.

Pokrywa lodowa Grenlandii – która wraz z pokrywą lodową Antarktydy Zachodniej stała się głównym motorem wzrostu poziomu morza – zrzuciła około 400 miliardów ton masy w 2021 roku.

Tempo rozpadu pokryw lodowych na świecie przyspieszyło ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 30 lat.

"Eksperci naukowi, tacy jak IPCC, ostrzegają nas, że kończy nam się czas, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 ° C" - powiedział Mauro Facchini, szef obserwacji Ziemi w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej, odnosząc się do naukowego panelu doradczego ONZ.

"Ten raport podkreśla pilną potrzebę działania, ponieważ ekstremalne zdarzenia związane z klimatem już występują".

 

Źródło: euractiv.de

Stworzone przez allblue.pl