PL   |   EN

Nowy parlament, ta sama Planeta

Nowy parlament, ta sama Planeta
źródło : Europelects.eu
Komentarz do wyników (wstępnych) wyborów do Parlamentu Europejskiego w roku 2024 Climate Action Network-Europe.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. przejdą do historii jako te, które charakteryzowały się frustracją z powodu rosnących kosztów życia, rosnących nierówności i bezczynności politycznej. Ale także jako te, które wyłoniły ostatnie pokolenie posłów do PE, którzy mają możliwość skierowania nas na ambitną ścieżkę w kierunku osiągnięcia celu 1,5 C w ramach porozumienia paryskiego i zapewnienia sprawiedliwej społecznie transformacji. Gdy nowy Parlament budzi się dzisiaj, ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ich miejsca się zmieniły, planeta oraz jej zielone i społeczne wyzwania pozostają takie same.

Parlament mógł się zmienić, ale planeta nie” - powiedziała Chiara Martinelli, dyrektor CAN Europe. "Nasz dom płonie. Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem, a nasze przywództwo jest odpowiedzialne za ugaszenie problemu w kraju, jednocześnie wypełniając nasze globalne zobowiązania do walki z kryzysem klimatycznym. CAN Europe będzie nadal naciskać na Unię Europejską wolną od paliw kopalnych, sprawiedliwą społecznie i neutralną dla klimatu, a w nadchodzących latach podwoimy nasze wysiłki, aby odciągnąć zwlekających z działaniami na rzecz klimatu w nowym Parlamencie".

Podczas gdy analiza pomeczowa może skupić się na fałszywych rozwiązaniach, które zyskały popularność w urnach wyborczych - świętowanie ze strony dzielących sił będzie krótkotrwałe. Rzeczywistość pozostaje taka, że pilne działania na rzecz klimatu są potrzebne na wielu frontach, a 84% obywateli UE zgadza się, że prawodawstwo UE jest niezbędne do ochrony środowiska w ich kraju. Fałszywe rozwiązania szybko wyjdą na jaw.

Nowa większość polityczna musi teraz przejąć stery i wykorzystać osiągnięcia ostatniego Parlamentu, aby wytyczyć bardziej sprawiedliwą drogę ku neutralności klimatycznej i dobrze prosperującym ekosystemom. Dobra wiadomość jest taka, że pragmatyczne rozwiązania już istnieją, a Europejski Zielony Ład zapewnia mapę drogową, którą można rozszerzyć i ulepszyć. Nie tylko to, ale według ostatnich badań przeprowadzonych przez CAN Europe - dostosowanie się do celu zerowej emisji netto do 2040 r. już teraz przyniosłoby korzyści gospodarcze w wysokości co najmniej 1 biliona euro do 2030 r. To bardzo potrzebny zastrzyk energii dla europejskiej gospodarki.

Od pierwszego dnia, walka z wielopłaszczyznowymi kryzysami, z którymi borykają się Europejczycy, zwłaszcza ci najbardziej zmarginalizowani, powinna być najwyższym priorytetem dla nowego Parlamentu Europejskiego. Wymaga to ogromnych nowych inwestycji publicznych, konkretnego planu stopniowego wycofywania paliw kopalnych i jednoczesnego przyspieszenia w celu osiągnięcia w pełni odnawialnego systemu energetycznego, z głównym naciskiem na energię wiatrową i słoneczną. Wysiłki na rzecz ograniczenia zapotrzebowania na energię i materiały powinny zostać rozszerzone, a rola przywracania natury w celu usuwania dwutlenku węgla z ekosystemów powinna zostać bardziej doceniona.

W kluczowych nadchodzących miesiącach niekończących się negocjacji, przymilania się i politykowania - CAN Europe - i 1700 organizacji, które reprezentujemy w 40 krajach europejskich - są gotowi wspierać i pociągać do odpowiedzialności tę nową klasę posłów do PE w podejmowaniu trudnych decyzji” - powiedziała Chiara Martinelli, dyrektor CAN Europe. „Bierzmy się do pracy”.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 można zobaczyć np. na stronie European Parliament Election 2024 - Europe Elects

Źrodło: CAN-Europe

Tagi

Stworzone przez allblue.pl