PL   |   EN

Miasta przyjazne rowerzystom

Miasta przyjazne rowerzystom
Utrecht jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem na świecie.

W badaniu  - Global Cycling Towns Index 2022, firma Luko, zajmująca się ubezpieczeniami, przeanalizowała 90 miast z całego świata, aby zidentyfikować te z najlepszą infrastrukturą rowerową - wyróżnia się Utrecht. Badanie opierało się na sześciu wskaźnikach: klimat/pogoda, wykorzystanie rowerów, przestępczość i bezpieczeństwo, infrastruktura, możliwości wypożyczania rowerów, działania uświadamiające. Ostateczne rankingi zostały podane w skali od 0 do 100, przy czym wyższy wynik wskazuje na lepsze miasto.
Utrecht w Holandii został nazwany miastem najbardziej przyjaznym rowerzystom na świecie .

W pierwszej dziesiątce do Utrechtu dołącza osiem innych miast europejskich, a Hangzhou (Chiny) jest jedynym miastem pozaeuropejskim. W pierwszej dziesiątce nie znalazły się żadne miasta amerykańskie. San Francisco, najwyżej notowane amerykańskie miasto, znajduje się na 39 pozycji na wykresie Luko; Seattle i Portland, które zajmują odpowiednio 41. i 50. miejsce, również
znajdują się w pierwszej 50-tce. W porównaniu z wieloma europejskimi odpowiednikami, w których codzienna jazda rowerem jest naturalna amerykańskie metropolie pokazują, że nie są przyjazne dla rowerzystów.

Warto zaznaczyć, że wśród 90 miast znalazły się także 2 polskie miasta: Warszawa oraz Kraków. Warszawa jest na 59 miejscu z sumą punktów 30,06 a Kraków ma 68 miejsce z sumą punktów 27,93.

 

źródło: https://www.polisnetwork.eu/news/new-index-shows-that-utrecht-is-the-most-bicycle-friendly-city-in-the-world/

Stworzone przez allblue.pl