PL   |   EN
Renowacja budynków - konieczne przyspieszenie przed trudną zimą
15 czerwiec 2022

Renowacja budynków - konieczne przyspieszenie przed trudną zimą

- Nie ma lepszego momentu, byśmy w Polsce zaczęli mówić o ograniczeniu zużycia energii przez budynki. Bruksela zaakceptowała Krajowy Plan odbudowy, którego kluczowym elementem jest właśnie efektywność energetyczna budynków. Mniejsze zużycie energii to już nie fantazja ekologów, tylko kwestia strategiczna. Energetyczna wojna trwa a w zimie będzie jej bardzo trudny moment – mówił Michał Kurtyka na konferencji Fali Renowacji „Skuteczna modernizacja budynków. Jak oszczędzać energię i obniżać jej koszty”.
Konferencje on-line
11 czerwiec 2022

Konferencje on-line

Dwa lata gapienia się w ekran i oglądania twarzy swoich kolegów i koleżanek na małym ekranie. Mamy dość! Pojechaliśmy więc w Polskę. Jest… inaczej.
Co wpływa na nasze nawyki transportowe?
09 czerwiec 2022

Co wpływa na nasze nawyki transportowe?

Dla mieszkańców dużych polskich miast ważne jest, by lokalni politycy promowali zrównoważone wybory transportowe nie tylko przez kampanie informacyjne, ale też przez zmianę własnych zachowań. Część z nich dostrzega, że zmiany w polityce mobilności nie spełnią swojego celu, jeśli będą fragmentaryczne i nietrwałe. W przypadku buspasów i tras rowerowych istotne są dla nich ciągłość i gęstość sieci. Negatywne skojarzenia z komunikacją miejską deklarują głównie ci, którzy z niej nie korzystają – to tylko niektóre z wniosków z najnowszego badania Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.
Zakopane przypomina o dotacjach na wymianę kopciuchów
09 czerwiec 2022

Zakopane przypomina o dotacjach na wymianę „kopciuchów”

Gmina Zakopane promuje ekologiczne źródła ciepła, oferując dofinansowanie na wymianę starych kotłów węglowych. Wysokość dotacji wynosi nawet do 14 tys. zł.
Miasta dążą do zmniejszenia zużycia samochodów
02 czerwiec 2022

Miasta dążą do zmniejszenia zużycia samochodów

Europejskie miasta wprowadzają środki mające na celu zmniejszenie toksycznych emisji z pojazdów w celu poprawy jakości powietrza i ratowania życia.
Między nami
28 maj 2022

Między nami

Powoli chociaż skutecznie okazuje się, że rządy ludu za pomocą polityków przeradzają się w rządy ekspertów. Mnożą nam się ustawy, strategie, plany i inwestycje, które nie są w żaden sposób poparte aprobatą społeczeństwa, a czasem nawet i solidnymi analizami. Znów jedni eksperci są tego, inni czegoś innego, a pomysłów na integrację niewiele. My je mamy!
Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?
13 maj 2022

Debata: Zielona energia za Fundusze Unijne?

Jak zostaną rozdysponowane środki Unii Europejskiej na lata 2021-2027?  Proces planowania wydatkowania wkracza w decydującą fazę. Do konsultacji Komisji Europejskiej trafiły już fundusze krajowe, które planują ponad 5,8 mld EUR inwestycji w energię lub efektywność energetyczną. Oprócz nich mamy fundusze regionalne, według których 3,4 mld EUR ma trafić do sektora zielonej energii. Debata on-line na ten temat już 17 maja o godz. 11:00 na naszym portalu.
Dzieci, rodzice i organizacje pozarządowe w całej Europie pokazują, jak podnieść ich bezpieczeństwo w mieście i zmniejszyć emisję spalin.
06 maj 2022

Dzieci, rodzice i organizacje pozarządowe w całej Europie pokazują, jak podnieść ich bezpieczeństwo w mieście i zmniejszyć emisję spalin.

6 maja 2022 r, w Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Drogowego - tysiące dzieci, rodziców i przedstawicieli organizacji pozarządowych w całej Europie, w tym w Polsce, przemieniają ulice przed szkołami, aby swobodną zabawą i wspólnym czasem pokazać, jak mogą wyglądać bezpieczne szkolne przestrzenie.
Zwiedzaj Mazowsze  koleją!
06 maj 2022

Zwiedzaj Mazowsze – koleją!

Nigdy się nie dowiecie, jak bardzo Mazowsze się skurczyło, dopóki nie zaczniecie zwiedzać go koleją. Na 7 kierunków wyjazdowych ze stolicy, 5 jest już całkowicie zmodernizowanych. Nawet na wciąż remontowanych szlakach czas przejazdu już się skurczył, a jakość podróży znacznie poprawiła.
O łataniu dziur
23 kwiecień 2022

O łataniu dziur

Od kilku tygodni na portalu chronmyklimat.pl prezentujemy Wam przeglądy projektowanych wydatków z funduszy europejskich na cele związane z ochroną środowiska (lub nie). Warto przypomnieć, że środki te otrzymujemy dlatego, że pod względem rozwoju jesteśmy na niższym poziomie niż większość krajów Unii Europejskiej. Dzięki nim mamy te zapóźnienia nadrobić. Problem w tym, że jednocześnie powstają nowe zaległości.
Apel o pilne ograniczenie importu ropy naftowej do Europy
03 kwiecień 2022

Apel o pilne ograniczenie importu ropy naftowej do Europy

Wojna w Ukrainie trwa od miesiąca, a Unia Europejska nadal kupuje ropę z Rosji. Napisaliśmy apel organizacji pozarządowych do Komisji Europejskiej, aby podjęła odważne działania i wprowadziła embargo na import ropy z Rosji. Decyzje zapadają w Brukseli i dlatego tam kierujemy nasz apel. Treść apelu znajduje się poniżej. Zachęcamy Was do upublicznienia go własnymi kanałami, a także przesyłania do organizacji, które mogą go podpisać. Jak na razie poparcia udzieliły nam organizacje z Polski, Niemiec, Austrii, Holandii, Włoch i Słowacji. Działajcie razem z nami. Organizujemy wspólny przejazd rowerowy, aby zawieźć apel do biura Komisji Europejskiej. Szczegóły przekażemy w najbliższych dniach. Jedźcie razem z nami!
Podsumowanie debaty czy będzie klimat bez samorządów?
03 marzec 2022

Podsumowanie debaty „czy będzie klimat bez samorządów?”

We wtorek 22 lutego 2022 roku o godzinie 11:00 odbyła się debata „czy będzie klimat bez samorządów?" Na spotkaniu poruszono tematykę Lokalnych Planów Energii i Klimatu, Porozumienia Burmistrzów i innych działań proklimatycznych, rozpoczynając od najniższych jednostek terytorialnych. To kolejna debata, której organizatorem był Instytut na Rzecz Ekorozwoju.
Obejrzyj zapis z debaty Czy będzie klimat bez samorządów?
24 luty 2022

Obejrzyj zapis z debaty "Czy będzie klimat bez samorządów?"

W dniu 22 lutego 2022 roku odbyła się debata zorganizowana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju pod tytułem "Czy będzie klimat bez samorządów?"
Kim jest oficer pieszy? Sprawdzamy, czym się zajmuje
23 luty 2022

Kim jest oficer pieszy? Sprawdzamy, czym się zajmuje

Oficer pieszy to stosunkowo nowa funkcja w miejskich urzędach i jak dotąd wprowadziło ją niewiele polskich miast. Jednak zainteresowanie samorządów zmienianiem miejskiej przestrzeni tak, by była przyjazna dla pieszych, rośnie. Zaczynają dostrzegać potrzebę zatrudniania specjalistów w tym zakresie lub takich, którzy jednocześnie zajmą się ruchem rowerowym i pieszym. Jak wygląda praca oficera pieszego? O tym rozmawiamy z Michałem Lorbieckim, pełnomocnikiem prezydenta ds. koordynowania i rozwoju przestrzeni publicznej dla ruchu pieszego w mieście Tychy.
Trwają prace nad Krajową Polityką Miejską 2030
21 luty 2022

Trwają prace nad „Krajową Polityką Miejską 2030”

– Mamy dosyć pozytywną ocenę tego dokumentu. Natomiast pytanie, na ile on faktycznie zostanie zrealizowany, bo w polskiej polityce publicznej często powstają dobre dokumenty, które potem zasilają półki archiwów, zamiast w praktyce kształtować rzeczywistość – mówi dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego, oceniając opublikowany niedawno projekt „Krajowej Polityki Miejskiej 2030”.
Czy Warszawa będzie na 100%?
11 luty 2022

Czy Warszawa będzie na 100%?

W zeszłym roku relacjonowaliśmy na portalu chronmyklimat.pl Warszawski Panel Klimatyczny. Okazało się, że reprezentatywna grupa warszawiaków poparła przejście miasta w 100% na OZE i 48 innych przyjaznych dla klimatu rekomendacji. Minął rok i przyszedł czas na powiedzenie „sprawdzam”.
Odzyskiwanie wody deszczowej na dachu ogrodu i szklarni aeroponicznej w Turynie
04 luty 2022

Odzyskiwanie wody deszczowej na dachu ogrodu i szklarni aeroponicznej w Turynie

Akcja pilotażowa jest realizowana w "Open 011", schronisku młodzieżowym zbudowanym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie w dawnej fabryce z 1940 roku.
Surowce wtórne ze źródeł deszczowych i ścieków w Mariborze
02 luty 2022

Surowce wtórne ze źródeł deszczowych i ścieków w Mariborze

Działanie pilotażowe w Mariborze, w ramach projektu CWC, demonstruje potencjał wykorzystania oczyszczonych ścieków i wody deszczowej do produkcji wyrobów budowlanych na bazie surowców wtórnych (SRM).
Stworzone przez allblue.pl