PL   |   EN

Popularne

Ponad połowa firm na świecie przyspieszyła w czasie pandemii realizację celów środowiskowych
14 październik 2021

Ponad połowa firm na świecie przyspieszyła w czasie pandemii realizację celów środowiskowych

W wyniku pandemii przyspieszyła zielona transformacja w przedsiębiorstwach. Niemal 60 proc. firm na świecie ocenia, że realizacja ich celów środowiskowych nabrała tempa, co więcej, cele te są coraz ambitniejsze – wynika z raportu ING Banku Śląskiego i EY. Firmy, które ignorują odpowiedzialność środowiskową, mogą być narażone na odrzucenie przez konsumentów. Mogą mieć także problemy z pozyskaniem kapitału na rozwój czy ubezpieczeniem swojej działalności. Instytucje finansowe i inwestorzy coraz wyraźniej stawiają bowiem na zielone aktywa.
Gdzie jest unijna legislacja dla zrównoważonych systemów żywnościowych?
27 październik 2023

Gdzie jest unijna legislacja dla zrównoważonych systemów żywnościowych?

25 października organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz osoby ze środowiska naukowego zaapelowały do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen o przedstawienie unijnej legislacji dla zrównoważonych systemów żywnościowych (FSFS) jeszcze w tej kadencji. List został zainicjowany przez European Food Policy Coalition.
Transformacja energetyczna w celu osiągnięcia 1,5C: ocena państw członkowskich UE
12 październik 2022

Transformacja energetyczna w celu osiągnięcia 1,5°C: ocena państw członkowskich UE

Ukazał się dokument dotyczący polityki 4i-TRACTION oceniono ścieżki zgodne z celem osiągnięcia temperatury 1,5°C dla siedmiu wybranych państw członkowskich UE i porównano je z obecnymi krajowymi planami i celami.
Poziom morza wzrasta zgodnie z przewidywaniami do 2050 r.
22 luty 2022

Poziom morza wzrasta zgodnie z przewidywaniami do 2050 r.

NASA, NOAA, USGS i inne amerykańskie agencje rządowe przewidują, że wzrost wysokości oceanów w ciągu najbliższych 30 lat może równać się całkowitemu wzrostowi obserwowanemu w ciągu ostatnich 100 lat.
Zrównoważone budownictwo: lekcje z Helsinek
10 marzec 2023

Zrównoważone budownictwo: lekcje z Helsinek

Helsinki wykorzystują konkursy, aby zachęcać do zrównoważonego budownictwa i przodują w ograniczaniu wpływu sektora na emisję dwutlenku węgla, piszą Tomi Rantala i Kaisa-Reeta Koskinen.
Olej w głowie czy olej z Rosji?
25 marzec 2022

Olej w głowie czy olej z Rosji?

Minął już miesiąc od rozpoczęcia wojny w Rosji. Minęły też solidne 3 tygodnie od wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych do 7-8 złotych. Korki jak były, tak są. Nie słychać także, aby politycy namawiali nas do oszczędzania benzyny, jeżdżenia na rowerze czy pracy w domu. Jestem zdumiony, bo przecież właśnie z Rosji importujemy prawie 70% paliw do naszych samochodów, którymi jeździmy nimi na potęgę. A politycy wciąż nam w tym pomagają.
Przyszłość polskiej energetyki: kierunki transformacji i wyzwania do roku 2050
19 październik 2023

Przyszłość polskiej energetyki: kierunki transformacji i wyzwania do roku 2050

W dniach 8 i 9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. EUROPOWER & 8. OZE POWER - konferencja energetyczna dotycząca najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego. Jednym z tematów konferencji będzie przyszłość polskiego sektora energetycznego. Poniżej przedstawiamy przegląd najistotniejszych zagadnień, które w rozszerzonej formie zostaną przedstawione przez zaproszonych prelegentów już w listopadzie.
Raport Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym
11 kwiecień 2024

Raport "Elektrownie gazowe i węglowe w kryzysie wodnym"

Polski system wytwarzania energii i cała transformacja energetyczna są oderwane od kryzysu wodnego. Aż 5 z 10 planowanych elektrowni gazowych ma powstać na obszarach z deficytem wody – ostrzegają eksperci i przekonują, że pora na zmiany. W innym razie Polaków czekają problemy z wodą a także wzrost kosztów energii elektrycznej.
Europejski rynek grzewczy jest gotowy do stopniowego wycofywania gazu kopalnego  wspólny apel organizacji pozarządowych i przemysłu
18 luty 2022

Europejski rynek grzewczy jest gotowy do stopniowego wycofywania gazu kopalnego – wspólny apel organizacji pozarządowych i przemysłu

Wyniki ostatniej analizy rynku krajowego ogrzewania ujawniają firmy wiodące w przejściu na ogrzewanie odnawialne w Europie. Ci liderzy branży, wraz z największą europejską siecią organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska, we wspólnym komunikacie prasowym wzywają ustawodawców do wspierania zielonej transformacji ciepłownictwa.
Nowe unijne przepisy dotyczące sprawozdawczości muszą dotyczyć dużych trucicieli
10 luty 2022

Nowe unijne przepisy dotyczące sprawozdawczości muszą dotyczyć dużych trucicieli

Dekarbonizacja świata wymaga od firm naftowych, gazowych i wydobywczych otwarcia swoich przedsiębiorstw na kontrolę. UE ma złotą szansę, aby tak się stało – i musi ją wykorzystać, pisze Caroline Avan.
Czwarta linia metra w Warszawie
04 marzec 2023

Czwarta linia metra w Warszawie

Jeszcze niedawno tytuł taki jak ten był prowokacją. Dziś już wiadomo, że Warszawa na poważnie rozważa budowę więcej niż trzech linii metra. Do przedstawionego nieco ponad dwa tygodnie temu planu mam następującą uwagę. Czemu tak późno? I może nie tylko taką...
Spotkanie on-line Dajmy Drzewom Prawo
08 kwiecień 2024

Spotkanie on-line "Dajmy Drzewom Prawo"

Fundacja EkoRozwoju zaprasza na ważne i strategiczne spotkanie pn. Dajmy Drzewom Prawo, dotyczące możliwości zmiany prawa dla lepszej ochrony drzew, które odbędzie się 10.04.2024 o godz. 17:00 na platformie Clickmeeting.
Dziedziny objęte Miejskim Planem Adaptacji
07 lipiec 2023

Dziedziny objęte Miejskim Planem Adaptacji

Miejski Plan Adaptacji to kompleksowy dokument opracowany przez miasto, który ma na celu przygotowanie i dostosowanie się do zmian klimatycznych. Plan ten obejmuje wiele dziedzin, które są istotne dla funkcjonowania miasta w warunkach zmieniającego się klimatu.
Za zieloną fasadą krajowych planów odbudowy
07 lipiec 2022

Za zieloną fasadą krajowych planów odbudowy

Nowy raport Bankwatch i Euronatur przedstawia aktualne informacje na temat stanu realizacji planów odbudowy w dziewięciu państwach członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej w oparciu o monitoring prowadzony przez krajowych działaczy.
Szlachetne zdrowie
16 styczeń 2021

Szlachetne zdrowie

…nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – pisał jeszcze w XVI wieku Jan Kochanowski. Dziś, w po roku pandemii ta sentencja nie straciła nic a nic na wartości.
COP27 porozumienie w sprawie utworzenia funduszu na rzecz przeciwdziałania stratom i szkodom klimatycznym
21 listopad 2022

COP27 porozumienie w sprawie utworzenia funduszu na rzecz przeciwdziałania stratom i szkodom klimatycznym

Szczyt klimatyczny ONZ w Egipcie, gdzie postępy poczyniono dopiero w pośpiechu w ostatnich dniach i godzinach, zakończył się pozytywnym porozumieniem w sprawie utworzenia funduszu na rzecz przeciwdziałania skutkom zmiany klimatu, zapewniając sprawiedliwość krajom rozwijającym się, które są szczególnie narażone na zmiany klimatu.
Niegotowy i niesprawiedliwy
15 lipiec 2021

Niegotowy i niesprawiedliwy

Komisja Europejska traci kolejną historyczną okazję do wycofania paliw kopalnych z pakietu „Fit for 55%”, pozostawiając otwarte drzwi dla węgla, gazu i ropy naftowej, aby pozostać w systemie energetycznym Unii przez co najmniej kolejne dwie dekady, jednocześnie wysyłając rachunek za szkodliwe działania trucicieli obywatelom Unii - tak pakiet Fit for 55% oceniają organizacje pozarządowe zrzeszone w EEB.
Prezentacje z debaty Zielony, purpurowy, szary...
19 listopad 2021

Prezentacje z debaty "Zielony, purpurowy, szary..."

Prezentujemy prezentacje z debaty "Zielony, purpurowy, szary - wodór w gospodarce neutralnej dla klimatu", która odbyła się 28 października 2021 roku.
Stworzone przez allblue.pl