PL   |   EN
Przewiduje się, że do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę światowej sprzedaży samochodów
15 luty 2023

Przewiduje się, że do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić połowę światowej sprzedaży samochodów

Przyjęcie pojazdów elektrycznych gwałtownie rośnie, ponieważ globalny nacisk na zerową emisję dwutlenku węgla netto przyspiesza. Według Goldman Sachs Research do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowić około połowy sprzedaży nowych samochodów na całym świecie.
Po co nam pasażerowie?
10 luty 2023

Po co nam pasażerowie?

Od ponad miesiąca nie milkną echa podwyżki cen biletów w PKP Intercity. Co prawda podwyżki cen biletów kolejowych wdrożyły też inne spółki kolejowe w Polsce mniej więcej w tym samym czasie, to jednak PKP Intercity przykuło najwięcej uwagi. Nie bez powodu – wszak to monopolista. I co z tym zrobimy?
Polska - z ruin na zgliszcza?
04 luty 2023

Polska - z ruin na zgliszcza?

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi, już od dłuższego czasu śledzi przygotowanie i wydatkowanie funduszy europejskich w Polsce. Teraz tylko my będziemy mieli swoich przedstawicieli w aż 4 komitetach* odpowiadających za śledzenie postępów w wydatkowaniu środków. A postępy będą szybkie…Może za szybkie?
ABC dobrego przygotowania Planu Zrównoważonej Logistyki Miejskiej
03 luty 2023

ABC dobrego przygotowania Planu Zrównoważonej Logistyki Miejskiej

Planując zrównoważony transport w miastach nie można pominąć organizacji logistyki. Ostatni odcinek łańcucha dostaw jest najdroższy, najmniej efektywny, najbardziej czasochłonny i generuje wiele konfliktów w zatłoczonej miejskiej przestrzeni. Podczas warsztatów „Jak przygotować Plan Zrównoważonej Logistyki Miejskiej” przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych poznawali kluczowe etapy pracy nad takim planem.
Elektromobilność. Gra o wysoką stawkę
20 styczeń 2023

Elektromobilność. Gra o wysoką stawkę

Przemysł motoryzacyjny odpowiada za 8% PKB Polski. Od zaplanowania i wdrożenia konkretnych działań zależy, czy Polska wykorzysta transformację napędową i utrzyma lub umocni swoją pozycję w sektorze, stając się hubem produkcyjnym pojazdów zeroemisyjnych i powiązanych z nimi podzespołów, czy też znaczenie przemysłu motoryzacyjnego w krajowej gospodarce będzie spadać.
Licznik Elektromobilności: kolejny rekordowy rok na polskim rynku e-mobility
17 styczeń 2023

Licznik Elektromobilności: kolejny rekordowy rok na polskim rynku e-mobility

Według danych z końca grudnia 2022 r., w Polsce było zarejestrowane łącznie 64 705 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 26 439 sztuk, tj. o 33% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. – wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
Planemia po Polsku
14 styczeń 2023

Planemia po Polsku

Planemia, czyli anemia planowania, albo całkowity brak znaczenia planów i strategii w sterowaniu rozwojem polskich samorządów czy państwa. Tak określić można wnioski z ewaluacji interwencji w zakresie mobilności miejskiej przedstawione w najnowszej książce Michała Wolańskiego*. Według mnie planemia nie dotyczy jedynie mobilności, ale także ochrony środowiska.
E-mobilność na dwóch kółkach. Boom trwa
11 styczeń 2023

E-mobilność na dwóch kółkach. Boom trwa

Segment elektrycznych jednośladów wzrośnie dwukrotnie w ciągu najbliższych trzech lat, osiągając wolumen sprzedaży 10 mln sztuk w Europie. Część z tych e-bike’ów pochodzić będzie z polskich fabryk, których moce produkcyjne już osiągnęły wartość 2 mld złotych. Plasuje to nasz kraj na 4. pozycji na Starym Kontynencie. Przyglądamy się rynkowi elektrycznych rowerów.
Coraz mniej czasu na zmiany przepisów w sektorze infrastruktury ładowania
05 styczeń 2023

Coraz mniej czasu na zmiany przepisów w sektorze infrastruktury ładowania

Ponad 600 nowych stacji ładowania w Polsce zainstalowano w 2022 r. To wynik lepszy niż w ubiegłych latach, ale nadal niewystarczający, by wypełnić ambitne cele wyznaczone przez unijne rozporządzenie AFIR. W ciągu zaledwie trzech kolejnych lat łączna moc polskiej sieci ładowarek powinna wzrosnąć co najmniej 5-krotnie. Bez wprowadzenia pilnych zmian prawnych nie będzie to możliwe.
Zbliża się termin Fit for 55
28 grudzień 2022

Zbliża się termin „Fit for 55”

Pakiet prawa klimatycznego „Fit for 55”, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 w UE o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r., zdominował agendę legislacyjną dotyczącą transportu w Brukseli w 2022 r.
Dlaczego małe europejskie samochody znikają?
15 grudzień 2022

Dlaczego małe europejskie samochody znikają?

Porzucanie małych pojazdów jest szkodliwe dla konsumentów, środowiska i ostatecznie dla zachodnich producentów samochodów, przekonuje Julia Poliscanova.
UE finalizuje umowę dotyczącą wyeliminowania samochodów z silnikami Diesla i benzyny
31 październik 2022

UE finalizuje umowę dotyczącą wyeliminowania samochodów z silnikami Diesla i benzyny

Prawodawcy Unii Europejskiej uzgodnili porozumienie późnym czwartkowym wieczorem (27 października), zgodnie z którym nowe samochody i furgonetki będą bezemisyjne od 2035 roku.
Powrót buspasów w Warszawie
08 październik 2022

Powrót buspasów w Warszawie

W styczniu 2022 roku w Warszawie powstał buspas w Dolinie Służewieckiej i al. Sikorskiego. W październiku 2022 utworzono buspas do Piaseczna w ulicy Puławskiej. To realizacja od dawna wysuwanych przez społeczników i doradców ZTM postulatów poprawy funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego. Choć psy szczekają…
Warsztat - Transport w oczach pokoleń
04 październik 2022

Warsztat - Transport w oczach pokoleń

Transport to sektor gospodarki, w którym dotychczas najtrudniej ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Największy udział w tych emisjach ma transport drogowy – około 80%. Ponadto w Polsce wzrasta udział transportu w zanieczyszczeniu powietrza. Dlatego w miastach oddychamy powietrzem zanieczyszczonym pyłami i tlenkami azotu.
Podsumowanie debaty Transport w oczach pokoleń
23 wrzesień 2022

Podsumowanie debaty Transport w oczach pokoleń

Emisje z transportu rosną w zastraszającym tempie. O faktach na temat transportu, z okazji dnia bez samochodu, rozmawiali goście debaty Transport w oczach pokoleń: Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Szymo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Agata Lewandowska z Rodzice dla Klimatu, oraz przedstawiciel seniorów Bolesław Meluch z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Dbanie o pieszych to zadanie także dla rządu
22 wrzesień 2022

Dbanie o pieszych to zadanie także dla rządu

W czwartek, 22 września przypada Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Mobilności. Przy tej okazji, organizacje pozarządowe i samorządy przypominają, że każdy z nas jest pieszym, a zadbanie o bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszego jest także zadaniem dla rządu. We wspólnym apelu wzywają premiera i ministrów odpowiedzialnych za transport do wprowadzenia rozwiązań, które przyniosą korzyści pieszym.
Raport: Jak tworzyć Strefy Czystego Transportu
21 wrzesień 2022

Raport: „Jak tworzyć Strefy Czystego Transportu”

Sektor transportu jest źródłem blisko 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych. Emisje z transportu pochodzą głównie ze spalania paliw kopalnych w samochodach osobowych i dostawczych, ciężarówkach, statkach, pociągach oraz samolotach. Ponad 90% paliw wykorzystywanych w tym sektorze to paliwa ropopochodne, do których należą przede wszystkim benzyna i olej napędowy.
Wszyscy jesteśmy pieszymi [WYWIAD]
20 wrzesień 2022

Wszyscy jesteśmy pieszymi [WYWIAD]

Gdańsk jest kolejnym miastem, które podjęło się uporządkowania spraw pieszych. Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności, który kończy Dzień bez Samochodu. Przy tej okazji rozmawiamy z Grzegorzem Krajewskim, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska do spraw pieszych.
Stworzone przez allblue.pl