PL   |   EN

Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu

Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu
Praktyczne wskazówki, jak można zaadaptować się zmiany klimatu, można znaleźć w Warszawskim Poradniku Adaptacji do zmiany klimatu.

Upał, tropikalna noc nie daje zasnąć, a następnego dnia ulewny deszcz i porywisty wiatr uniemożliwiają dotarcie do pracy. Wyschnięte pożółkłe trawniki przed blokiem, roztapiający się asfalt, a może zalane piwnice i tunele w drodze do pracy – brzmi znajomo? Skutki zmiany klimatu dają się we znaki mieszkańcom, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych, a w szczególności w dużych miastach jak Warszawa.

Zatrzymanie tych zjawisk nie jest możliwe, ale zmniejszenie ich oddziaływania na ludzi, zwierzęta, rośliny oraz budynki, drogi – już tak. Najważniejsze to wiedzieć, jak można zaadaptować się do tej sytuacji. 

Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu

Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu to dokument, którego celem jest prosty opis skutków zmiany klimatu wraz z zestawem podpowiedzi, jak się do tych zmian przystosować oraz jak minimalizować ich skutki. To ogólnodostępny dokument, z którego mogą skorzystać np. przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale również mieszkańcy.

Jeśli np. mieszkasz w bloku, możesz z sąsiadami wysiać łąkę kwietną przed budynkiem, czy zgłosić do budżetu obywatelskiego posadzenie nowych drzew, ustawienie ławek, a nawet zrobienie oczka wodnego. Wszystkie te elementy pozwolą obniżyć temperaturę w ich otoczeniu, zwiększyć wilgotność, a także poprawić komfort przebywania na podwórku i w mieszkaniu. Z zarządcą nieruchomości możesz porozmawiać o możliwości wykonania zielonej ściany, i zielonego dachu – to w lecie poprawi komfort i zmniejszy uciążliwości upałów, a w zimie poprawi izolację od chłodu.

Na własnej posesji możesz zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją do podlewania roślin, a jednocześnie zapobiegać zbieraniu się wody przy domu i ewentualnemu zalaniu piwnic lub podtopieniu sąsiadów. Ważnym działaniem jest rozpłytowanie zabetonowanej powierzchni, by umożliwić wodzie wsiąkanie bezpośrednio w miejscu, gdzie pada deszcz. Wody deszczowe zasilają też wody gruntowe – co pozwala nam zabezpieczyć się przed suszą.

Każde z tych działań – choćby najmniejsze – ma sens. Jeśli zrobimy wiele zbiorników na deszczówkę, małych ogrodów deszczowych i rozbetonujemy jak najwięcej powierzchni, posadzimy drzewa, krzewy i wysiejemy łąki, Warszawa ma szansę być jeszcze bardziej zielona i przyjaźniejsza mieszkańcom. Ale także bezpieczniejsza, gdy przyjdą nagłe upały i susze, nawalne deszcze czy powodzie błyskawiczne.

Adaptujmy się razem! Zapraszamy do korzystania z podręcznika i rozpowszechniania go. Poradnik składa się głównie z kolorowych infografik przygotowanych przez Agencję Wydawniczą Ekopress. 

Pobierz poradnik

Poradnik możesz pobrać ze strony m.st. Warszawy [ZOBACZ]

Poradnik dostępny jest także na stronie Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (współautora wydawnictwa) [ZOBACZ]

Tagi

Stworzone przez allblue.pl