PL   |   EN

Portugalia na dobrej drodze do osiągnięcia celu neutralności węglowej do 2045

Portugalia na dobrej drodze do osiągnięcia celu neutralności węglowej do 2045
źródło : portugal.gov
Portugalia jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu neutralności węglowej od 2050 do 2045 roku, biorąc pod uwagę postępy poczynione w zakresie transportu publicznego, wodoru i zakończenia elektrowni węglowych, premier António Costa powiedział na konferencji COP27 w Sharm el-Sheikh

Costa weźmie udział w pierwszych dwóch dniach szczytu klimatycznego ONZ, który ma się zakończyć 18 listopada. We wtorek rano wygłosi przemówienie programowe.

„Celem jest nie tylko osiągnięcie neutralności węglowej w 2050 r. – byliśmy pierwszym krajem na świecie, który wyznaczył ten cel na COP w Marrakeszu [w 2016 r.] – ale także, zgodnie z prawem, badanie i wszystko, co możemy, aby doprowadzić ten wynik do 2045 roku” – powiedział w poniedziałek.

Premier powiedział, że Portugalia może zrealizować nowy cel, bo w ciągu dwóch lat zdołała zamknąć swoje elektrownie węglowe.

Portugalia określiła również „narodową strategię dla wodoru, która pomoże przemysłowi, do dziś dość zależnemu od gazu ziemnego”, powiedział, odnosząc się do drugiego powodu.

„Przemysł będzie mógł mieć alternatywne źródło energii. Będzie to miało decydujące znaczenie dla powodzenia tej transformacji i że z czasem przestaniemy być importerami paliw kopalnych i będziemy mogli być eksporterami zielonej energii" – powiedział.

Jeśli chodzi o francusko-hiszpańskie porozumienie w sprawie „zielonego korytarza”, Costa nazwał je „podstawowym krokiem”. „Wszelkie wysiłki, które podejmujemy, są bardzo ważne, abyśmy odnieśli sukces i jak najwięcej przybliżyli” cel, jakim jest neutralność węglowa"

Portugalii udaje się jedynie utrzymać ceny energii elektrycznej porównywalnie niższe niż średnia europejska, „ponieważ 60% obecnie zużywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych” – dodał Costa.

„Dlatego celem jest osiągnięcie końca kadencji [2026], gdy 80% zużywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Rozwiązanie iberyjskie, które pozwala uniknąć nadmiernego zanieczyszczenia ceny energii elektrycznej ceną gazu, sprawdza się dobrze, ponieważ mamy wysoki wskaźnik energii produkowanej w oparciu o źródła odnawialne – przekonywał.

Stworzone przez allblue.pl