PL   |   EN

Już dziś pierwszy ogólnopolski panel obywatelski - ubóstwo energetyczne

Już dziś pierwszy ogólnopolski panel obywatelski - ubóstwo energetyczne
Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce Odpowiedzi na to pytanie będą szukać w październiku oraz listopadzie uczestnicy i uczestniczki ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, który na taką skalę zostanie zorganizowany w naszym kraju po raz pierwszy.

Panel obywatelski jest rozpoznawalną i uznaną w innych krajach (m.in. Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Francji, Irlandii) skuteczną metodą wypracowania umowy społecznej. W Polsce, w sytuacji mocno spolaryzowanych nastrojów politycznych i społecznych, trzeba nauczyć się rozmawiać innym językiem - a taką możliwość stwarza ta metoda. Przed nami pierwszy temat: rosnące koszty energii i problem ubóstwa energetycznego.

Palący problem

Temat zimna, wysokich rachunków i ich konsekwencji społecznych, staje się coraz bardziej gorący - szczególnie obserwując lawinowo rosnące koszty energii. Powodują one  pogorszenie sytuacji osób od lat zmagających się z ubóstwem energetycznym, jak również pogłębienie kryzysu grup dotychczas będących na granicy ubóstwa, które dotkliwie odczują skutki coraz wyższych opłat za ogrzewanie. Czeka je bardzo ciężka zima. Niezbędna jest wspólna rozmowa o tym, co po niej - jakie systemowe działania należy wprowadzić, aby przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce.

Nowatorskie rozwiązanie

Projekt Narada obywatelska o kosztach energii, realizowany przez Fundację Stocznia, odpowiada na potrzebę przeprowadzenia rozmowy o trudnym temacie, w spolaryzowanym otoczeniu. Po naradach odbywających się w społecznościach lokalnych, które zgromadziły ponad 700 osób, realizujemy pierwszy ogólnopolski panel obywatelski. Wydarzenie zakłada włączenie w proces samych obywateli i obywatelki (wylosowanej grupy 110 osób z terenu całej Polski). Wspierani przez ekspertów i ekspertki, poświęcą 5 dni na dogłębne poznanie problemu ubóstwa energetycznego, będą na jego temat dyskutować, by finalnie oddać głos i wydać “werdykt” - właśnie on, w formie rekomendacji Polek i Polaków, będzie przekazany tym, którzy wpływają lub będą wpływać na kształt polityk publicznych. Raport z rezultatów zostanie zaprezentowany 6 grudnia b.r. W Polsce podobne narady były dotychczas organizowane na poziomie miast, ale nigdy ogólnokrajowym.

Harmonogram prac panelistów i panelistek:

22-23 października - część edukacyjna w Warszawie

5-6 listopada - część deliberacyjne w Warszawie

16 listopada - głosowanie on-line

Pierwsze i ostatnie spotkanie będzie można śledzić on-line na profilu FB Fundacji Stocznia i kanale YouTube

Tagi

Stworzone przez allblue.pl