PL   |   EN
Warszawska Masa Krytyczna 22 maja 2023 roku
27 maj 2023

Magiczne słowa prezesa (o autostradach)

Czemu politycy wspierają korki? Czemu politycy wspierają silnych? Naprawdę się dziwię. Przecież jeszcze niedawno lansowali się jako obrońcy biednych i uciśnionych. Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek to kwintesencja tej hipokryzji.
Jak e-bike'i zmienią oblicze transportu w polskich miastach?
24 maj 2023

Jak e-bike'i zmienią oblicze transportu w polskich miastach?

Obecnie co dziesiąty Polak posiada rower elektryczny, a prawie co drugi rozważa jego zakup. Jednocześnie 65% ankietowanych przyznaje, że wdrożenie programu dopłat do e-bike'ów pozytywnie wpłynęłoby na ich decyzję o zakupie. Wyniki nowego sondażu potwierdzają, że rozwój polskiej elektromobilności nabiera rozpędu, ale wciąż wymaga wsparcia. Podczas spotkania prasowego z udziałem ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego oraz CONEBI – Europejskiej Konfederacji Przemysłu Rowerowego przedstawiono wyniki badania „Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe" oraz założenia projektu obywatelskiego, który ma ułatwić Polakom dostęp do rowerów elektrycznych.
Darmowe autostrady to nie wolność
20 maj 2023

Darmowe autostrady to nie wolność

Autostrady w Polsce to tylko 2100 km dróg, z tego autostrady płatne to zaledwie 717 km. Wszystkich dróg publicznych w Polsce mamy ponad 425 tys. km. Wszystkim się wydaje, że zniesienie opłat dla samochodów osobowych na tych 717 km zbawi świat. Niestety nikt nie wpadł na pomysł, że w Polsce mamy płatnych także ponad 19 tys. km linii kolejowych - i wszystkie są płatne także dla pasażerów. Może to przepis jak wygrać wybory?
Lokalny biznes popiera Strefy Czystego Transportu
13 kwiecień 2023

Lokalny biznes popiera Strefy Czystego Transportu

Ponad 30 warszawskich firm zaapelowało dziś do władz Warszawy o wprowadzenie ambitnej strefy czystego transportu i wzmocnienia działań ograniczających ruch samochodowy w mieście. SCT są uważane za jedno z ważniejszych narzędzi w walce z trującymi emisjami z transportu drogowego. Badania Clean Cities Campaign pokazują, że wprowadzenie stref może pozytywnie wpłynąć także na lokalny biznes.
Przełomowe porozumienie w sprawie ograniczenia emisji pochodzących z transportu morskiego
27 marzec 2023

„Przełomowe” porozumienie w sprawie ograniczenia emisji pochodzących z transportu morskiego

Parlament Europejski i ministrowie UE osiągnęli porozumienie we wczesnych godzinach porannych w czwartek (23 marca) w sprawie flagowego prawa bloku dotyczącego ograniczenia emisji w sektorze morskim, co stanowi duży krok naprzód w planach bloku dotyczących osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Czwarta linia metra w Warszawie
04 marzec 2023

Czwarta linia metra w Warszawie

Jeszcze niedawno tytuł taki jak ten był prowokacją. Dziś już wiadomo, że Warszawa na poważnie rozważa budowę więcej niż trzech linii metra. Do przedstawionego nieco ponad dwa tygodnie temu planu mam następującą uwagę. Czemu tak późno? I może nie tylko taką...
Giganci kolejowi ścierają się z platformami sprzedaży biletów
03 marzec 2023

Giganci kolejowi ścierają się z platformami sprzedaży biletów

Gdy UE przygotowuje się do przedłożenia przepisów mających na celu uproszczenie rezerwacji długodystansowych podróży w całym bloku, wybuchła zaciekła debata między przedsiębiorstwami kolejowymi a niezależnymi platformami biletowymi na temat udostępniania danych.
Jak przygotować nasze sieci do elektrycznych ciężarówek
02 marzec 2023

Jak przygotować nasze sieci do elektrycznych ciężarówek

Ciężarówki stanowią mniej niż 2% pojazdów w Europie, ale powodują 25% emisji z transportu drogowego, a ich elektryfikacja jest kluczem do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Decydenci, regulatorzy energii i operatorzy sieci powinni szybko działać w celu optymalizacji infrastruktury ładowania , pisze Julia Hildermeier.
Propozycja nowej metody oceny korzyści z budowy dróg
22 luty 2023

Propozycja nowej metody oceny korzyści z budowy dróg

O tym, czy warto budować nową drogę lub poszerzać istniejącą, powinna decydować dokładna analiza. W tym celu inwestycje drogowe finansowane przez UE powinny być poprzedzone analizą kosztów i korzyści. Analizy takie są zwykle oparte na odpowiednich wytycznych Komisji Europejskiej. Badanie przeprowadzone przez Clean Air Action Group (CAAG) wykazało, że stosowanie obecnych wytycznych UE doprowadziło do wysokiej liczby nieuzasadnionych nowych konstrukcji drogowych.
UE zatrzymuje silniki spalinowe w ciężarówkach z celem redukcji emisji CO2 o 90%
21 luty 2023

UE zatrzymuje silniki spalinowe w ciężarówkach z celem redukcji emisji CO2 o 90%

Komisja Europejska wyznaczyła cel redukcji emisji dwutlenku węgla o 90% dla nowych pojazdów ciężkich do 2040 r., co pozostawia otwarte drzwi dla sprzedaży niektórych autobusów i ciężarówek z silnikami spalinowymi po tej dacie.
Spadek wykorzystania energii odnawialnej w transporcie
17 luty 2023

Spadek wykorzystania energii odnawialnej w transporcie

Niedawno opublikowane dane unijnej agencji statystycznej Eurostat pokazują spektakularny spadek ilości energii odnawialnej wykorzystywanej w sektorze transportu w 2021 r., trend, który dotyczy prawie wszystkich krajów UE i wynika ze zmiany metodologii obliczeń dla biopaliw.
Przewiduje się, że do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę światowej sprzedaży samochodów
15 luty 2023

Przewiduje się, że do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę światowej sprzedaży samochodów

Przyjęcie pojazdów elektrycznych gwałtownie rośnie, ponieważ globalny nacisk na zerową emisję dwutlenku węgla netto przyspiesza. Według Goldman Sachs Research do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić około połowy sprzedaży nowych samochodów na całym świecie.
Po co nam pasażerowie?
10 luty 2023

Po co nam pasażerowie?

Od ponad miesiąca nie milkną echa podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Co prawda podwyżki cen biletów kolejowych wdrożyły też inne spółki kolejowe w Polsce mniej więcej w tym samym czasie, to jednak PKP Intercity przykuło najwięcej uwagi. Nie bez powodu – wszak to monopolista. I co z tym zrobimy?
Polska - z ruin na zgliszcza?
04 luty 2023

Polska - z ruin na zgliszcza?

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, już od dłuższego czasu śledzi przygotowanie i wydatkowanie funduszy europejskich w Polsce. Teraz tylko my będziemy mieli swoich przedstawicieli w aż 4 komitetach* odpowiadających za śledzenie postępów w wydatkowaniu środków. A postępy będą szybkie…Może za szybkie?
ABC dobrego przygotowania Planu Zrównoważonej Logistyki Miejskiej
03 luty 2023

ABC dobrego przygotowania Planu Zrównoważonej Logistyki Miejskiej

Planując zrównoważony transport w miastach nie można pominąć organizacji logistyki. Ostatni odcinek łańcucha dostaw jest najdroższy, najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i generuje wiele konfliktów w zatłoczonej miejskiej przestrzeni. Podczas warsztatów „Jak przygotować Plan Zrównoważonej Logistyki Miejskiej” przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych poznawali kluczowe etapy pracy nad takim planem.
Elektromobilność. Gra o wysoką stawkę
20 styczeń 2023

Elektromobilność. Gra o wysoką stawkę

Przemysł motoryzacyjny odpowiada za 8% PKB Polski. Od zaplanowania i wdrożenia konkretnych działań zależy, czy Polska wykorzysta transformację napędową i utrzyma lub umocni swoją pozycję w sektorze, stając się hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych i powiązanych z nimi podzespołów, czy też znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w krajowej gospodarce będzie spadać.
Licznik Elektromobilności: kolejny rekordowy rok na polskim rynku e-mobility
17 styczeń 2023

Licznik Elektromobilności: kolejny rekordowy rok na polskim rynku e-mobility

Według danych z końca grudnia 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 64 705 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 26 439 sztuk, tj. o 33% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
Planemia po Polsku
14 styczeń 2023

Planemia po Polsku

Planemia, czyli anemia planowania, albo całkowity brak znaczenia planów i strategii w sterowaniu rozwojem polskich samorządów czy państwa. Tak określić można wnioski z ewaluacji interwencji w zakresie mobilności miejskiej przedstawione w najnowszej książce Michała Wolańskiego*. Według mnie planemia nie dotyczy jedynie mobilności, ale także ochrony środowiska.
Stworzone przez allblue.pl