ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Zielona infrastruktura a najnowsze trendy w budownictwie (20649)

Katarzyna Wolańska
2018-11-27

Drukuj
galeria

źródło: infuture.institute/livingbuildings/

Według Natalii Hatalskiej cenionej analityczki trendów wykorzystanie roślinności w budownictwie (scenariusz W symbiozie z naturą) będzie jedną z 5 najsilniejszych  tendencji w branży budowlanej w perspektywie najbliższych 30 lat. 

Hatalska analizuje temat trendów w budownictwie na podstawie konkretnych realizacji, które już dziś powstają na całym swiecie. W swoim raporcie „Living buildings. Przyszłość biurowców do 2050” zakłada, że „w przyszłości wszystkie budynki i miasta obligatoryjnie będą musiały korzystać z rozwiązań bazujących na tzw. zielonej infrastrukturze.

Dominować będzie tzw. projektowanie biofiliczne (biophilic design) już dziś wprowadzające do środowiska pracy elementy natury, która zacznie stanowić integralny element przestrzeni na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Zielone tarasy, zielone dachy, pokryte roślinnością fasady, wewnętrzne czy zewnętrzne ogrody, ściany porośnięte roślinnością – to wszystko sprawi, że obecność zieleni nie będzie już wyłącznie elementem dekoracyjnym“.

W raporcie możemy też przeczytać: „ludzie będą coraz bardziej świadomi, że zielona infrastruktura, polityka środowiskowa oraz ekologiczne standardy w miastach są nie tylko ważne, ale wręcz niezbędne, także dla ich zdrowia i samopoczucia. Wzorem stają się miejsca i budynki, które maksymalizują korzyści dla ludzi przy minimalizowaniu ich wpływu na środowisko i planetę.

Dzięki zrównoważonemu i zielonemu budownictwu świat będzie w stanie w znaczący sposób ograniczyć emisję CO2 i zużycie nieodnawialnych zasobów, przyczynić się do poprawy jakości powietrza czy w ogóle przeciwdziałać negatywnym skutkom postępującej urbanizacji“.

O korzyściach wynikających ze stosowania roślinności na, wokół i w budynkach rozmawialiśmy z uczestnikami naszych szkoleń w ramach projektu "Eko-lokator". Piszemy na ten temat również w naszym Poradniku.

źródło: Hatalska N., Living buildings. Przyszłość biurowców do 2050, Infuture hatalska foresight institute


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej