ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Efekt synergii - dachy zielone z instalacjami solarnymi (20785)

Katarzyna Wolańska
2019-04-12

Drukuj
galeria

Dach z roślinnością, na którym zainstalowano panale fotowoltaiczne, źródło: Marloes Dout, “The Rotterdam Roofscape”, Międzynarodowa Konferencja „Adaptacja odpowiedzią miast na zmiany klimatu” Warszawa, 19.09.2018

Miasta w Polsce opracowują mapy potencjału solarnego dachów na swoim terenie z uwagi na potrzebę większego wykorzystania odnawialnych źrodeł energii i redukcji smogu. Według "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu obsadzonym roślinnością podnosi efektywność działania instalacji solarnych.

W najnowszym wydaniu "Wytycznych dla dachów zielonych" FLL podkreślone zostały korzystne efekty wynikające z zastosowania instalacji solarnych na płaskich dachach zielonych.

Instalacje solarne to instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania prądu lub instalacje solarno-termiczne do wytwarzania energii cieplnej.

Warto zwrócić uwagę na to, że zazielenianie dachów oraz instalacje solarne mogą być łączone, zwłaszcza na dachach płaskich.

Jest to korzystne ze względu na efekt synergii przy wytwarzaniu prądu - stosunkowo niska temperatura powierzchni zazielenionej (w porównaniu do dachów tradycyjnych) prowadzi do mniejszego nagrzewania modułów fotowoltaicznych, co poprawia sprawność takich modułów.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na zielonych dachach ma też zalety techniczne, ponieważ system warstw dachu zielonego pełni rolę kotwiącą - stabilizuje panele fotowoltaiczne, nawet w przypadku silnych wiatrów i burz. 

Tego typu instalacje (solarne zielone dachy) możemy znaleźć np. w mieście Rotterdam (jedną z takich realizacji prezentujemy w tym artykule, na górze strony), gdzie ekologiczne i wielofunkcyjne dachy są wdrażane  jako odpowiedź na potrzebę transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu.

Jak pokazuje przykład Rotterdamu dachy płaskie w miastach mają dużo większy potencjał niż tylko możliwość wykorzystywania ich do montażu paneli fotowoltaicznych.

Zastosowanie zieleni na dachach i tarasach w miastach pozwala na retencjonowanie wody opadowej (odciążenie kanalizacji i zapobieganie powodziom po gwałtownych opadach), redukuje niekorzystne zjawisko miejskiej wyspy ciepła i zwiększa bioróżnorodność tworząc dodatkowe miejsca dla roślinności, ptaków, owadów. Stosowanie dachów zielonych podnosi też wartość budynków i wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Dachy zielone to element zielonej infrastruktury w miastach i na osiedlach. A połączenie paneli fotowoltaicznych i dachu zielonego poprawia efektywność samej instalacji solarnej.

Katarzyna Wolańska, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, ChronmyKlimat.pl, "Eko-lokator".


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej