PL   |   EN

Wszystko, co właściciele domów powinni wiedzieć o zmianach klimatu i powodziach

Wszystko, co właściciele domów powinni wiedzieć o zmianach klimatu i powodziach
źródło : pixabay.com
Powodzie to problem, z którym właściciele domów nigdy nie chcą mieć do czynienia, ale niestety staje się coraz bardziej powszechny. Zobaczmy więc, jak chronić swój dom i rodzinę przed zalaniem w przyszłości!

Kiedy 13 lipca 2021 r. w Niemczech zaczęło padać, prognostycy pogody wiedzieli, że ulewy będą obfite. Jednak liczba zniszczeń i ofiar śmiertelnych po tych ulewnych deszczach pokazuje, że ci prognostycy mogli nie docenić intensywności ulewy, która spowodowała śmierć co najmniej 196 osób, zmyła samochody, domy, mosty i wywołała masywne osunięcia ziemi.

Powodzie w Niemczech i innych częściach Europy z pewnością nie są pierwszą klęską żywiołową ostatnich lat. Wielu z nas pamięta huragan Katrina w 2005 roku, cyklony Idai i Kennetha w Mozambiku i Zimbabwe w 2019 roku, dotkliwe susze w Egipcie w 2019 roku, australijskie pożary w 2020 roku i częste powodzie w Azji Południowo-Wschodniej.

Wydaje się, że naukowcy próbujący wyjaśnić rozprzestrzenianie się ekstremalnych warunków pogodowych mają jeden kierunek: zmiany klimatyczne. Na przykład badanie National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wykazało, że powodzie były co najmniej o 40% bardziej prawdopodobne io 10% bardziej intensywne z powodu zmiany klimatu.

Oczywiste jest, że w miarę jak nadal spalamy paliwa kopalne i niszczymy lasy, aby zrobić miejsce dla hodowli i rolnictwa, problem ekstremalnych warunków pogodowych będzie się pogłębiał. Dlatego właściciele domów muszą mieć dostęp do właściwych informacji, aby chronić swoje domy w przypadku powodzi.

W tym artykule wyjaśniono związek między zmianą klimatu a powodziami, w jaki sposób wyższe temperatury powodują ekstremalne opady oraz jak zmiany klimatyczne pogarszają powodzie przybrzeżne. Przyjrzymy się również, w jaki sposób powodzie mogą uszkodzić fundamenty Twojego domu i co możesz zrobić, aby zapewnić ochronę Twojego budynku na wypadek powodzi.

Co to jest powódź i dlaczego jest niebezpieczna?

Zwykle woda spadająca lub przemieszczająca się przez normalnie suchy obszar robi to z wystarczającą wydajnością, aby nie gromadziła się do poziomów, które stanowią problem dla ludzi i zwierząt żyjących w tym obszarze. Jednak, gdy woda gromadzi się na zwykle suchym obszarze, staje w miejscu lub zaczyna powoli się poruszać, co prowadzi do powodzi.

Rada Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC.org) identyfikuje różne rodzaje powodzi i ich przyczyny:

Powodzie rzeki : występuje, gdy strumień lub rzeka wypełnia się do tego stopnia, że ​​załamuje brzegi i przelewa się na zwykle suchy ląd.

Powodzie przybrzeżne : to miejsce, w którym fala sztormowa wypycha wodę z oceanu na obszary, do których zwykle nie dociera.

Gwałtowne powodzie : Polega na gromadzeniu się wody w nisko położonych obszarach z powodu ulewnych, przerywanych opadów, zwykle trwających krócej niż 6 godzin.

Powodzie miejskie : Zdarzają się, gdy zdolność odprowadzania wody deszczowej na obszarze miejskim jest nadmierna przez ulewne deszcze.

Każdy, kto widział zniszczenia spowodowane niedawnymi powodziami w Niemczech i innych częściach Europy, zrozumie, dlaczego powodzie są niebezpieczne. Jednak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) radzi, „że początkowe szkody spowodowane przez powódź nie powinny być twoim jedynym zmartwieniem”.

CDC twierdzi, że „stojące wody powodziowe mogą również rozprzestrzeniać choroby zakaźne, zawierać zagrożenia chemiczne i powodować obrażenia”. Dodanie: „Każdego roku powodzie powodują więcej zgonów niż jakiekolwiek inne zagrożenie związane z burzami”.

Sprawcą jest zmiana klimatu

Wszyscy naukowcy próbujący wyjaśnić niedawne powodzie na całym świecie zdają się zgadzać, że ta katastrofa natury ma związek ze zmianami klimatycznymi. CDC definiuje „zmiany klimatu [jako] wzorzec zmian średniej pogody na przestrzeni wielu lat, takich jak ocieplenie temperatury”.

Badanie National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) wykazało, że „zmiana klimatu zwiększyła szanse na rekordowe deszcze w Luizjanie o co najmniej 40 procent”. To samo badanie przypisuje winę za zmiany klimatu ludzkiemu działaniu.

W innym badaniu stwierdzono, że „41 milionów Amerykanów jest zagrożonych powodziami”. Główny badacz badania, Oliver Wing, cytowany przez ScienceDaily.com, powiedział: „Wszyscy byliśmy zaskoczeni tym, ilu Amerykanów, których znaleźliśmy, jest narażonych na powodzie z rzek”. Dodaje: „Jest to szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że większość z tych osób nie jest nawet świadoma ryzyka, z jakim się boryka”.

Związek między zmianą klimatu a powodzią  

Próbując powiązać zmiany klimatyczne z powodziami, Matt McGrath odwołuje się do równania Clausiusa-Clapeyrona. Pisząc dla BBC.com, McGrath wyjaśnia, że ​​równanie, które jest pomysłem Rudolfa Clausiusa i Benoît Paul Émile Clapeyron (niemieccy i francuscy fizycy i matematycy), stwierdza, że ​​gdy atmosfera jest cieplejsza, zatrzymuje więcej wilgoci.

Równanie Clausiusa-Clapeyrona zakłada również, że na każdy wzrost temperatury o 1 stopień C powietrze zyskuje zdolność zatrzymywania o 7% więcej wilgoci.

Ale dlaczego kończymy się wyższymi globalnymi temperaturami, które powodują stopniowe ocieplanie atmosfery? Climate Central, organizacja zajmująca się badaniami i raportami na temat nauki i skutków zmian klimatycznych, ma odpowiedź: „Gdy ludzkość zanieczyszcza atmosferę gazami cieplarnianymi, planeta się ociepla”.

Jak zmiany klimatyczne pogarszają powodzie na wybrzeżach

Około 127 milionów Amerykanów nazywa hrabstwa przybrzeżne domem. Stanowi to około dwóch piątych populacji amerykańskiej. Te obszary przybrzeżne wspierają źródła utrzymania i gospodarkę kraju. Jednak powodzie spowodowane zmianami klimatu zagrażają tym społecznościom.

Pomysł, że regiony przybrzeżne są zagrożone, jest wspierany przez Toolkit.climate.gov, stronę internetową rządu federalnego, której celem jest „pomaganie ludziom w znajdowaniu i wykorzystywaniu narzędzi, informacji i wiedzy merytorycznej w celu budowania odporności na zmianę klimatu”.

Według Toolkit.Climate.gov, „właściwości i infrastruktura przybrzeżna Ameryki – oraz gospodarki, które wspierają – stoją w obliczu rosnących zagrożeń związanych z trwającym podnoszeniem się poziomu mórz”.

CDC zauważa, że ​​chociaż powodzie przybrzeżne mogą wystąpić z kilku powodów, zmiana klimatu odgrywa pewną rolę. To samo źródło donosi, że „Ponad 90% zwiększonego ciepła atmosferycznego związanego z emisjami ludzkimi jest pochłaniane przez ocean, który rozszerza się wraz z ociepleniem i prowadzi do wyższych poziomów mórz”.

Climate.gov wyjaśnia, że ​​poziom mórz podnosi się na dwa sposoby. Po pierwsze, lodowce i lodowce na całym świecie topnieją z powodu wzrostu temperatury, co powoduje, że woda dopływa do oceanu. Po drugie, woda w oceanie zajmuje więcej miejsca, gdy się ociepla i rozszerza.

Czy to naprawdę zmiana klimatu?

Wielu uczonych zgadza się, że zmiany klimatyczne są do pewnego stopnia odpowiedzialne za powodzie, których doświadczyły w niedawnej przeszłości. Jednak w swoim artykule opublikowanym przez NRDC.org Melissa Denchak wzywa do ostrożności. Twierdzi, że powiązanie zmian klimatycznych z powodziami może być trudne, ponieważ wiele czynników może wywołać powodzie.

Denchak dodaje, że „ograniczone dane na temat powodzi z przeszłości utrudniają porównanie ich z obecnymi trendami powodziowymi związanymi z klimatem”. Cytuje jednak IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu), który zgodził się, że staje się jasne, że zmiany klimatyczne odgrywają rolę w wielu zmiennych związanych z powodziami, takich jak topnienie śniegu i opady deszczu.

Przygotowanie do powodzi

Chociaż niewiele możemy zrobić, aby powstrzymać ulewne deszcze i inne czynniki powodujące powodzie, dobrą wiadomością jest to, że możemy robić siano, gdy świeci słońce. Oznacza to, że musisz podjąć odpowiednie kroki, aby być dobrze przygotowanym na wypadek powodzi na obszarze, w którym mieszkasz.

Niektóre środki, które możesz podjąć, są dość proste. Na przykład NRDC.org sugeruje, że właściciele domów powinni:

Upewnij się, że odpływy i rynny są wolne od zanieczyszczeń.
Zainstaluj pompę ściekową w piwnicach i przestrzeniach pełzających i upewnij się, że masz zapasowy akumulator, ponieważ podczas burzy często dochodzi do awarii zasilania.
Dodaj „wartości kontrolne” do przewodów kanalizacyjnych, aby mieć pewność, że gromadząca się woda nie cofa się do kanalizacji w Twoim domu.
NRDC.org radzi, aby na obszarach, na których powodzie zdarzały się regularnie, właściciele domów powinni rozważyć podniesienie całej konstrukcji domu. Inne środki mogą obejmować zabezpieczenie przeciwpowodziowe na mokro (sposób umożliwiający wodzie wpłynięcie do konstrukcji, ale nadal szybko odpływa po drugiej stronie) lub nałożenie materiałów uszczelniających i powłok na ściany, aby zapobiec przedostawaniu się wód powodziowych do domu.

Innym ważnym sposobem zapewnienia, że ​​nie pozostaniesz sam i nie spłukasz się po szkodach powodziowych, jest posiadanie ubezpieczenia od powodzi. Aby ułatwić właścicielom nieruchomości zakup ubezpieczenia od powodzi, Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) ustanowiła Narodowy Program Ubezpieczenia Powodziowego (NFIP).

NFIP twierdzi, że „zapewnia ubezpieczenie powodziowe właścicielom nieruchomości, najemcom i firmom, a posiadanie tego ubezpieczenia pomaga im szybciej wrócić do zdrowia po ustąpieniu wód powodziowych”.

 


Artykułzostał opublikowany dzięki uprzejmości Regional Foundation Repair. 

Oryginalny artykuł możesz zobaczyć tutaj:

www.regionalfoundationrepair.com

Stworzone przez allblue.pl