PL   |   EN

Domy, które chronią przed upałem

Domy, które chronią przed upałem
Upały szczególnie dotkliwie dotykają mieszkańców miast. Czy to nie ostatni dzwonek by przemyśleć sposób w jaki projektowane są budynki miejskie?

Nakładające się dwa trendy – globalne ocieplenie i kryzys energetyczny – zmuszają nas by przemyśleć na nowo sposób projektowania domów. Musimy je zmodernizować, tak by latem lepiej utrzymywały chłód, a zimą ciepło. To pozwoli nie tylko zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz koszty chłodzenia czy ogrzewania pomieszczeń, ale czasami może nawet uratować życie. Budynki są zaprojektowane tak aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo i komfort zgodnie z panującymi lokalnie warunkami. Problem robi się, gdy te zaczynają się zmieniać. Jednym z bardziej odczuwalnych skutków globalnego ocieplenia stały się fale upałów przelewajace się przez całą półkulę północną. Temperatura w Polsce przekraczająca przez kilka dni w roku 40°C stała się faktem. Żar z nieba leje się w całej Europie i USA. A domy, w których spędzamy większość naszego życia – nie są dobrze przygotowane do chronienia nas przed niespotykanym wcześniej gorącem.

Starsze osoby z problemami zdrowotnymi są najbardziej podatne na upały, a wysoka temperatura może zaostrzyć choroby serca, układu oddechowego, a nawet – chorobę Alzheimera. Wczesne szacunki pokazują, że w Wielkiej Brytanii w wyniku fali upałów w połowie lipca 2022 r. mogło dojść do ponad 1000 ponadnormatywnych zgonów. Każdy kraj musi ulepszać swoje budynki, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo, gdy świat się ociepla. Jest to część tego, co eksperci od zmian klimatu nazywają adaptacją. Ale równocześnie musimy jak najszybciej ograniczyć emisję, aby zminimalizować wzrost temperatury. Dostosowując domy do silniejszych fal upałów możemy zaspokoić obie potrzeby jednocześnie.Sposobem na dekarbonizację budynków jest izolacja dachów i ścian, ale też okna z podwójnymi szybami czy też zastąpienie kotłów gazowych pompami ciepła. Lepsza izolacja nie tylko chroni przed zimnem, ale latem lepiej utrzymuje je w środku pomieszczenia. Okiennice lub żaluzje, które blokują światło słoneczne, to prosta opcja obniżenia temperatury w pomieszczeniach poprzez zatrzymanie większej ilości ciepła. Równie prostym rozwiązaniem jest malowanie dachów na jasne kolory, aby lepiej odbijały promienie słoneczne. Australijski stan Nowa Południowa Walia chce zakazać stosowania ciemnych dachów. 

 

 

źródło: https://www.miasto2077.pl

 

 

 

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl