PL   |   EN

Czołowe organizacje zajmujące się środowiskiem i klimatem podsumowują osiągnięcia Parlamentu Europejskiego w kadencji 2019-2024

Czołowe organizacje zajmujące się środowiskiem i klimatem podsumowują osiągnięcia Parlamentu Europejskiego w kadencji 2019-2024
źródło : pixabay.com
Nowa, szczegółowa analiza przeprowadzona przez pięć wiodących organizacji zajmujących się klimatem i środowiskiem ujawnia, że spośród europosłów sprawujących mandat w latach 2019-2024, niewielu działało na rzecz ochrony klimatu, przyrody i jakości powietrza w Europie. Większość z nich wykazała się skłonnością do zwlekania lub myślenia w sposób prehistoryczny, opóźniając rzeczywiste działania poprzez głosowanie chaotycznie i niekonsekwentnie lub, co gorsza, całkowicie nie podejmując wyzwania związanego z kryzysem, przed którym stoi Europa.

Potencjalne korzyści dla obywateli wynikające ze sprawiedliwej społecznie transformacji w kierunku Europy, która jest neutralna dla klimatu, przyjazna naturze i zeroemisyjna, są ogromne, a w ciągu ostatnich pięciu lat Parlament Europejski miał władzę i możliwość podjęcia zdecydowanych działań aby poprowadzić Unię Europejską właśnie tą drogą. W czerwcu tego roku obywatele będą mogli rozliczyć swoich przedstawicieli z ich dotychczasowych parlamentarnych osiągnięć oraz domagać się większych ambicji ze strony Parlamentu Europejskiego w nadchodzących latach.

Chcąc wesprzeć te działania, BirdLife Europe, Climate Action Network Europe, Europejskie Biuro Ochrony Środowiska, Transport & Środowisko i Europejskie Biuro Polityczne WWF przeanalizowały wyniki głosowań Parlamentu Europejskiego z ostatnich pięciu lat, aby zapewnić obywatelom możliwość interaktywnego przeglądu, który ocenia wszystkie krajowe partie polityczne i europejskie grupy parlamentarne na podstawie ich historii głosowania.

 

Tabela punktacji Parlamentu Europejskiego

Tabela punktacji Parlamentu Europejskiego UE analizuje indywidualne zachowania każdego parlamentarzysty podczas głosowań w trakcie kadencji 2019-2024 i porównuje je z rekomendacjami do głosowań przedstawionymi przez pięć europejskich organizacji ekologicznych. Pozwala to ‘zmierzyć’ zaangażowanie każdego europosła w kwestie zrównoważonego rozwoju środowiska - wynikiem jest ilość zdobytych punktów na 100 możliwych. Wyniki są zestawiane w tabeli punktacji dla grup politycznych i partii krajowych reprezentowanych w Parlamencie Europejskim.

Punktacja ocenia zachowanie głosujących na podstawie 30 projektów dotyczących polityki legislacyjnej, obejmujących kluczowe przepisy w zakresie klimatu, energii i środowiska. 12 projektów skupiało się na transformacji neutralnej dla klimatu i sprawiedliwej społecznie, 8 na Europie przyjaznej naturze, zaś 10 na gospodarce o obiegu zamkniętym i osiągnięciu zerowego poziomu zanieczyszczeń. 

Najważniejsze notowania

Istnieje naturalna różnorodność i niuanse w grupach politycznych i partiach krajowych, co pozwala znaleźć obrońców na przestrzeni całego spektrum politycznego - z wyjątkiem skrajnej prawicy. Poniższe wyniki stanowią najważniejsze liczby oparte na zestawieniach zbiorczych, a pełny podział każdej grupy, partii i głosów można znaleźć w tabeli punktacji Parlamentu Europejskiego:

 


 

OBROŃCY

Zieloni/Wolny Sojusz Europejski - 92/100
Lewica - 84/100
Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów - 70/100

 

PROKRASTYNATORZY 

Odnówmy Europę - 56/100

 

 

MYŚLĄCY PREHISTORYCZNIE

Europejska Partia Ludowa - 25/100
Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy - 10/100
Tożsamość i Demokracja - 6/100

 

Komentarze dyrektorów

Ariel Brunner, dyrektor BirdLife Europe: "Przyroda zmierza ku upadkowi, a jeśli pozwolimy jej upaść, to polegniemy razem z nią. Europa udowodniła, że potrafi przywrócić gatunki będące na skraju wyginięcia, oczyścić rzeki i chronić cenne siedliska. Badania opinii publicznej niezmiennie pokazują, że Europejczycy dbają o naturę i chcą jej odbudowy przy jednoczesnej walce z kryzysem klimatycznym, ale to czy faktycznie to nastąpi zależy od ludzi, których wybiorą do reprezentowania ich w Parlamencie Europejskim". 

Chiara Martinelli, dyrektor Climate Action Network Europe: "Nadszedł czas, aby obywatele Europy otworzyli oczy i dostrzegli tę całkiem realną możliwość, jaką jest Parlament Europejski wypełniony ludźmi myślącymi w sposób prehistoryczny - aby wyszli z domu i zagłosowali na partie zrzeszające obrońców klimatu, których tak bardzo potrzebujemy, aby poprawić i wzmocnić Europejski Zielony Ład. Wrażliwe na zmiany klimatu regiony w Europie, jak i na całym świecie, potrzebują i oczekują dalszych działań - a jedyna droga naprzód wiedzie przez wolną od paliw kopalnych, sprawiedliwą społecznie i klimatycznie neutralną Unię Europejską".

Faustine Bas-Defossez, dyrektor ds. przyrody, zdrowia i środowiska w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska: "Obywatele w całej Europie mają niepowtarzalną okazję w nadchodzących wyborach do PE nakierować nasz kontynent w stronę przyszłości, która priorytetowo traktuje zdrowie, jest wolna od toksyn i stawia czoła pilnemu wyzwaniu, jakim jest kryzys zanieczyszczenia środowiska przed którym stoimy. Tablica punktacji PE pomoże dowiedzieć się, które partie polityczne popierają Zielony Ład i na pierwszym miejscu wymieniają zarówno dobro ludzi, jak i naszej planety. Kluczowe jest, abyśmy wybrali przedstawicieli zaangażowanych w odważne działania na rzecz czystszej i zdrowszej dla wszystkich Europy".

William Todts, dyrektor wykonawczy w organizacji Transport & Środowisko: "UE jest siłą napędową pozytywnych działań na rzecz klimatu. UE zrobiła to, czego rządy krajowe nie mogły lub nie chciały zrobić: od niezanieczyszczających samochodów po podatki od emisji dwutlenku węgla dla samolotów i statków. W wielu krajach europejskich ochrona środowiska byłaby bardzo ograniczona gdyby nie UE. Wyniki głosowań pokazują, że niektóre partie były bardziej krótkowzroczne, głosując za utrzymaniem przy życiu brudnego i zanieczyszczającego transportu i energii. Czerwcowe wybory zadecydują o tym, kto będzie rządził w Europie do 2029 roku. Nie możemy brać postępu za pewnik".

Ester Asin, dyrektor w Europejskim Biurze Politycznym WWF: "Na drodze UE do niezależności energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat osiągnęliśmy stały postęp: w 2022 r., 23% naszej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych, natomiast prawie 60% tej energii pochodziło z biomasy. W Parlamencie Europejskim wciąż jest zbyt wielu ludzi myślących prehistorycznie, którzy wciąż wierzą w propagandę lobbystów przemysłu bioenergetycznego, że spalanie drzew i upraw zmniejszy emisje. Absurdalna polityka bioenergetyczna UE musi zostać zmieniona. Patrząc w przyszłość, potrzebujemy liderów, którzy dążą do zbudowania przystępnej cenowo, czystej i prawdziwie odnawialnej przyszłości energetycznej. To jedyny sposób na ochronę Europejczyków przed poważnymi skutkami zmian klimatycznych i kryzysu bioróżnorodności".

Interaktywna tablica punktacji Parlamentu Europejskiego jest dostępna tutaj.

źródło: CAN Europe

Tagi

Stworzone przez allblue.pl