PL   |   EN

Zwiedzaj Mazowsze – koleją!

Zwiedzaj Mazowsze  koleją!
Nigdy się nie dowiecie, jak bardzo Mazowsze się skurczyło, dopóki nie zaczniecie zwiedzać go koleją. Na 7 kierunków wyjazdowych ze stolicy, 5 jest już całkowicie zmodernizowanych. Nawet na wciąż remontowanych szlakach czas przejazdu już się skurczył, a jakość podróży znacznie poprawiła.

Mazowsze obsługuje w relacjach regionalnych spółka Koleje Mazowieckie, ale do największych miast regionu można dotrzeć także pociągami PKP Intercity, Polregio, Szybka Kolej Miejska albo Warszawskie Koleje Dojazdowe. Każdy przewoźnik kolejowy ma swoje osobne taryfy biletowe oraz inne wady i zalety. Warto dobrać odpowiedni pociąg do oczekiwanych przez siebie usług. Na praktycznie wszystkich stacjach w regionie mamy już zmodernizowane perony oraz inną infrastrukturę stacyjną. 

Zdjęcie: Nowe perony na stacji Wołomin.

Jeśli zależy ci na szybkim dotarciu do celu trzeba wybrać pociągi PKP Intercity. Ta spółka oferuje obecnie najszybsze połączenia w regionie, choć są one relatywnie najdroższe. Jednocześnie większość pociągów jest zmodernizowana i przystosowana do przewozu rowerów czy osób niepełnosprawnych, ale co do tego trzeba się upewnić przed wyjazdem. Szybko w przypadku tej spółki oznacza nawet niecałą godzinę jazdy do takich mazowieckich miast jak Ciechanów, Łochów, Siedlce, Żyrardów, Sochaczew, a tylko w 15 minut dłużej niż godzinę także do Radomia. A jeszcze niedawno było to nawet o godzinę dłużej. 

Jeśli chcesz dotrzeć jedynie w najbliższe okolice Warszawy rozważ usługi Szybkich Kolei Miejskich w Warszawie. Ta spółka świadczy przewozy kolejowe w ramach każdego biletu dostępnego w systemie Zarządu Transportu Miejskiego i dojeżdża także do podwarszawskich miejscowości w ramach taryfy podmiejskiej. Szybką Koleją Miejską linii S3 dotrzesz np. do stacji Nieporęt, z której już tylko krótka droga na piechotę na plażę nad Jeziorem Zegrzyńskim. Ze stacji Świder, do której dojedziesz linią S1, już tylko krok w malowniczą dolinę rzeki Świder. Do pociągów SKM możesz bezpłatnie zabrać także rower. 

Dobrym uzupełnieniem oferty SKM są usługi Warszawskich Kolei Dojazdowych, które obsługują tylko jedną linię kolejową do Grodziska Mazowieckiego, ale za to pełną ciekawych miejsc. Z WKD dotrzemy do malowniczych miejscowości - Milanówka czy Podkowy Leśnej, które kiedyś powstały jako miasta ogrody. 

Jeśli natomiast zależy ci na dostępności do określonego miejsca w całym regionie podróżuj z Kolejami Mazowieckimi. Co prawda pociągi tego przewoźnika jeżdżą wolniej niż PKP Intercity, ale zatrzymują się zwykle na wszystkich stacjach i jeżdżą co najmniej co godzinę w prawie każdym kierunku. Dzięki temu można dotrzeć do ciekawych przyrodniczo lub kulturalnie miejsc oraz, bez oglądania się na rozkład jazdy, wrócić. 

Zdjecie: Pociąg Kolei Mazowieckich na moście średnicowym w Warszawie.

Na stacji Urle znajdziesz się nad malowniczą rzeką Liwiec. Z Sochaczewa koleją wąskotorową możesz dojechać do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki Kolejom Mazowieckim dotrzesz także do większych miast Mazowsza, do których nie dojeżdżają lub bardzo rzadko jeżdżą pociągi PKP Intercity, m.in. do Płocka, Góry Kalwarii, Ostrołęki. Poświęcając nieco więcej czasu dotrzesz także do mniej znanych miejsc na Mazowszu i w okolicach, jak Sierpc (skansen wsi mazowieckiej), Pionki, Siemiatycze czy Dęblin. Do pociągów Kolei Mazowieckich także bezpłatnie weźmiesz rower.

Zdjęcie: Pociąg relacji Kutno-Płock-Sierpc na stacji w Kutnie (woj. łódzkie).

Tagi

Stworzone przez allblue.pl