PL   |   EN

Odzyskiwanie wody deszczowej na dachu ogrodu i szklarni aeroponicznej w Turynie

Odzyskiwanie wody deszczowej na dachu ogrodu i szklarni aeroponicznej w Turynie
źródło : CWC
Akcja pilotażowa jest realizowana w "Open 011", schronisku młodzieżowym zbudowanym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006 w Turynie w dawnej fabryce z 1940 roku.

Budynek posiada certyfikat EU ECOLABEL i już wykorzystuje urządzenia ICT do monitorowania efektywności środowiskowej budynku: system monitorowania temperatury i stację pogodową. Akcja pilotażowa wykorzystuje różne rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS) do radzenia sobie z wodą deszczową: intensywny zielony dach z ogrodem  i szklarnią na dużym południowym tarasie, ogród deszczowy w pobliżu budynku.  Woda deszczowa zebrana z ok. 230 m² powierzchni dachu gromadzona jest w podziemnej cysternie o pojemności 13 m³ i wykorzystywana do nawadniania zielonego dachu. Woda deszczowa z ok. 100 m² powierzchni dachu jest zbierana i selektywnie zbierana w małym zbiorniku na wodę deszczową (350 l) umieszczonym na tarasie do wykorzystania do nawadniania aeroponicznego w szklarni. Woda deszczowa z zielonego dachu (180 m²) i przelew zbiornika wody deszczowej są doprowadzane do ogrodu deszczowego w celu infiltracji, zamykając w ten sposób obieg wody (system nie jest podłączony do odprowadzania wody deszczowej lub sieci kanalizacyjnej). Akcja pilotażowa obejmuje również działania partycypacyjne ze społecznością studencką schroniska młodzieżowego, promując w ten sposób i podnosząc potencjał edukacyjny i upowszechniający.

WPŁYW

Oczekiwane skutki przyjętych środków obejmują przystosowanie się do zmiany klimatu, łagodzenie  skutków powodzi i intensywnych opadów deszczu, zwiększoną retencję na obszarach miejskich, poprawę jakości powietrza w miastach i mikroklimatu, zwiększenie świadomości na temat środków NBS, poprawę udogodnień oraz poprawę zarządzania i udziału obywateli.  Zielony dach to także przyjemna przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi i wypoczynku.

Budżet

57 160 euro

Konrakt

Miasto Turyn: CWC@comune.torino.it


Artykuł powstał w ramach projektu "City Water Circles: Urban Cooperation Models for enhancing water efficiency and reuse in Central European functional urban areas with an integrated circular economy approach” (Obieg Wody w Mieście: Miejskie modele współpracy w zakresie  wdrożenia racjonalnego korzystania z wody w Miejskich Obszarach Funkcjonalnych Europy Środkowej zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym).

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl