PL   |   EN

Propozycje zmian systemowych i prawnych w obszarze ochrony klimatu i środowiska na poziomie UE

Propozycje zmian systemowych i prawnych w obszarze ochrony klimatu i środowiska na poziomie UE
źródło : pixabay.com
Europa może lepiej zadbać o przyrodę, klimat i zdrowie obywateli – ClientEarth chce powołania wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska.

Koniec wsparcia finansowego dla branży paliw kopalnych, uznanie prawa do zdrowego środowiska, ochrona przed greenwashingiem czy bardziej sprawiedliwe zasady handlu i inwestycji– to niektóre postulaty dla nowych władz UE, które przedstawiła organizacja ClientEarth. Prace nad nimi powinien koordynować nowy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska. 

– W czerwcu wybierzemy nowych posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. W przyszłej kadencji Europejski Zielony Ład będzie najpewniej korygowany. Na czele listy priorytetów musi znaleźć się zapewnienie Europejczykom zdrowego i bezpiecznego środowiska oraz budowa czystej gospodarki – mówi Ilona Jędrasik, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. – Postulujemy, aby zmiany w zielonej strategii szły w kierunku wzmacniania głosu ludzi i zapewnienia im większego bezpieczeństwa.

Rekomendacje ClientEarth odnoszą się do europejskiej polityki klimatycznej, sektora rolno-spożywczego, gospodarowania energią, a także wskazują jak skuteczniej poprawiać wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Szczegółowe propozycje zmian obejmują m.in.:

  • powołanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ludzi i Środowiska
  • odejście od wspierania finansowego branży paliw kopalnych
  • stosowanie zasady „zanieczyszczający płaci”
  • dostosowanie unijnych ram handlowych i inwestycyjnych do wyzwań środowiskowych i klimatycznych
  • ochrona konsumentów przed greenwashingiem
  • przyspieszenie przejścia na zrównoważony system mobilności
  • przyjęcie ram prawnych zrównoważonego systemu żywnościowego
  • wzmocnienie ochrony praw człowieka w kontekście środowiska

– Za pół roku obejmujemy przewodnictwo w Unii Europejskiej. To szansa, żeby wzmocnić bezpieczeństwo i pokazać, że zdrowie Polek i Polaków oraz wszystkich Europejczyków jest dla nas bardzo ważne – mówi Ilona Jędrasik. – Mieszkańcy Europy i firmy na kontynencie muszą odczuwać realne korzyści z czystej transformacji – nasza żywność powinna być bezpieczna, powietrze i gleby czyste, przyroda chroniona i dostępna, a biznes i rolnicy – traktowani uczciwie wobec zewnętrznej konkurencji. Chroniąc klimat, przyrodę i środowisko właśnie o to walczymy.

Europa już dziś doświadcza kryzysów środowiskowych; pożarów, powodzi, fal upałów i susz. Takie ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają bezpieczeństwu, windują ceny żywności, czy utrudniają dostęp do wody. 

– Aby sprostać tym wyzwaniom, Unia Europejska musi nie tylko dalej wdrażać Zielony Ład, ale też przekonać obywateli, że ich zdrowie i zdrowie planety trzeba chronić systemowo – dodaje Ilona Jędrasik.

Propozycje zmian systemowych i prawnych w obszarze ochrony klimatu i środowiska na poziomie UE - do pobrania na stronie ClientEarth.

źródło: ClientEarth

Tagi

Stworzone przez allblue.pl