PL   |   EN

Wpływ pakietu Fit for 55 na przemysł motoryzacyjny w Grupie Wyszehradzkiej

Wpływ pakietu Fit for 55 na przemysł motoryzacyjny w Grupie Wyszehradzkiej
Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego zainspirowany dialogiem pomiędzy FPPE a PIE pokazuje, że czas porzucić obawy związane z elektromobilnością. Elektromobilność w sektorze motoryzacyjnym się nam opłaca. To szansa dla gospodarki – przyniesie nowe miejsca pracy, innowacje i zyski.

Odejście od produkcji samochodów spalinowych jest w naszym strategicznym interesie – pozwoli uniezależnić się od importu paliw kopalnych i pomoże w walce z katastrofą klimatyczną. 2/3 przemysłu motoryzacyjnego może przejść na produkcję elektrycznych pojazdów bez konieczności zmiany rodzaju wytwarzanych produktów.

Raport bada wpływ realizacji Pakietu Fit for 55 na sektory motoryzacyjne grupy V4. To odpowiedź na praktyczne konsekwencje wyznaczenia daty końca produkcji samochodów spalinowych w Europie dla Polski. Dla krajów regionu oznacza to dużą rewolucję – Grupa Wyszehradzka jest ważnym regionem w produkcji motoryzacyjnej. Pakiet Fit for 55 napędzający rozwój elektromobilności, będący częścią szerszego pakietu reform podyktowanych osiągnięciem neutralności klimatycznej Unii do 2050, trzeba rozpatrywać także jako impuls do rozwoju i innowacji. Dekarbonizacja transportu to jeden z elementów zmiany gospodarczej mapy świata. Model gospodarczy oparty o paliwa kopalne odchodzi do lamusa. Nowa gospodarka, oparta o energię odnawialną stanowiącą w przyszłości podstawę do napędzania pojazdów elektrycznych, to zupełnie nowe możliwości i szanse na rozwój.

Raport do pobrania na stronie Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych

źródło: FPPE

Tagi

Stworzone przez allblue.pl