W piątek (6 września) Copernicus Climate Change Service ogłosiło, że Świat zmierzył się właśnie z najcieplejszym latem na półkuli północnej od czasu, gdy zaczęto rejestrować zmiany klimatu, globalne ocieplenie nadal się nasila.
Wyjątkowe upały zwiększają prawdopodobieństwo, że rok 2024 prześcignie rok 2023 jako najcieplejszy w historii planety.
„W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2024 r. glob doświadczył najgorętszego czerwca i sierpnia, najgorętszego dnia w historii i najgorętszego lata borealnego w historii” - powiedziała zastępca dyrektora C3S, Samantha Burgess. Dodała, że jeśli kraje nie ograniczą pilnie emisji gazów cieplarnianych, ekstremalne warunki pogodowe „staną się jeszcze bardziej intensywne”. Emisje gazów cieplarnianych pochodzące ze spalania paliw kopalnych są główną przyczyną zmian klimatycznych.
Zmieniony klimat planety przyczynił się do wielu katastrof tego lata. W Sudanie powódź spowodowana ulewnymi deszczami w zeszłym miesiącu dotknęła ponad 300 000 osób i sprowadziła cholerę do rozdartego wojną kraju.
Gdzie indziej naukowcy potwierdzili, że zmiany klimatyczne są przyczyną poważnej suszy na włoskich wyspach Sycylii i Sardynii, a także nasiliły tajfun Gaemi, który w lipcu przetoczył się przez Filipiny, Tajwan i Chiny, zabijając ponad 100 osób.
Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne i naturalne zjawisko pogodowe El Nino, które ogrzewa wody powierzchniowe we wschodniej części Oceanu Spokojnego, spowodowały, że temperatury osiągnęły rekordowo wysokie wartości na początku roku.
Copernicus Service potwierdza, że temperatury poniżej średniej na równikowym Pacyfiku w zeszłym miesiącu wskazywały na zmianę na La Nina, która jest chłodniejszym odpowiednikiem El Nino.
Nie zapobiegło to jednak niezwykle wysokim globalnym temperaturom powierzchni morza na całym świecie, a średnie temperatury w sierpniu były wyższe niż w tym samym miesiącu w jakimkolwiek innym roku z wyjątkiem 2023.
Zbiór danych C3S sięga 1940 roku, który naukowcy sprawdzili z innymi danymi, aby potwierdzić, że tegoroczne lato było najgorętsze od okresu przedindustrialnego w 1850 roku.
Źródło: www.euractiv.com