więcej


Energetyka

Centrum badań nad zieloną energią na Politechnice Białostockiej (12815)

2011-06-28

Drukuj

Badania naukowe i wdrożenia z dziedziny energii odnawialnej i budownictwa energooszczędnego będą prowadzone w nowym centrum naukowo-dydaktycznym, które do 2014 roku ma powstać na Politechnice Białostockiej.

Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. W środę, 22 czerwca  2011 r. rektor Politechniki Białostockiej prof. Tadeusz Citko oraz dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji dr Olaf Gajl w obecności minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej podpisali umowę w sprawie projektu "Inno-eko-tech", w ramach którego powstanie to centrum.

Inwestycja ma kosztować 90,9 mln zł, niemal całość pochodzić będzie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład własny politechniki to 1,1 mln zł.

Projekt rywalizował w konkursie z innymi uczelniami w Polsce. Na przełomie 2011 i 2012 roku mają być ogłaszane przetargi na wyłonienie wykonawców inwestycji. Projekt ma być zrealizowany do 2014 roku.

Budowa centrum naukowo-dydaktycznego ma pomóc utworzyć Politechnice Białostockiej w 2014 roku dwa nowe kierunki: ekoenergetykę i biotechnologię. W centrum powstaną najnowocześniejsze laboratoria, z których mają korzystać studenci i pracownicy naukowi dotychczasowych kierunków, m.in. inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa, elektrotechniki i telekomunikacji, budownictwa, inżynierii biomedycznej, mechaniki i budowy maszyn.

Inwestycja, obok budowanego właśnie przez uczelnię – również dzięki dotacji z UE – Centrum Nowoczesnego Kształcenia ma w przyszłości sprawić, że politechnika, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem, ma dysponować nowoczesną bazą do badań.

Politechnika Białostocka chce stawiać na badania i kształcenie studentów, ale także wdrożenia w przemyśle zagadnień dotyczących energii odnawialnej, energooszczędnego budownictwa oraz ochrony środowiska. Jak mówił rektor Tadeusz Citko, już są prowadzone projekty badawcze z tej dziedziny, np. dotyczące nowych rozwiązań technologicznych w chłodziarkach używanych w rolnictwie. Podkreślał, że Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie powstają licznie farmy wiatrowe, a cały region ma dość słaby dostęp do sieci energetycznych, dlatego należy rozwijać energetykę ze źródeł odnawialnych.

Minister nauki Barbara Kudrycka powiedziała, że projekt w Białymstoku wpisuje się w rządową strategię finansowania badań, bo dotyczy odnawialnych źródeł energii. Podkreślała, że ta dziedzina jest jedną z tych, których znaczenie podkreśla również Unia Europejska. Minister zapewniła, że Polska będzie inwestować w energetykę odnawialną, bo "jest to przyszłość energetyki polskiej i światowej".

Według niej Politechnika Białostocka ma – jak mówiła – "potencjał naukowy", by w przyszłości silnie oddziaływać na ośrodki naukowe w Europie wschodniej: na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Mówiła, że nowe inwestycja powinna pozwolić politechnice ściągać z tych krajów zarówno naukowców, jak i studentów.

Minister pytana o komercjalizację badań naukowych na uczelniach powiedziała, że słabością polskich uczelni w poprzednim systemie było "promowanie autorstwa publikacji naukowych, a nie rozwiązań technologicznych nowych wynalazków". Przekonywała, że resort mobolizuje uczelnie do zakładania centrów transferu technolgii – spółek, które będą pomagać w komercjalizowaniu badań. Politechnika Białostocka ma już takie centrum, powstała w nim pierwsza spółka, która będzie wdrażać pomysł jednego z naukowców.

"Pracujemy obecnie nad tym w ministerstwie, aby było to (wdrożenia – PAP) też bardziej motywacyjne dla samych naukowców i aby nie wiązane było z obciążeniami podatkowymi dla tych osób, które jako swój udział w takiej spółce wkładają prawa autorskie danego pomysłu technologicznego" – mówiła Kudrycka.

Politechnika Białostocka kształci obecnie 13 tys. studentów. W nowym roku akademickim ma ruszyć nowy kierunek – energetyka, który ma stanowić podstawę do ekoenergetyki w latach następnych.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej