PL   |   EN

Tegoroczne lato było najgorętszym zarejestrowanym w Europie

Tegoroczne lato było najgorętszym zarejestrowanym w Europie
Jak donosi Copernicus Climate Change Service (C3S), Europa doświadczyła w tym roku najcieplejszego lata w historii. W skali światowej natomiast tegoroczne lato było trzecim najcieplejszym.

Według unijnego serwisu Copernicus, temperatury odnotowane w tym roku od czerwca do sierpnia były średnio o 0,4°C wyższe niż w ubiegłym roku. Za wyjątkowo upalny należy uznać sierpień, którego średnie temperatury przekraczały poziomy z 2018 roku aż o 0,8°C.

W największym stopniu upały dotknęły wschodnią część Europy, choć w południowo-zachodnich częściach kontynentu słupki rtęci również pokazywały temperatury przekraczające średnią. Europejski rekord padł w portugalskim mieście Pinhão, gdzie 14 lipca zarejestrowano 47°C. W lipcu odnotowano również najwyższe w historii temperatury w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy termometry pokazały 40,3°C.

Jak podaje Copernicus, od czerwca do sierpnia 2022 roku temperatury w Europie były o 1,34°C wyższe od historycznej średniej z lat 1991-2020, a w sierpniu przewyższały ją o 1,72°C.

Przez całe lato Europa borykała się z falami upałów oraz suszą, co przekładało się również na liczbę pożarów w wielu krajach. Hiszpania oraz Francja zmierzyły się w tym roku z najgorszymi pożarami, ogień strawił również ogromne powierzchnie w Portugalii. Niemal na całym kontynencie panowało zagrożenie pożarowe.

Jak wynika z danych Copernicusa, tegoroczny sierpień był też znacznie bardziej suchy niż zwykle, szczególnie na wschodzie i zachodzie Europy. Z kolei w większości krajów skandynawskich oraz w południowo-wschodniej Europy panowała większa niż zwykle wilgotność, pojawiały się tam również ekstremalne wiatry i obfite opady deszczu.

Z powodu wyjątkowo wysokich temperatur tego lata cierpiały również inne regiony świata. Z upałami przez całe lato walczyły m.in. wschodnie Chiny oraz Stany Zjednoczone, dla których tegoroczne lato było jednym z najcieplejszych w historii.

Na całym świecie sierpień 2022 roku okazał się trzecim najcieplejszym miesiącem w historii. Średnia temperatura wynosiła 0,3°C powyżej średniej dla tego okresu z lat 1991-2020. Warto podkreślić, że poprzednie rekordowe temperatury padły w lecie ubiegłego roku.

W styczniu Copernicus opublikował dane, z których wynikało, że minione siedem lat było najgorętszymi w historii.

źródło: https://climate.copernicus.eu/climate-bulletins

Stworzone przez allblue.pl