PL   |   EN

Zbieranie deszczówki i ponowne wykorzystanie szarej wody w Zugló

 Zbieranie deszczówki i ponowne wykorzystanie szarej wody w Zugló
źródło : CWC
W ramach inwestycji pilotażowej CWC w przedszkolu Hétszínvirág w Zugló zainstalowano system zbierania szarej wody i wody deszczowej.

Woda deszczowa spływająca z dachu budynku oraz szara z urządzeń do mycia rąk w przedszkolu odprowadzane są do strefy filtracji wstępnej. Strefa ta to wodoszczelny rów, wypełniony frakcjami różnej wielkości żwiru i obsadzony ziołami. Żwir i korzenie dają efekt filtra. Wstępnie przefiltrowana woda jest gromadzona w dwóch zbiornikach o pojemności 7 m3 (łącznie 14 m3) zatopionych w ziemi na dziedzińcu.

Ponowne wykorzystanie wody w pigułce

Ta oczyszczona i zmagazynowana woda jest ponownie wykorzystywana na dwa sposoby:

  1. Część służy do spłukiwania toalet. Ścieki z toalet popłyną „tradycyjnym szlakiem” do kanalizacji publicznej.
  2. Pozostała część zebranej wody służy do nawadniania ogrodu.

Jeśli pojemność 14 m3 nie jest wystarczająca, na przykład podczas uporczywej ulewy, nadmiar wody można po prostu odprowadzić do kanalizacji publicznej. Jeśli z dachów i kranów do mycia rąk jest za mało szarej wody i deszczówki, do podlewania i spłukiwania toalet można wykorzystać wodę pitną z miejskiej sieci wodociągowej.

O systemie wstępnego filtrowania root

Przed dotarciem do zbiornika zebrana woda deszczowa i szara woda przesączają się przez warstwę o luźnej teksturze. Większość zanieczyszczeń jest odfiltrowywana: materia organiczna, metale ciężkie, zanieczyszczenia biologiczne i koloidy są zredukowane. Strefa filtracyjna wykonana jest z luźnego, piaszczystego, żwirowego materiału sadzeniowego. Rośliny strefy przedfiltracji powinny wytrzymać ekstremalne warunki wodne, tj. długotrwałą suszę i stojącą wodę. Najodpowiedniejszymi gatunkami są trzciny (Phragmites), turzyce (Carex) lub mata (Typha).

Czy powtórne wykorzystanie zebranej wody w przedszkolu jest bezpieczne?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szczodrości wody pitnej na wszystko, ale zebrana, uzdatniona i oczyszczona deszczówka i szara woda wystarczą do powyższych celów. Po odpowiednim oczyszczeniu ryzyko, że woda z recyklingu spowoduje jakiekolwiek problemy, jest dość niskie. Ze względu na ścisłe uwzględnienie projektu woda ta nie powinna dostać się do sieci wody pitnej, co oznacza, że ​​nie spowoduje zanieczyszczenia wody pitnej.

Jakość wody przechowywanej i poddanej recyklingowi jest sprawdzana przez specjalne laboratorium. Nie ma jednak określonych prawnych norm chemicznych i mikrobiologicznych dla szarej wody w budynkach, odpowiednia jakość wody jest warunkiem brzegowym działania systemu ponownego wykorzystania wody.

Monitorowanie

Większość prac budowlanych została zakończona w 2021 roku. Strefa przedfiltracji zostanie zasadzona wiosną 2022 roku. Monitoring rozpoczyna się od regularnych pomiarów jakości wody oraz oceny wyników i podsumowania doświadczeń.

Korzyści lokalne i globalne

Ekonomiczny

W niektórych częściach Afryki dzienna konsumpcja na mieszkańca wynosi połowę jednego spłukiwania wody w toalecie. Nie ma wątpliwości, to marnotrawstwo. Wykorzystanie wody z recyklingu do spłukiwania toalet i nawadniania zmniejsza rachunki za wodę i ścieki w przedszkolu, oszczędzając pieniądze gminy.

Retencja wody

Przedszkole nawadniało ogród z sieci wodociągowej. Po co odprowadzamy wodę deszczową do kanalizacji i używamy wody pitnej do nawadniania, skoro możemy przechowywać ją na gorące i suche dni? Dzięki pojemności magazynowej 14 metrów sześciennych, czyli 14 000 litrów, wystarcza na jednokrotne nawodnienie ogrodu o powierzchni około 3500 metrów kwadratowych (4 litry/m2 nawadniania).

Mniejsze obciążenie kanalizacji

Niemal każdego roku, co najmniej raz lub dwa razy, ulewne deszcze obciążają miejską sieć kanalizacyjną, a wody opadowe (zmieszane ze ściekami) zalewają ulice. Wraz ze zmianą klimatu to zjawisko pogodowe będzie coraz częstsze. Zatrzymanie wody deszczowej, a przynajmniej jej części, może również pomóc w złagodzeniu problemu.

Edukacja

Jeśli małe dzieci poznają te możliwości w młodym wieku, zapoznają się z tymi rozwiązaniami i będą efektywnie korzystać z wody pitnej i deszczowej.

Trudności i zagrożenia

Pieniądze

Na początku planowania projektanci oczekiwali bardziej ambitnych planów i większych interwencji. Przewidziano zielone dachy, ogrody deszczowe, zielone ściany i mokry plac zabaw. Podczas szczegółowego planowania okazało się, że budżet wystarczy na mniejszy, ale wciąż pionierski i pożyteczny rozwój.

Pilotowanie to eksperymentowanie

Chociaż rośnie zainteresowanie recyklingiem szarej wody i pozyskiwaniem wody deszczowej, nadal istnieje stosunkowo niewiele praktycznych doświadczeń w tej dziedzinie. Projekty pilotażowe mają na celu zdobycie doświadczenia. Jest to zawsze trudniejsze niż dostęp do usługi na ugruntowanym rynku.

Przemysł budowlany

W związku z pandemią branża budowlana stanęła w obliczu kilku trudności, m.in. gwałtownie rosnące ceny i niedobory materiałów i sprzętu budowlanego. Wczesne szacunki kosztów okazały się niewystarczające, co spowodowało konieczność rewizji w przygotowaniu, planowaniu, procesie uzyskiwania pozwoleń i zakupów.

Ciągłe użytkowanie, ograniczona przestrzeń

Budynek żłobka jest użytkowany niemal nieprzerwanie. Utrudnia to rozplanowanie inwestycji bez zakłócania życia żłobka. Dzielenie ograniczonej przestrzeni między placem zabaw a inwestycją wymaga od wszystkich dużej tolerancji i uwagi.

Ugruntowana roślinność

W zasadzie miło jest oglądać ogród zacieniony przez duże drzewa liściaste i otoczony rzędami zielonych krzewów. Oznacza to również, że gleba jest dobrze ukorzeniona. Korzenie i rośliny nie powinny być zagrożone pracami ziemnymi. W przypadku poważnych uszkodzeń drzew i krzewów należy je zgodnie z prawem wymienić.

 

 

Stworzone przez allblue.pl