ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Czy potrzebujesz klimatyzatora? (19610)

Wojciech Szymalski
2016-07-12

Drukuj
galeria

Wywołany przez klimatyzatory wzrost ilości zużywanego prądu zwykle nie poprawia jakości ziemskiego klimatu. Klimatyzator i jego utrzymanie też kosztuje. Podpowiadamy co zrobić, aby ochłodzić dom bez klimatyzatora.

Jak pokazują najnowsze prognozy liczba klimatyzatorów na świecie szybko rośnie w związku z coraz większą liczbą dni upalnych. Wywołany przez klimatyzatory wzrost ilości zużywanego prądu zwykle nie poprawia jakości ziemskiego klimatu. Klimatyzator i jego utrzymanie też kosztuje. A może klimatyzator nie jest w naszym domu potrzebny? Co zrobić, aby ochłodzić dom bez klimatyzatora? Oto kilka wskazówek.

  • Obserwuj termometr w swoim mieszkaniu. Jeśli w ciągu kilku upalnych dni temperatura w mieszkaniu nie przekroczyła 25 st. C, być może klimatyzator wcale nie jest Ci potrzebny. W upalne dni zalecana temperatura do jakiej nastawiony powinien być klimatyzator to właśnie 25 st. C. Przy niższych temperaturach ryzykujesz przeziębieniem organizmu.

Jeśli w swoim mieszkaniu w upalne dni stwierdziłeś wyższą temperaturę, zanim kupisz klimatyzator rozważ:

  • Czy nie możesz skutecznie zatamować dopływu ciepła do mieszkania? Może wystarczy zasłonić okna roletami lub markizami? Rolety lub markizy zewnętrzne, tzn. zamocowane od strony fasady, zatrzymają promienie słoneczne zanim te dostaną się do mieszkania, a więc nie nagrzeją powietrza wewnątrz. Dzięki temu twoje mieszkanie da Ci wytchnienie od upału.
  • Czy przypadkiem nie otwierasz niepotrzebnie drzwi lub okien w trakcie upału? W zimne dni w Polsce najczęściej trzymamy mieszkania szczelnie zamknięte, aby nie uciekało z nich ciepło. Jednak w upalne dni często nie pilnujemy się aż tak bardzo, albo wręcz specjalnie otwieramy okna, aby w mieszkaniu było cieplej lub przewiewniej. Tymczasem w upale powinniśmy pilnować, aby ciepło nie dostawało się do środka. Gwarantują to nam między innymi zamknięte szczelnie drzwi i okna.
  • Czy twój budynek jest dobrze izolowany, np. przeszedł termomodernizację? Termomodernizacja zapobiega zarówno uciekaniu ciepła z budynku w zimie, jak i częściowo dostawaniu się ciepła do budynku latem(zwykle nie dotyczy to okien – wtedy warto przeczytać to, co napisaliśmy w punkcie wyżej). Jeśli twój budynek nie jest dobrze izolowany, zanim kupisz klimatyzator zważ jego koszty w długim okresie (np. 25 lat) na szali z termomodernizacją budynku.
  • Czy nie możesz zamiast klimatyzatora używać pompy ciepła? Pompa ciepła nie pompuje jedynie ciepła zimą. W lecie może pompować do mieszkania zimne powietrze. Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła nawet w lecie ma dostęp do gruntu o temperaturze niższej niż 10 st. C i może przenieść tę temperaturę do mieszkania. Przy okazji wiadomo, że w zimie pompa ciepła zapewni ogrzewanie, więc po co mieć dwa urządzenia (grzejnik zimą i klimatyzator latem), kiedy możesz mieć jedno, służące i latem i zimą?

W pierwszym punkcie piszemy o temperaturze 25 st. C, jako o pewnej granicy temperatury w mieszkaniu, powyżej której klimatyzator może być potrzebny. Co prawda optimum temperaturowe dla Polaka to 21 st. C. jednak kilka dni w podwyższonej temperaturze w okresie, w którym nasze ciało takiej temperatury się spodziewa powinno być dla nas naturalne. Oczywiście, jeśli w upalne dni Ty lub twoi bliscy czujecie się bardzo źle, kup klimatyzator i… podłącz go do ogniw fotowoltaicznych. Będziesz wtedy podwójnie chłodził atmosferę: w twoim domu i na całym świecie.

dr Wojciech Szymalski
Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej