PL   |   EN

Światowym przywódcom brakuje czasu na ekologiczne ożywienie po COVID-19

Światowym przywódcom brakuje czasu na ekologiczne ożywienie po COVID-19
źródło : pixabay.com
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) po raz kolejny uznało kryzys klimatyczny za największe ryzyko na świecie w perspektywie długoterminowej – ale wyprzedziło również COVID-19 jako największe ryzyko średnioterminowe.

Kolejna edycja "Global Risks Report" WEF z 2022 r. ocenia największe zagrożenia w skali międzynarodowej pod względem prawdopodobieństwa i dotkliwości ich przewidywanych skutków.

W perspektywie krótkoterminowej – w ciągu najbliższych 24 miesięcy – raport ocenia ekstremalne warunki pogodowe jako największe globalne ryzyko, a następnie kryzys źródeł utrzymania spowodowany przez COVID-19 i ryzyko braku działania na rzecz klimatu. Oczywiście pierwszy i trzeci punkt są ze sobą powiązane.

Niedawny raport Christian Aid stwierdził, że straty finansowe spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi w 2021 r. prawdopodobnie będą rekordowo wysokie, z powodziami w Europie kosztującymi 43 mld USD, huraganem Ida w Ameryce Północnej kosztującym 65 mld USD oraz powodziami i tajfunami w Azji kosztującymi 24 mld USD.

Ranking WEF dotyczący globalnych zagrożeń w perspektywie średnioterminowej – w latach 2024-2027 – stawia na szczycie bezczynność klimatyczną, a następnie ekstremalne warunki pogodowe i erozję spójności społecznej.

Niepokojące jest to, że globalne badanie WEF przeprowadzone wśród analityków ryzyka i innych ekspertów wykazało, że tylko jeden na dziesięciu uważa, że globalne ożywienie po COVID-19 przyspieszy w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Szczególne zaniepokojenie wyraża się nieuporządkowaną i nierówną transformacją klimatyczną oraz wzajemnie powiązanym nieuporządkowanym i nierównym podejściem finansowym i w zakresie zdrowia publicznego do pandemii. Organizacje przyczyniające się do badań WEF to University of Oxford, National University of Singapore, University of Pennsylvania, Zurich Insurance Group, SK Group i Marsh McLennan.

Prognozy krótko- i średnioterminowe dają wyższą pozycję w rankingu kwestii środowiskowych niż edycja 2021 Raportu Globalnego Ryzyka WEF. Wynika to częściowo z udanego wdrożenia programów szczepień i testów w kilku krajach, co zepchnęło aspekt zdrowia publicznego pandemii w dół rankingu.

Przechodząc do długoterminowych prognoz na lata 2027-2032, dwie pierwsze pozostają takie same, a utrata różnorodności biologicznej zajmuje trzecie miejsce. Ogólny konsensus naukowy jest taki, że Ziemia zmierza w kierunku szóstego masowego wymierania bez skoordynowanych wysiłków na rzecz powstrzymania i odwrócenia szkód w ekosystemie. ONZ jest w połowie swojej 15. konwencji o różnorodności biologicznej (CBD),  w której narody pracują nad uzgodnieniem nowego paktu na rzecz przyrody w stylu "porozumienia paryskiego".

Pięć największych długoterminowych zagrożeń WEF uzupełniają kryzysy zasobów naturalnych i szkody w środowisku ludzkim, które nie są związane z emisjami.

Peter Giger, dyrektor ds. ryzyka w Zurich Insurance Group, powiedział: "Kryzys klimatyczny pozostaje największym długoterminowym zagrożeniem dla ludzkości. Brak działań w sprawie zmian klimatu może zmniejszyć globalny PKB o jedną szóstą, a zobowiązania podjęte na COP26 wciąż nie wystarczą, aby osiągnąć cel 1,5 °C.

"Nie jest za późno, aby rządy i przedsiębiorstwa zareagowały na ryzyko, na jakie stoją, i aby napędzać innowacyjną, zdeterminowaną i integracyjną transformację, która chroni gospodarki i ludzi".

W zależności od tego, która analiza jest używana, uważa się, że wyniki COP26 postawiły  świat na drodze do trajektorii wzrostu temperatury o 1,8 ° C do 2,4 ° C. Pod warunkiem, że wszystkie zobowiązania krajowe i międzynarodowe zostaną w pełni spełnione – wyczyn, który do tej pory się nie zdarzył.

Raport WEF pojawia się na tydzień przed tym, jak organizacja miała zorganizować swój coroczny szczyt o tej samej nazwie w Davos w Szwajcarii. Decyzja została podjęta w grudniu 2021 r. o przełożeniu wydarzenia na lato 2022 r. w związku z obawami dotyczącymi wariantu Omicron COVID-19.

 

Źródło: edie.net

 

Stworzone przez allblue.pl