PL   |   EN

#TOXICFREEXMAS. Święta wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych

#TOXICFREEXMAS. Święta wolne od niebezpiecznych substancji chemicznych
źródło : pixabay.com
Jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt już czeka za rogiem. Kochamy Boże narodzenie, obdarowywanie bliskich, świąteczne dekoracje i wspólne Gotowanie. Jednak jeszcze bardziej kochamy zrównoważone i świadome Wybory zarówno prezentów, jak i ozdób tworzących świąteczny nastrój. Niestety mogą one stanowić zagrożenie ze względu na zawartość Niebezpiecznych chemikaliów.

Wystartowała międzynarodowa kampania #ToxicFreeXmas, której celem jest ochrona przed zakupem potencjalnie toksycznych produktów. Na stronie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie od dziś będziemy publikować artykuły o ozdobach świątecznych, zabawkach, sprzętach kuchennych i urządzeniach elektronicznych. Z artykułów dowiecie się o niebezpiecznych chemikaliach, które mogą znajdować się w przedmiotach oraz na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakie są alternatywy.

Niebezpieczne substancje chemiczne, które mogą znajdować się w plastiku, tekstyliach czy elektronice, zanieczyszczają środowisko naturalne, a także zaburzają gospodarkę hormonalną, obniżają płodność, powodują astmę, alergie i zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Konsument ma prawo wiedzieć!

Akcja #ToxicFreeXmas jest częścią kampanii Pytaj o chemię, podczas której zawracamy uwagę na składy chemiczne, budujemy świadomość konsumencką, a także zachęcamy firmy do dbania o zdrowie swoich klientów, unikając niebezpiecznych substancji w swoich produktach oraz informując o ich składach.

Każdy konsument ma prawo wiedzieć, czy kupowany przez niego produkt zawiera niebezpieczne chemikalia w stężeniu wyższym od 0,1%. Gwarantuje nam to unijne rozporządzenie REACH. Według tego prawa, każdy może wysłać zapytanie do producenta, sprzedawcy lub importera działającego na terenie Unii Europejskiej i zapytać czy dany artykuł zawiera niebezpieczne substancje chemiczne, przebadane i zebrane przez Europejską Agencje Chemikaliów – tzw. SVHC. Na producencie i sprzedawcy leży obowiązek przekazania w ciągu 45 dni informacji, czy jego produkt zawiera SVHC w stężeniu wyższym niż 0,1%.

W tym celu powstała aplikacja Pytaj o chemię, która pozwala na skanowanie kodów kreskowych produktów oraz wysyłanie firmom zapytań o zawartość niebezpiecznych substancji chemicznych w artykułach codziennego użytku. Liczy się każdy skan – podnoszenie świadomości firm i konsumentów jest ważnym krokiem, aby uczynić nasze życie bardziej zrównoważonym.

#ToxicFreeXmas jest częścią międzynarodowej kampanii Pytaj o chemię i będzie prowadzona w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Niemczech, Szwecji, Grecji, Łotwie, Litwie, Luksemburgu, Polsce, Portugalii i innych krajach Europy.

Stworzone przez allblue.pl