PL   |   EN

Nie tylko Słoneczny

Nie tylko Słoneczny
Dla warszawiaków kolejowym hitem lata zwykle jest osobowy pociąg Słoneczny, który tanio i stosunkowo szybko wozi pasażerów z Warszawy na wybrzeże Morza Bałtyckiego. Ale nie tylko Koleje Mazowieckie mają ciekawą wakacyjną ofertę. Starają się także inni samorządowi przewoźnicy kolejowi.

Słoneczny

W okresie 25 czerwca – 31 sierpnia 2022 r. kursują turystyczne pociągi Kolei Mazowieckich:

Słoneczny w relacji Warszawa Centralna – Ustka – Warszawa Centralna (codziennie);

Słoneczny Bis w relacji Warszawa Zachodnia – Gdynia Główna – Warszawa Centralna (w weekendy i święta).

Na obydwa pociągi obowiązuje specjalna taryfa biletowa. Bilety na przejazd pociągiem Słoneczny i Słoneczny Bis wydawane są wyłącznie w jedną stronę według odrębnych ofert, z wypisem na bilecie odpowiednio Oferta specjalna Słoneczny, Oferta specjalna Słoneczny Bis. Oznacza to, że bilet wydany na pociąg Słoneczny nie będzie uprawniał do przejazdu pociągiem Słoneczny Bis i odwrotnie. Także oferta Wspólny Bilet nie uprawnia do przejazdu pociągiem Słoneczny i Słoneczny Bis.

Bilety według oferty można będzie nabyć w przedsprzedaży do 7 dni przed planowanym terminem podróży. Sprzedaż biletów jednorazowych według oferty specjalnej na przejazdy pociągiem Słoneczny i Słoneczny Bis jest prowadzona przez: kasy biletowe, w biletomatach, w aplikacjach mobilnych, w systemie sprzedaży internetowej oraz w pociągu przez drużyny konduktorskie w dniu przejazdu.

Kolej na rower na Dolnym Śląsku

W siatce połączeń Kolei Dolnośląskich w wakacje pojawiła się oczekiwana przez miłośników rowerowych nowość – wagony KD Cyklo. Od 2 lipca składy osobowe z Wrocławia Głównego do Sobótki Zachodniej i Świdnicy Przedmieście są wyposażone w pierwszy w Polsce wagon rowerowy. Na tych trzech stacjach jest możliwość pozostawienia swojego jednośladu w specjalnie przystosowanym do tego wagonie. W dodatku trasa Wrocław-Sobótka-Świdnica została właśnie ponownie uruchomiona w 22 lata od jej zamknięcia.

Pociąg z rowerowym wagonem jeździ według nowego rozkładu w soboty i niedziele. Obsługa pociągu umożliwia załadunek oraz odbiór rowerów na trzech stacjach: Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia oraz Świdnica Przedmieście. Aby móc skorzystać z przewozu jednośladu w specjalnym wagonie, pasażer powinien zgłosić się do obsługi pociągu kwadrans przed planowanym odjazdem. Po okazaniu biletu na przewóz roweru wystarczy przekazać jednoślad pracownikowi drużyny konduktorskiej, który umieszcza go w wagonie pomalowanym na charakterystyczny, żółty kolor.

A na Górnym Śląsku?

Koleje Śląskie w wakacje oferują nabycie unikatowego biletu, dzięki któremu – przez siedem kolejno następujących po sobie dni można odbyć nieograniczoną liczbę przejazdów! (za wyjątkiem odcinków Trzebinia – Kraków Gł. oraz Sucha Beskidzka – Zakopane) Bilet ten jest dostępny wyłącznie w wersji elektronicznej – w aplikacji mobilnej SkyCash. Kosztuje on 70 zł i można go kupić tylko raz (będzie dostępny w aplikacji do 25 sierpnia 2022 r.). 

Ponadto specjalnie w wakacje z uwagi na duże zainteresowanie zalewem Pogoria, pociągi Kolei Śląskich zatrzymują się na stacji Dąbrowa Górnicza Pogoria. Od 30 czerwca 2022 r. pociągi osobowe z Katowic do Zakopanego przez Żywiec i Suchą Beskidzką kursują także codziennie. 

Lepsza kolej w Małopolsce

Również w Małopolsce kolej kusi nową ofertą cenową. Oferta "Odkrywaj Małopolskę" jest ograniczona czasowo - obowiązuje w okresie od 1 lipca do 30 września 2022 r. i jest skierowana w głównej mierze dla turystów odwiedzających Województwo Małopolskie. W jej ramach można nabyć odpowiednio trzy lub siedmiodniowy bilet na okaziciela. Uprawnia on do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KMŁ po całej sieci połączeń obsługiwanych przez Spółkę.

Bilet wydany w ramach oferty można zakupić u obsługi pociągu oraz aplikacji mobilnej iMKA z ważnością rozpoczynającą się w dniu nabycia, a także za pośrednictwem automatów biletowych MKA, jak również systemu E-PODRÓŻNIK BILETY w przedsprzedaży do 30 dni naprzód.

Połączeń kolejowych w Małopolsce do ciekawych turystycznie miejsc nie brakuje. Tradycyjnie początkiem większości tras jest Kraków, skąd w te wakacje już tylko 3 godziny (niegdyś 4,5 godziny) trwa dojazd pociągiem osobowym do Zakopanego (stacja ta jest jednak obecnie remontowana). W Zakopanym w taryfie kolejowej uruchomiono specjalne połączenie autobusowe łączące stację kolejową z Bukowiną Tatrzańską i Chochołowem. Liczne przystanki na trasie umożliwiają dotarcie na wiele szlaków turystycznych na Podhalu. Ponadto z Krakowa dojedziemy także pociągami osobowymi do Jasła, Krynicy czy Muszyny. A w Muszynie dwa razy dziennie można się przesiąść na pociąg do stacji Poprad-Tarty na Słowacji. 

Wielkopolska

W Wielkopolsce przewoźnik samorządowy zachęca przede wszystkim do odwiedzania atrakcji turystycznych w swoim regionie. Jednak przez całe wakacje o 6 rano z Poznania rusza specjalny przyspieszony pociąg z Poznania Głównego przez Szczecin do Świnoujścia. Już o 11:00 można dzięki niemu plażować m.in. w Międzyzdrojach. 

Tuż przed godziną 7 z Poznania Głównego odjeżdża także wakacyjny przyspieszony pociąg do Szklarskiej Poręby, przez Wrocław i Jelenią Górę. Obydwa pociągi kursują w ramach normalnej taryfy spółki Koleje Wielkopolskie. 

Podkarpackie

Podkarpackie nie ma specjalnej spółki obsługującej połączenia kolejowe w regionie, ale na wakacje także przygotowało coś specjalnego. Niedawno pisaliśmy o dobrych połączeniach dalekobieżnych do Zagórza. W wakacje można także pojechać w dalsze części Bieszczad pociągami osobowymi. Z Rzeszowa ok. 5:40, a z Jasła dodatkowo ok. 15:50 w soboty i niedziele wyruszają pociągi do słowackiej stacji Miedzilaborce, przez m.in. Komańczę i Łupków. Z Jasła o 6:18 i 19:31 jadą także dodatkowe weekendowe pociągi do Ustrzyk Dolnych przez Uherce i Lesko. Pociągi kursują w ramach taryfy spółki Przewozy Regionalne. 

Pociąg na mierzeję helską

Na Pomorzu dodatkowe pociągi osobowe są uruchamiane także w kierunku Mierzei Helskiej. O 9:32 rusza dodatkowy pociąg przyspieszony z Gdańska na Hel. Godzinę później przez Gdańsk przejeżdża przyspieszony pociąg z Chojnic na Hel. Z Chojnic wyrusza on o godzinie 7:47. Obydwa pociągi są na Helu przed godziną 11:00, więc całodzienne plażowanie jest jak najbardziej możliwe. 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl