PL   |   EN

Czy będzie klimat bez samorządów?

Czy będzie klimat bez samorządów?
Na temat ochrony klimatu zawsze warto dyskutować. Już 22 lutego o godzinie 11:00 spotkamy się z zaproszonymi ekspertami podczas debaty online i porozmawiamy o Lokalnych Planach Energii i Klimatu, ich przyszłości, a także rozwoju w Polsce. Dlaczego samorządy niechętnie decydują się na dołączenie do Covenant of Mayors? Jakie są tego powody i czym może to skutkować? Na te i wiele innych pytań wspólnie poszukamy odpowiedzi już w najbliższy wtorek.

Rola samorządów w perspektywie krajowej, czy nawet światowej jest niesłychanie istotna. To właśnie działania na podstawowych szczeblach jednostek terytorialnych, zebrane razem, mają wpływ na obraz całego kraju. W zgodzie z tą myślą Komisja Europejska zachęca do przygotowania przez samorządy Lokalnych Planów Energii i Klimatu, czyli tak zwanych SECAP,  i dołączenia do unijnej inicjatywy Covenant of Mayors (Porozumienie Burmistrzów). 

SECAP to dokładniej dokument tworzony w wyniku przystąpienia do CoM, czyli inicjatywy władz gminnych i miast z całej Europy, dotyczący energii i klimatu. Ma on na celu tworzenie gmin zrównoważonych energetycznie, które w swoich działaniach wspomagają komfort mieszkańców. 

Głównymi zobowiązaniami samorządów jest zmniejszenie emisji Co2 o co najmniej 40% do 2030 roku oraz przystosowanie przynależnego obszaru do negatywnych skutków zmian klimatycznych. Należąc do Porozumienia Burmistrzów, samorząd deklaruje się stworzyć bazową inwentaryzację gazów, a także oceny ryzyka i wrażliwości na zmiany klimatu. Niezbędne jest stworzenie wcześniej wspomnianego planu SECAP oraz zdawanie raportu uwzględniającego postępy co 2 lata. 

Mimo tego, iż wiele polskich gmin i powiatów chętnie działa na rzecz ochrony klimatu, wyraża zamiar ograniczenia gazów cieplarnianych, dążenia do neutralności klimatycznej i podejmuje wiele inicjatyw, to jedynie 86 z nich zdecydowało się na stworzenie Lokalnego Planu Energii i Klimatu. Warto zaznaczyć, że obecnie w Polsce jest ponad 2500 jednostek samorządowych. Problem małego zaangażowania w ten projekt może wynikać z przyczyn finansowych samorządów, braku środków, narzędzi i wsparcia od odgórnych organów. Niewątpliwie jest to także ogromne zobowiązanie i wyzwanie. Te i inne przeszkody w uczestnictwie w CoM zostaną omówione na naszej najbliższej debacie.

Zapraszamy na debatę internetową

Wszystkich zainteresowanych ochroną klimatu serdecznie zapraszamy na spotkanie online poruszające kwestie Lokalnych Planów Energii i Klimatu, broszury projektu UNIFY, Porozumienia Burmistrzów czy przyszłości polskiej, samorządowej strategii proklimatycznej. 

Debata „Czy będzie klimat bez samorządów?” odbędzie się 22 lutego o godzinie 11:00 na portalu Chronmyklimat.pl oraz na naszym wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy do uczestnictwa, zadawania pytań i aktywnego udziału w relacji wydarzenia na żywo. Zachęcamy do zapisania się na wydarzenie. 

Uczestnikami debaty będą: 

  • Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura, Związku Powiatów Polskich,
  • Piotr Dragan, Wójt Wisznic, Związek Gmin Wiejskich Lubelszczyzny,
  • Patrycja Płonka, Polskie Stowarzyszenie Gmin „Energy Cities”,
  • Przemysław Major, II Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna.

Spotkanie organizowane jest przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju.

Materiał przygotowano w ramach projektu LIFE_UNIFY dofinansowanego przez instrument finansowy LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.

 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl