PL   |   EN

Dieta mężczyzn z dużą ilością mięsa powoduje o 40% więcej emisji klimatycznych niż dieta kobiet

Dieta mężczyzn z dużą ilością mięsa powoduje o 40% więcej emisji klimatycznych niż dieta kobiet
źródło : pixabay.com
Badania pokazują również, że 25% emisji związanych z dietą pochodzi z "opcjonalnej" żywności i napojów, takich jak kawa, alkohol i ciasto.
  • Wcześniejsze badania wykazały, że jedzenie mięsa w bogatych krajach musi zostać znacznie ograniczone, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, głównie z powodu metanu i wylesiania związanego z bydłem.

Męska dieta mięsna jest odpowiedzialna za 40% więcej emisji niż kobiety, wynika z brytyjskiego badania.

Badania wykazały również, że jedna czwarta emisji związanych z dietą pochodziła z "opcjonalnej" żywności i napojów, takich jak kawa, alkohol, ciasta i słodycze. Naukowcy stwierdzili, że polityka zachęcająca do zrównoważonej diety powinna koncentrować się na żywności pochodzenia roślinnego, ale zmiana napojów i ograniczenie słodkich przekąsek stwarza dalsze możliwości.

Drugie badanie wykazało, że w krajach zachodnich diety wegańskie i wegetariańskie były o około jedną trzecią tańsze w zakupie niż regularne diety, co z kolei kontrastowało z postrzeganiem, że są one "domeną uprzywilejowanej klasy średniej".

Produkcja żywności powoduje 30% emisji gazów cieplarnianych, a wcześniejsze badania wykazały, że jedzenie mięsa w bogatych krajach musi zostać znacznie zmniejszone,  aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, w dużej mierze spowodowanym metanem i wylesianiem związanym z bydłem. Ale w badaniach tych przyjrzano się średnim emisjom szerokich kategorii żywności.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Plos One,przeanalizowało emisje związane z ponad 3 200 konkretnymi produktami spożywczymi i zbadało dietę 212 Brytyjczyków, którzy zarejestrowali spożycie żywności i napojów w ciągu trzech 24-godzinnych okresów. Okazało się, że produkty pochodzenia zwierzęcego były odpowiedzialne za prawie połowę średniej emisji gazów cieplarnianych w diecie: 31% z mięsa i 14% z nabiału. Napój powodował 15% emisji, a 8% pochodziło z ciast, herbatników i wyrobów cukierniczych.

Badania wykazały również, że diety niewegetariańskie spowodowały o 59% więcej emisji niż diety wegetariańskie. Dieta mężczyzn miała o 41% więcej emisji, głównie z powodu jedzenia większej ilości mięsa, ale także z powodu większej ilości napojów.

"Wszyscy chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc uratować planetę" - powiedzieli naukowcy, kierowani przez Holly Rippin z Uniwersytetu w Leeds. "Wypracowanie sposobu modyfikowania naszej diety jest jednym ze sposobów, w jaki możemy to zrobić. Istnieją szerokie koncepcje, takie jak zmniejszenie spożycia mięsa, szczególnie czerwonego mięsa, ale nasza praca pokazuje również, że duże korzyści można osiągnąć dzięki małym zmianom, takim jak ograniczanie słodyczy."

Rippin powiedział, że badania nie oceniają, dlaczego mężczyźni jedli więcej mięsa. "Ale możemy spekulować, że może to być spowodowane tym, że mężczyźni na ogół jedzą więcej jedzenia niż kobiety" - powiedziała. "Możemy również spekulować, że mężczyźni mogą jeść bardziej tradycyjne diety oparte na mięsie".

Inne niedawne badanie wykazało, że wydatki mężczyzn na towary spowodowały o 16% więcej emisji niż kobiet, mimo że suma pieniędzy jest bardzo podobna, głównie z powodu wyższych wydatków na benzynę i olej napędowy do samochodów.

Baza danych naukowców zawiera również 40 000 markowych produktów spożywczych i stwierdzili, że przyszłe badania mogą pozwolić ludziom zmniejszyć emisje żywności poprzez zamianę marek.

Badanie analizujące koszty różnych diet zostało opublikowane w czasopiśmie The Lancet Planetary Health. Porównał siedem zrównoważonych diet z obecną typową dietą w 150 krajach przy użyciu cen żywności z Banku Światowego.

Okazało się, że w krajach o wysokim dochodzie diety wegańskie były najbardziej przystępne cenowo, zmniejszając koszty żywności o 21-34% w porównaniu ze średnią dietą, w zależności od konkretnych wyborów żywieniowych. Diety wegetariańskie były na drugim miejscu, z 27-31% redukcją kosztów.

Dieta fleksitariańska, z niskimi ilościami mięsa i nabiału, zmniejszyła koszty o 14%, ale diety pescatariańskie oparte na rybach faktycznie zwiększyły koszty o 2%. Badanie koncentrowało się na całej żywności i nie obejmowało wysoko przetworzonych zamienników mięsa ani jedzenia w restauracjach lub na wynos.

"Uważamy że fakt,  o tym że dieta wegańska, wegetariańska i fleksitariańska może zaoszczędzić dużo pieniędzy, zaskoczy ludzi" - powiedział Marco Springmann z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który kierował drugim badaniem. "Kiedy naukowcy tacy jak ja opowiadają się za zdrowym i przyjaznym dla środowiska jedzeniem, często mówi się, że siedzimy w naszych wieżach z kości słoniowej promując coś, co jest finansowo poza zasięgiem większości ludzi. To badanie pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie. Te diety mogą być lepsze dla twojego salda bankowego, a także dla twojego zdrowia i zdrowia planety. "

Niedawne badanie dla WWF wykazało, że ponad 70% Brytyjczyków uważa, że ludzie powinni jeść żywność, która jest lepsza dla środowiska, ale 65% stwierdziło, że zrównoważone opcje są zbyt drogie.

Obecna średnia dieta w bogatych krajach nie jest zgodna z wytycznymi żywieniowymi, z jedzeniem mięsa wyższym niż zalecane poziomy. Oba nowe badania potwierdzają wcześniejsze prace, że  zdrowa dieta jest również dietą niskoemisyjną.

 


Informacje tę otrzymujesz od nas w ramach prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekrozwoju projektu "#klimaSENIORE - aktywizacja seniorów na rzecz klimatu", który jest realizowany w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dowiedz się więcej o projekcie #klimaSENIORE

 

Stworzone przez allblue.pl