PL   |   EN
Zielony Ład to historyczna szansa na naprawę zepsutego systemu transportowego
01 grudzień 2021

Zielony Ład to historyczna szansa na naprawę zepsutego systemu transportowego

Najnowocześniejsza technologia może wydawać się oferować rozwiązania w zakresie mobilności przyszłości, ale to, czego naprawdę potrzeba, to przebudowa naszego systemu transportowego, aby zapewnić, że jest on dostępny, niedrogi i zrównoważony, twierdzi Ciarán Cuffe.
Wszystko, co właściciele domów powinni wiedzieć o zmianach klimatu i powodziach
16 listopad 2021

Wszystko, co właściciele domów powinni wiedzieć o zmianach klimatu i powodziach

Powodzie to problem, z którym właściciele domów nigdy nie chcą mieć do czynienia, ale niestety staje się coraz bardziej powszechny. Zobaczmy więc, jak chronić swój dom i rodzinę przed zalaniem w przyszłości!
Kolejne środki dla miast  trzeci nabór w ramach EUCF
02 listopad 2021

Kolejne środki dla miast – trzeci nabór w ramach EUCF

Tylko do 17 grudnia 2021 r. potrwa trzeci – już przedostatni – nabór w ramach European City Facility (EUCF), czyli Europejskiego Instrumentu Miejskiego, którego głównym celem jest wsparcie samorządów w przygotowaniu i realizacji ambitnych projektów wpisujących się w nowe cele energetyczno-klimatyczne.
Jesteśmy patronem medialnym VI Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi
27 październik 2021

Jesteśmy patronem medialnym VI Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”

Miło nam poinformować, że objęliśmy patronatem medialnym Konferencję „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” 2021 (#GWOR2021). To już szósta edycja wydarzenia, które stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat racjonalnego wykorzystania wody opadowej, który w świetle zmian klimatu i ich skutków jest dziś coraz bardziej aktualny.
Polska jutra. Zielona transformacja  nowe technologie  współpraca
14 październik 2021

Polska jutra. Zielona transformacja – nowe technologie – współpraca

Polska jutra. Zielona transformacja – nowe technologie – współpraca – tak brzmi hasło przewodnie XVI Kongresu Obywatelskiego, który odbędzie się 16 października br. w godzinach 9:30-19:00.
Łąki kwietne wizytówką nowoczesnych polskich miast
04 sierpień 2021

Łąki kwietne wizytówką nowoczesnych polskich miast

Temat łąk i pasów kwietnych w miastach z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast. Szczególnie w ostatnich sezonach miasta wydają się „iść na rekord”. Szacuje się, że jedynie w ciągu dwóch ostatnich lat aż czterokrotnie wzrosła liczba tych, które wysiały na swoim terenie łąki lub pasy kwietne.
Trzeba dopasować pakiet Fit for 55% do polityki klimatycznej miast - List Otwarty Burmistrzów Miast Europejskich
14 lipiec 2021

Trzeba dopasować pakiet "Fit for 55%" do polityki klimatycznej miast - List Otwarty Burmistrzów Miast Europejskich

Nowe i zmienione prawodawstwo klimatyczne w Europie musi umożliwić miastom osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy wieku, w tym poprzez zachęcanie do większej renowacji budynków i stymulowanie przejścia na czystą energię, piszą europejscy burmistrzowie.
Walka ze śmieciami: czy da się na nich oszczędzać?
13 lipiec 2021

Walka ze śmieciami: czy da się na nich oszczędzać?

Kolejne dyrektywy wprowadzają zamieszanie w samorządach, a podwyżki cen uderzają po kieszeniach mieszkańców. Dodatkowo zauważalne są problemy ze składowaniem, a kontrola recyklingu nie ma się najlepiej. Polska to kraj, który najmniej inwestuje w gospodarkę odpadami. A powinna, bo da się na tym w dłuższej perspektywie oszczędzić zarówno przestrzeń, jak i pieniądze. Według założeń UE do 2025 roku Polska powinna osiągnąć 55% poziom recyklingu odpadów komunalnych. Jak to osiągnąć?
Jakie rozwiązania projektowe ukształtują miasta przyszłości?
30 czerwiec 2021

Jakie rozwiązania projektowe ukształtują miasta przyszłości?

Światowe prognozy ludności miast rodzą wiele wyzwań w kontekście projektowania. Szacuje się, że obecnie ponad połowa populacji mieszka w miastach, a do 2039 roku zamieszka w nich przeszło 60%. Co więcej, do tego czasu ukształtują się minimum 43 megamiasta, czyli metropolie liczące więcej niż 10 milionów mieszkańców. Architekci i urbaniści stoją dziś przed zadaniem takiego planowania, które zarówno uwzględni tak duży napływ ludzi, jak i wymagania estetyczne czy wpływ na zmiany klimatu. Co okaże się kluczowe w światowej architekturze?
Woda jest przyszłością - wystawa artystyczno-edukacyjna na Bulwarach Wiślanych w Warszawie.
25 czerwiec 2021

"Woda jest przyszłością" - wystawa artystyczno-edukacyjna na Bulwarach Wiślanych w Warszawie.

Zbliża się sezon wakacyjny, a więc czas na orzeźwiający temat. Woda! Dla jednych dobro luksusowe, dla drugich chleb powszedni. Łatwo zapominamy, jak cenny jest to zasób.... i jak ograniczony. Zapraszamy na wystawę „Woda jest przyszłością”, którą od 28 czerwca można będzie oglądać na Bulwarach Wiślanych w Warszawie. Wystawa ma na celu poddać refleksji nasze codzienne nawyki a także odpowiedzieć na pytania związane ze zużyciem wody.
Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?
21 czerwiec 2021

Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?

Zakończył się Krakowski Panel Klimatyczny, czyli pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Jego celem było wypracowanie odpowiedzi na pytanie: “Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?” przez reprezentatywną grupę Mieszkanek i Mieszkańców.
Gliwice rozpoczynają program dotacji do łapania deszczówki
15 czerwiec 2021

Gliwice rozpoczynają program dotacji do łapania deszczówki

Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.
Stworzone przez allblue.pl