więcej


Energetyka

Centrum energetyki odnawialnej w Sulechowie (12901)

2011-07-31

Drukuj

kolektory-ueW Sulechowie (Lubuskie) przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej powstało Centrum Energetyki Odnawialnej. Placówka umożliwi prowadzenie wielu badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

To unikalna na skalę kraju inwestycja, która jest przykładem transferu wiedzy do gospodarki – poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Projekt związany z realizacją tego przedsięwzięcia był współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO) na lata 2007-2013. Całkowity koszt wyniósł ponad 15 mln zł – prawie 12,6 mln zł to pieniądze z programu, resztę dołożyło ministerstwo nauki.

Inwestycja polegała na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.

Centrum jest wyposażone w najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej – takie jak pompy, kolektory ciepła, piec na biomasę – oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych.

Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

Centrum ma nie tylko służyć naukowcom do opracowywania nowych technologii energetycznych, ale ma być także wsparciem dla firm związanych z tą branżą.

Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multiźródłowy system będzie systemem otwartym, co umożliwi dołączanie kolejnych urządzeń.

Centrum rozpocznie pracę z początkiem nowego roku akademickiego.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej