więcej


Energetyka

Alstom i Siemens zbudują potężne turbiny wiatrowe (12576)

2011-06-26

Drukuj

Obie firmy budują ogromne elektrownie wiatrowe w odpowiedzi na dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Turbiny obu koncernów będą posiadać moc 6 MW i są to największe tego typu instalacje dotychczas przez nie zbudowane.

Alstom wybiera właśnie lokalizację nowej fabryki, która będzie produkować turbiny przeznaczone do pracy na morzu. Jako miejsce potencjalnej produkcji szefowie firmy biorą pod uwagę kilka miast we Francji: Dunkierkę, Saint-Nazaire, Le Havre i Cherbourg. Fabryka nowych turbin Alstom będzie zatrudniać 1 tys. osób.

Prace nad elektorwnią wiatrową o mocy 6 MW są prowadzone w ośrodku badawczym w Barcelonie. Na razie wiadomo, że elektrownia będzie miała ogromne śmigła o długości 150 metrów. Prototyp turbiny ma być gotowy w 2013 roku.

Alstom jest także na etapie finalizowania prac nad mniejszą elektrownią wiatrową typu offshore o mocy 3 MW.

Ponadt francuska firma rozważa budowę podobnej fabryki w Wielkiej Brytanii, która jest największym rynkiem energetyki wiatrowej typu offshore na świecie.

W styczniu tego roku Alstom porozumiał się z francuskim koncernem energetycznym EDF tworząc konsorcjum, w skład którego wchodzą jeszcze Nass&Wind, Poweo ENR i niemiecki WPD, aby rywalizować o realizację farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Z pracami nad morską turbiną o mocy 6 MW ruszył także Siemens. Firma wykonała już prototyp, który wkrótce zostanie zainstalowany w Danii. Kolejne będą uruchamiane w przyszłym roku. Seryjna produkcja ma ruszyć w 2014 roku. W zakresie rozwoju morskich elektrowni wiatrowych Siemens współpracuje z duńskim potentatem energetycznym Dong.

Lokalizacja pierwszego zakładu nowych turbin Siemensa nie jest jeszcze znana, jednak Niemcy rozważają położone nad Morzem Północnym, angielskie miasto Hull.

Nowa elektrownia wiatrowa SWT-6.0-120 będzie ważyć w sumie 350 ton, a jej śmigła będą miały długość 120 metrów.


źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej