PL   |   EN
Nowy lider Czystego Powietrza  Mazowsze wygrywa w 2023 roku
17 czerwiec 2024

Nowy lider Czystego Powietrza – Mazowsze wygrywa w 2023 roku

Polski Alarm Smogowy sprawdził gdzie w 2023 roku składano najwięcej wniosków do Programu Czyste Powietrze. Liderem wśród regionów okazało się Mazowsze – to tam liczba wniosków na wymianę starego kotła i termomodernizację budynku była najwyższa. Co więcej, w pierwszej trzydziestce najbardziej aktywnych gmin w Polsce (według liczby wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych) aż dwanaście pochodzi właśnie z tego województwa. Na pierwszym miejscu uplasowała się mazowiecka gmina Radzanów, gdzie zeszłym roku w aż jednej ósmej domów jednorodzinnych złożono wniosek o dotację na wymianę „kopciucha” lub termomodernizację.
Miejskie Plany Adaptacji znów atakują
05 czerwiec 2024

Miejskie Plany Adaptacji znów atakują

Nowy rząd, stare pomysły. Proponowana nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska zakłada wprowadzenie obowiązku tworzenia miejskich planów adaptacji (MPA). Po co?
Rekomendacje dla rządu dot. budynków
27 maj 2024

Rekomendacje dla rządu dot. budynków

O tym, co rząd może zrobić dla Polaków i budynków mówi Fala Renowacji, czyli międzysektorowa grupa ekspercka zajmująca się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków.
Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych
08 maj 2024

Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych

Fundacja Sendzimira zaprasza do rejestracji na ogólnopolską, dwudniową konferencję w całości poświęconą przykładom działań, jakie już są i mogą być podejmowane lokalnie na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, mitygacji i adaptacji do zmiany klimatu, zwłaszcza w obszarze zarządzania zielenią i wodami opadowymi.
Cztery żywioły  prawnicy wskazują, jak zazielenić samorządy
16 kwiecień 2024

Cztery żywioły – prawnicy wskazują, jak zazielenić samorządy

Doradca klimatyczny w każdej gminie, inwentaryzacja emisji gazów cieplarnianych, tworzenie nowych obszarów chronionych, wprowadzenie „zielonych okienek” w gminach – to niektóre rekomendacje, które Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przedstawiła dla samorządowców.
Zgłoś nam co ciekawego robi twój samorząd dla klimatu
13 kwiecień 2024

Zgłoś nam co ciekawego robi twój samorząd dla klimatu

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza do zgłaszania ciekawych i skutecznych przykładów działań na rzecz klimatu realizowanych przez polskie samorządy (gminy czy powiaty, miasta czy wsie).
Przypomnienie I Samorządowej Konferencji Klimatycznej DOKLIP
12 kwiecień 2024

Przypomnienie I Samorządowej Konferencji Klimatycznej DOKLIP

Ponad dekadę temu, w kwietniu 2012 r. odbyła się I Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Zorganizowały ją Związek Powiatów Polskich i Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów (DOKLIP).
Jak otrzymać wsparcie na etapie przygotowania projektu i wyboru sposobu finansowania?
09 kwiecień 2024

Jak otrzymać wsparcie na etapie przygotowania projektu i wyboru sposobu finansowania?

Wszystkie samorządy mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia oferowanego w ramach finansowanej przez Komisję Europejską inicjatywy pn. Rynek Inteligentnych Miast (Smart Cities Marketplace) oraz z małych grantów programu Scalable Cities, który trwa do 26 kwietnia.
Wyborcy oczekują zielonych zmian i taniej energii
04 kwiecień 2024

Wyborcy oczekują zielonych zmian i taniej energii

Trwające od kilku miesięcy protesty rolników siłą rzeczy spowodowały, że temat Europejskiego Zielonego Ładu oraz inne kwestie klimatyczne i energetyczne dominowały w kampanii przed wyborami samorządowymi.
Energia i klimat dla samorządów lokalnych - zapis debaty
28 marzec 2024

Energia i klimat dla samorządów lokalnych - zapis debaty

Dnia 26 marca 2024 roku Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju i agencja Newseria.pl przeprowadziły debatę pt.: "Energia i klimat dla samorządów lokalnych". Zobaczcie zapis z debaty.
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce - lista postulatów
26 marzec 2024

Samorządy szansą dla klimatu w Polsce - lista postulatów

Jakie wyzwania w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej stoją przed nową kadencją samorządów w Polsce? Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami nowego raportu Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Społeczne debaty przedwyborcze w Krakowie i Warszawie
25 marzec 2024

Społeczne debaty przedwyborcze w Krakowie i Warszawie

Już dziś o 18 odbędzie się debata kandydatów na Prezydenta Krakowa. Rozmowa ma koncentrować się na takich zagadnieniach jak smog, zieleń i transport. Podobne spotkanie zaplanowano na jutro z kandydatami na władze stolicy.
Planowanie działań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym
22 marzec 2024

Planowanie działań na rzecz klimatu na poziomie lokalnym

Wsparcie dla sporządzania i wdrażania SECAP jest ważną osią projektu LIFE Unify, wspomagającą prace nad celami w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu na poziomie krajowym. Niniejszy raport stara się podsumować doświadczenia zdobyte w pięciu różnych państwach członkowskich UE.
Gminy pokazują jak walczyć ze smogiem  PAS upowszechnia dobre praktyki
21 marzec 2024

Gminy pokazują jak walczyć ze smogiem – PAS upowszechnia dobre praktyki

Aktywność samorządów w walce ze smogiem to ważny czynnik poprawiający jakość powietrza. Gminy, powiaty i województwa muszą wypełniać obowiązki ujęte między innymi w ustawie Prawo ochrony środowiska czy regionalnych Programach ochrony powietrza. Oprócz działań obowiązkowych, samorządy mogą podejmować również inne niestandardowe aktywności, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Te działania często wybiegają poza schemat i pokazują jak w kreatywny i nieszablonowy sposób podejść do walki ze smogiem. PAS prezentuje raport pokazujący wybrane działania gmin i jednostek samorządowych, które przynoszą pozytywne efekty.
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce
21 marzec 2024

Samorządy szansą dla klimatu w Polsce

Na poziomie lokalnym, w samorządach, coraz bardziej widać, że energetyka rozproszona jest szansą na to, by kapitał pozostał w polskich rękach, zamiast w zamian za import surowców energetycznych eksportować środki finansowe za granicę.
Legenda o samorządzie
20 marzec 2024

Legenda o samorządzie

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żył kasztelan… A potem przyszła zmiana klimatu, a wraz z nią wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Mogą wiele, ale jednak nie wszystko.
26 marca 2024, 10:00, Debata online  Energia i klimat dla samorządów lokalnych
19 marzec 2024

26 marca 2024, 10:00, Debata online – Energia i klimat dla samorządów lokalnych

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz portal NEWSERIA.pl zapraszają na debatę pt. Energia i klimat dla samorządów lokalnych. Debata odbędzie się 26 marca 2024 roku o godzinie 10:00 on-line* na portalu newseria.pl oraz chronmyklimat.pl.
Szkoła w dobrym klimacie
22 luty 2024

Szkoła w dobrym klimacie

Co zrobić, aby budynek szkoły był przyjazny dla klimatu, a jednocześnie tańszy w eksploatacji? Gdzie uzyskać dotację do takich inwestycji? Jak czynnie zachęcać uczniów do dbania o środowisko? Oddajemy w Państwa ręce Ekoporadnik dla dyrektorów jednostek edukacyjnych.
Stworzone przez allblue.pl