PL   |   EN

Mięsna ideologia w polskich stołówkach czyli o tym, co szkoły muszą zmienić w czasie katastrofy klimatycznej?

Mięsna ideologia w polskich stołówkach czyli o tym, co szkoły muszą zmienić w czasie katastrofy klimatycznej?
źródło : Green REV Institute
Z jednej strony zwolennicy modelu żywieniowego opartego na produktach pochodzenia zwierzęcego przestrzegają przed “ideologią weganizmu”, grożąc nam niedoborami wielu cennych składników odżywczych i mineralnych, co w polskim środowisku naukowym propaguje na przykład prof. dr hab. Jarosław Całka, po drugiej zaś stronie osoby aktywistyczne walczą, uświadamiają i edukują w zakresie etycznej żywności oraz propagują dietę wegańską.

Możemy zauważyć, że coraz więcej młodych osób wybiera dietę wegańską, wegetariańską lub przynajmniej ogranicza spożycie mięsa w swojej diecie. Green REV Institute w 2022 roku przeprowadziło badanie, z którego jasno wynika, że zapotrzebowanie na wegańskie opcje w szkołach stale rośnie. Jednakże czy wraz ze zmianą mentalności młodych Polek i Polaków, idzie zmiana systemowa? Jak wynika z raportu sporządzonego przez Green REV Institute, niewiele ponad połowa ankietowanych osób uczniowskich ma możliwość zakupienia ciepłego posiłku wegetariańskiego, a jedynie 6,5% posiłku wegańskiego. Niestety, te dane są jeszcze mniej optymistyczne, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. W większości przypadków dzieci i młodzież jako posiłek wegański lub wegetariański otrzymują danie, które polega na eliminacji mięsa ze standardowego posiłku, o ile to jest w ogóle możliwe. W najgorszym przypadku posiłki są przez uczniów wręcz pomijane. We współpracy z radnymi samorządowymi Green REV Institute złożyło piętnaście interpelacji w wielu gminach w Polsce, na przykład Dorota Bonk - Hammermeister, Marta Mazurek i Halina Owsianna  w Poznaniu, Jolanta Niezgodzka we Wrocławiu czy w Toruniu  Margereta Skerska Roman i Bartosz Szymański. Są to działania znacznie wychodzące naprzeciw potrzebom polskiej młodzieży, która coraz częściej wybiera świadomy, ekologiczny i prozdrowotny styl życia. Inicjatywa miała na celu zwrócenie uwagi dyrektorów Wydziału Oświaty na coraz szerszy problem polskich szkół. Żywienie, jako niezwykle ważny element oświaty, powinien stawiać na rozwój oraz edukację. Wprowadzenie do szkolnych stołówek opcji wegańskich oraz wegetariańskich z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne osób uczniowskich, ale także na świadomość młodych osób, od których to silnie zależy przyszłość naszej planety. Dla wielu uczniów w całej Polsce zmiana w systemie żywienia dałaby szansę na lepszy rozwój, właśnie dzięki lepiej zbilansowanej, zdrowej, ale także etycznej i bezpiecznej dla środowiska diecie. Odpowiedzi na pytanie otwarte ankiety Green REV Institute dają jednoznaczne odpowiedzi na nurtujące polityków oraz dyrektorów szkół pytania dotyczące weganizmu w szkołach: 

“Chciałabym żeby na stołówce i w sklepiku były dostępne opcje wegańskie. W sklepiku są słodycze wegańskie, ale żadnych zbilansowanych posiłków. Noszę do szkoły własne obiady.”

“Szkoła powinna zapewniac dzieciom zdrowe, etyczne, przyjazne środowisku i planecie produkty WEGAŃSKIE i propagować wśród dzieci kuchnie roślinną, edukować na temat zwierząt, zdrowia, klimatu i środowiska!”

“Idealne żywienie w szkole powinno opierać się na tym, aby młodzież i dzieci spożywali pełnowartościowe posiłki bogate w białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy. Uważam, że w automatach czy sklepikach szkolnych powinny znaleźć się zdrowe przekąski w postaci warzyw i owoców czy przekąski, które nie zawierają żadnych wzmacniaczy smaków, mają ograniczoną ilość soli albo są bez dodatku cukru. Obecnie na rynku jest wiele produktów, które mają bardzo dobre składy, a co za tym idzie, "nie trują" dzieci. Na stołówkach powinna być różnorodność posiłków, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bo nie każdy chce spożywać jakieś produkty, a niektóre osoby mogą również mieć nietolerancje pokarmowe. Posiłki serwowane na szkolnych stołówkach powinny być pełnowartościowe i bogate w warzywa i owoce. Uważam, że szkoła powinna dawać dobry przykład dzieciom i zachęcać je do spożywania warzyw i owoców. Nie powinna kształtować u dzieci złych nawyków.”

Wśród tych opinii jest też jedna pokrzepiająca i dająca impuls do działania w sprawie uczniowskiego weganizmu: 

“Problemem jest brak umiejętności gotowania posiłków bezmięsnych u szkolnych kucharzy - i brak chęci rozwoju w tym kierunku. Często wynikiem jest "tradycyjny" makaron z niezidentyfikowanymi warzywami i naleśniki z dżemem. Ale współpracują, rozumieją, pomagają. To proces ewolucyjny, który trwa już od kilku lat.”

Przykład Portugalii a sprawa polska 

Są ludzie w systemie oświaty, którym zależy na tym, by dzieci stosujące nietradycyjną dietę miały okazję zjeść coś, co nie jest sprzeczne z ich systemem wartości. W Polsce niestety nie jest to jeszcze bardzo popularna praktyka. Na świecie pomysł wprowadzenia do szkół opcji wegetariańskich lub wegańskich wcale nie jest już bardzo przełomowy. Coraz więcej krajów decyduje się na umożliwienie młodym osobom wyboru, co chcą jeść. Bezmięsne poniedziałki czy wegańskie piątki w Wielkiej Brytanii są bardzo dobrymi rozwiązaniami dla zmieniającego się świata. Najlepszym tego przykładem wciąż pozostaje Portugalia, gdzie uniemożliwianie wyboru diety innej niż mięsna jest praktyką nielegalną. Wszystkie placówki publiczne, w tym szpitale, więzienia, szkoły oraz uniwersytety, muszą zapewnić przynajmniej jedno wegetariańskie danie. Prekursorem całego przedsięwzięcia jest Portugalskie Towarzystwo Wegetariańskie, które w 2016 roku zebrało ponad 15 000 podpisów pod petycją w tej sprawie. Inicjatywa ta została poparta także przez Ministerstwo Zdrowia Portugalii, które oświadczyło, że dobrze zbilansowana dieta wegańska jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Jest to bardzo ważny krok dla działań na rzecz ochrony praw zwierząt oraz klimatu. Nie tylko dlatego, że ma realny wpływ na zwiększenie świadomości obywateli w zakresie ochrony środowiska. To także istotny element walki z dyskryminacją wegan oraz weganek ze względu na ich poglądy. W Polsce bardzo potrzebne są systemowe działania, które pozwolą osobom uczniowskim poczuć się w pełni akceptowaną grupą w społeczeństwie szkolnym, co zdecydowanie przełoży się nie tylko na jakość środowiska naturalnego, ale i samopoczucie osób uczniowskich w placówkach oświatowych. Właśnie dlatego inicjatywa  Green REV Institute jest tak ważna dla Polski, gdzie wciąż powszechnie panuje przekonanie, że dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego jest najlepszym dla naszego społeczeństwa wyborem. To ważny krok ku lepszej przyszłości. Naszym głównym celem jest podążanie za działaniami Portugalii oraz innych krajów Unii Europejskiej, gdzie standardem jest traktowanie diety wegańskiej na równi z dietą mięsną. Kampanie społeczne oraz petycje w sprawie legislacji są dużym krokiem dla jednej z ważniejszym reform szkolnych. 

European Vegan Summit 2023

Na jeden z paneli European Vegan Summit została zaproszona Joana Oliviera, wiceprezeska oraz menadżerka kampanii The Portuguese Vegetarian Association. Będzie gościnią panelu nr 5 zatytułowanego “New Green Activism. Leadership, feminism, networking & synergy”, który odbędzie się 21 września. Panel prowadzony będzie przez doktorę Miłkę Stępień, liderkę i ekspertkę sprawiedliwej transformacji, wielkopolską działaczkę i aktywistkę.

European Vegan Summit to ważne wydarzenie dla aktywistów, polityków, ludzi biznesu, gdzie nauka spotyka się z prawem, a wartością, która łączy te dwie dziedziny jest prawo do godnego życia wszelkich istot czujących - zarówno zwierząt, jak i ludzi. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-21 września online na platformie vegansummit.eu i będzie trasmitowana online. Serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenie wszystkich, którzy chcą zmienić świat na lepsze. 

https://vegansummit.eu/

EVS odbywa się pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Patronem medialnym jest portal Chrońmy Klimat. 

O Green REV Institute i koalicji Future Food 4 Climate 

Green REV Institute to polski, wegański think-tank, fundacja angażująca  młode osoby, Które działają na rzecz klimatu, praw zwierząt i praw człowieka przeciwdziałać szkodliwym działaniom ludzi poprzez propagowanie zupełnie nowych, przełomowych wartości w imię ochrony klimatu, poszanowania praw zwierząt oraz praw człowieka. raz z Future Food 4 Climate, największą koalicją działającą na rzecz transformacji systemu żywności, implementacji Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii UE Od pola do stołu, jest inicjatorem projektu rzeczniczego Może - projektu, którego celem jest wprowadzenie dostępu do wegańskich posiłków w placówkach oświatowych. 

 

Źródło: www.futurefood4climate.eu 

Tagi

Stworzone przez allblue.pl