PL   |   EN

Gold Standard publikuje wytyczne obliczania śladu węglowego

Gold Standard publikuje wytyczne obliczania śladu węglowego
Wytyczne przedstawiają zasady właściwej księgowości gazów cieplarnianych, która pozwala standardom takim jak FSC i Better Cotton na wbudowanie wartości węglowej w certyfikowane towary i umożliwia nabywcom korporacyjnym zmniejszenie emisji w łańcuchu dostaw i dokonanie konkretnego postępu w kierunku celów Net Zero.

W obliczu rosnących obaw dotyczących ambicji i wiarygodności wyznaczania celów "Net Zero", Gold Standard opublikował wytyczne "Accounting + Reporting the Emissions of Certified Commodities", które mogą odblokować działania klimatyczne w łańcuchach dostaw i umożliwić konkretny postęp w kierunku korporacyjnych celów klimatycznych. 

Wytyczne te wspierają biznesowe systemy zrównoważonego rozwoju w tworzeniu systemów raportowania gazów cieplarnianych (GHG), które włączają wiarygodne raportowanie emisji do procesów produkcyjnych certyfikowanych towarów. Dzięki temu firmy kupujące te towary otrzymują dane, których potrzebują, aby dokładnie raportować swój łańcuch wartości lub ślad węglowy "Scope 3" i wiarygodnie śledzić postępy w realizacji celów klimatycznych. 

"Właściwy pomiar i wycena pozytywnego wpływu biznesu na środowisko jest kluczową szansą naszych czasów" - mówi Margaret Kim, dyrektor generalny Gold Standard. "Uchwycenie danych dotyczących wpływu na klimat towarów kupowanych przez firmy stanowi zachętę do zakupu towarów o niskiej emisji dwutlenku węgla, gdyż firmy mogą zgłosić niższe emisje podczas inwentaryzacji gazów cieplarnianych. Jednocześnie producenci mogą zabiegać o potencjalne premie i preferencyjne zamówienia oraz łagodzić ryzyko utraty popytu z powodu presji na dane klimatyczne."

Wytyczne te zostały opracowane we współpracy z Forest Stewardship Council (FSC), Better Cotton, Textile Exchange, Marine Stewardship Council (MSC) i Roundtable on Sustainable Biomaterials (RSB) oraz Fairtrade International. Dzięki inicjatywie Value Change Initiative, firmy takie jak H&M Group, Kingfisher i VF Corporation (VF), przekazały informacje zwrotne dotyczące tych wytycznych i/lub wzięły udział w działaniach pilotażowych, aby poinformować o bieżącym wdrażaniu. 

"Nasza strategia na rok 2030 wyznacza cel zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 50% na tonę wyprodukowanej bawełny. Tak dużej zmiany nie można wymagać wyłącznie od rolników - będzie to wymagało zgodnego zaangażowania w całym łańcuchu wartości" - mówi Kendra Pasztor, Senior Manager - Monitoring, Evaluation & Learning w Better Cotton. "Nasz udział w tej inicjatywie jest ważnym krokiem w zapewnieniu, że system rozliczania gazów cieplarnianych Better Cotton będzie wiarygodny i spełni potrzeby naszych interesariuszy, aby pozytywnie przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu."

Inicjatywa ta jest możliwa dzięki dotacji z Funduszu Innowacji ISEAL, który jest wspierany przez Szwajcarski Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych SECO.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl