PL   |   EN

Przełomowa decyzja sądu w sprawie ochrony klimatu we Francji

Przełomowa decyzja sądu w sprawie ochrony klimatu we Francji
Klimat: kolejne pięcioletnie kadencje rządu pod nadzorem sądowym Sąd administracyjny w Paryżu orzekł we francuskiej sprawie stulecia: kolejne francuskie rządy będą teraz zobowiązane do udowodnienia swojej determinacji i ścisłego przestrzegania zobowiązań klimatycznych Francji. Państwo francuskie otrzymało również nakaz naprawienia szkód w środowisku spowodowanych jego bezczynnością do 31 grudnia 2022 r

Ten przełomowy wyrok jest wiążący dla obecnego rządu, ale także dla przyszłego najemcy Pałacu Elizejskiego. Ta decyzja oznacza początek nowej ery dla francuskiej polityki klimatycznej: już nigdy żadnemu prezydentowi nie ujdzie na sucho bezczynność klimatyczna – polityka klimatyczna będzie zawsze pod kontrolą sądową.

Sprawiedliwość w sprawach klimatu przeniknęła do polityki

Sąd w Paryżu orzekł na rzecz skarżących francuski rząd: „Od teraz każdy prezydent, który nie przestrzega zobowiązań klimatycznych Francji, szkodzi krajowi dwukrotnie: po pierwsze, narażając swoją ludność na coraz bardziej niszczycielskie i kosztowne skutki zmian klimatycznych, a po drugie, narażając się na kolejne wyroki sądowe”. 

Najbliższa pięcioletnia kadencja prezydencka to ostatnia szansa, a decydujące będą zbliżające się wybory.

Organizacje Notre Affaire à Tous, la Fondation Nicolas Hulot, Greenpeace France i Oxfam France wzywają zatem wszystkich kandydatów do wykazania, wraz z danymi liczbowymi, w jaki sposób zamierzają wydobyć państwo z opieszałości i spełnić cele klimatyczne. Organizacje ocenią te mapy drogowe przed wyborami prezydenckimi.

Aby wypełnić swoje zobowiązania klimatyczne, państwo francuskie powinno na przykład:

• Zrealizować 700 000 remontów budynków rocznie;

• Zwiększyć ruchu kolejowy o 20 do 25% w stosunku do 2018 roku;

• Pomnożyć przez 4 dostępną powierzchnię gruntów w rolnictwie ekologicznym.

14 miesięcy na nadrobienie narastającego od 3 lat opóźnienia klimatycznego

W latach 2015–2018 Francja wyemitowała 15 mln ton gazów cieplarnianych, przekraczając jej zobowiązania legislacyjne. Sąd orzekł, że to przestępstwo, które postawiło państwo w sytuacji bezprawności i które przywódcy państwowi są teraz zobowiązani do naprawienia przed końcem przyszłego roku. Z francuskiego „budżetu węglowego” na 2022 r. trzeba będzie zatem odjąć 15 mln ton gazów cieplarnianych. Decyzja ta zmusza zatem państwo do podwojenia redukcji emisji planowanych na lata 2021–2022.

Przedstawiciele organizacji skarżących stwierdzili: „Na dziś wszelkie odstępstwa od planu redukcji gazów cieplarnianych mogą być sankcjonowane przez sądy w przypadku dalszego opóźnienia. Państwo ma teraz obowiązek faktycznego zrealizowania działań na rzecz klimatu. Mamy sędziów, którzy zajęli się kwestią klimatu i stwierdzili, że konieczne jest zerwanie z polityką klimatyczną w obecnej formie Dziękujemy za bezprecedensową mobilizację 2,3 miliona ludzi, którzy poparli wniesienie tej sprawy do sądu”.

Demonstracja poparcia

W tym kontekście organizacje zgłaszające sprawę zorganizowały 14 października 2021 demonstrację w Trocadero w Paryżu, z dwoma przesłaniami napisanymi wielkimi literami: „Klimat: sprawiedliwość jest po naszej stronie!” i „Kandydaci na prezydenta: bez klimatu nie ma kadencji prezydenckiej”.

 

 

Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekrozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl