PL   |   EN

Szczyt klimatyczny w Egipcie - Jak uwzględnić rekompensatę za straty gospodarcze spowodowane katastrofami klimatycznymi?

Szczyt klimatyczny w Egipcie - Jak uwzględnić rekompensatę za straty gospodarcze spowodowane katastrofami klimatycznymi?
źródło : pixabay.com
Egipt, który jest gospodarzem zbliżającego się szczytu klimatycznego COP27, pracuje nad tym, jak uwzględnić rekompensatę za straty gospodarcze spowodowane katastrofami klimatycznymi w formalnym porządku obrad listopadowego szczytu, ponieważ rośnie presja ze strony wrażliwych krajów, aby nadać temu problemowi priorytet.

Wael Aboulmagd, specjalny przedstawiciel Egiptu ds. COP27, powiedział dziennikarzom, że kraj goszczący „wkłada wiele wysiłku” w zapewnienie, aby na forum priorytetowo potraktowano kwestię rekompensaty krajom, które poniosły duże straty gospodarcze w wyniku katastrof klimatycznych.

„Musimy znaleźć praktyczne rozwiązanie, które uwzględni różne obawy, a od nas, jako nadchodzącej prezydencji, zależy nawigacja i dopracowanie tego procesu” – powiedział dziennikarzom Aboulmagd. „Zbliżamy się coraz bliżej”.

Włączenie „straty i szkód” do porządku obrad jest skomplikowanym zadaniem, ponieważ kraje o niższych dochodach i wrażliwe na klimat domagają się rekompensaty za szkody spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi wywołanymi przez klimat, podczas gdy kraje uprzemysłowione obawiają się tworzenia funduszu z powodu zobowiązań, jakie mogą napotkać .

Aboulmagd powiedział, że jako przyszły prezydent COP Egipt musi „nawigować” w rozbieżnych stanowiskach i że wyznaczył dwóch ministrów do opracowania planu włączenia „strat i szkód” do formalnego programu COP27. Dwóch ministrów to specjalny wysłannik Niemiec ds. międzynarodowych działań na rzecz klimatu Jennifer Morgan i chilijska minister środowiska Maisa Rojas.

Na zeszłorocznym COP26 w Glasgow Stany Zjednoczone i Unia Europejska odrzuciły apele o utworzenie funduszu, który miałby zrekompensować krajom straty spowodowane zmianami klimatu. Ale ponieważ różne kraje zmagają się w tym roku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, rośnie presja, aby „straty i szkody” były traktowane priorytetowo na COP27.

„Na COP 27 musimy współpracować, aby wykazać się przywództwem i iść naprzód w rozwiązywaniu tej bardzo ważnej kwestii, szczególnie jeśli chodzi o znalezienie kreatywnego sposobu… znalezienia finansowania dla krajów, które są w skrajnej potrzebie, aby zająć się bezpośrednimi stratami i szkodami, które wymazać znaczną część ich rocznego PKB” – powiedział Abulmagd.

Egipt podkreśla również centralną rolę, jaką odgrywa sektor prywatny w ramach potrzeby restrukturyzacji ogólnego krajobrazu finansowania działań związanych z klimatem. Według Ambasadora ponad 50% – czyli 650 miliardów dolarów – całkowitego finansowania klimatycznego pochodzi od prywatnych inwestorów, a środki te trafiają głównie na działania łagodzące w krajach rozwiniętych.

Konsekwencją jest to, że działania adaptacyjne są pomijane, a kraje rozwijające się pozostają bez odpowiedniego finansowania. Instrumenty te to głównie pożyczki, które stanowią 61% wszystkich środków. Powiedział, że z tych kredytów tylko 6% przeznacza się na adaptację.

„Musimy spojrzeć na całość obrazu, upewnić się, że istnieje lepsza dystrybucja” – stwierdził Aboulmagd. „Nie wierzę koniecznie w równy podział co do grosza. Ale jednak musi być finansowanie, finansowanie adaptacji”.

USA i Chiny wezwały do ​​odłożenia na bok dzielących ich różnic

Zbliżający się szczyt COP27 w listopadzie przypada w krytycznym momencie, z kilkoma komplikującymi się czynnikami, w tym powolnym ożywieniem po pandemii i dramatycznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dwoma największymi emitentami na świecie, również mogą zagrozić negocjacjom.

„Wzywamy ich, aby stanęli na wysokości zadania i miejmy nadzieję, że będą w stanie znaleźć sposób, aby iść naprzód… w niektórych z tych bardzo ważnych i kluczowych kwestii”, powiedział Aboulmagd, prosząc przywódców o przezwyciężenie różnic dla większego dobra.

Podczas gdy wojna w Europie hamuje wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu w krótkim okresie, powodując wzrost cen energii i żywności, ambasador wezwał wszystkie kraje do wykazania ambicji i nieużywania obecnej sytuacji jako wymówki do cofania się w swoich działaniach na rzecz klimatu.

Wręcz przeciwnie, wezwał kraje do podniesienia poziomu ambicji w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i przyspieszenia zielonej transformacji przy coraz większej zależności od odnawialnych źródeł energii.

„Nie ma dodatkowego czasu. Nie ma dodatkowego czasu – powiedział dziennikarzom. „Ufamy, że kraje ze wschodu i zachodu, północy i południa połączą się, wykażą przywództwo i podejmą niezbędne działania”.

Tagi

Stworzone przez allblue.pl