więcej


Energetyka

Czarnobyl 25 lat później (9871)

2011-04-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku w rekatorze atomowym nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do tragicznej w skutkach awarii, której skutki możemy obserwować do dziś.  
Z uszkodzonego reaktora wydostaje się radioaktywna chmura, wiele osób umiera w wyniku napromieniowania, ofiarami choroby popromiennej padają m.in. kobiety w ciąży i dzieci. Wiele z nich – teraz już dorosłych – do tej pory boryka się ze skutkami napromieniowania. Powstała 30 km strefa zamknięta, dziesiątki tysięcy ludzi na zawsze muszą opuścić swoje domy. Ziemia w obrębie elektrowni również zostaje napromieniowana, do dziś warzywa uprawiane przez garstkę pozostałych w Czarnobylu wykazują wysoki stopień radioaktywności. 

W marcu tego roku Greenpeace podjął się zbadania żywności produkowanej w obwodach rówieńskim i żytomierskim na Ukrainie pod kątem występującej tam radioaktywności. Pobrane próbki produktów spożywczych produkowanych lokalnie, udowodniły, że mieszkańcy Czarnobyla nadal spożywają napromieniowaną żywność. Przykładowo, próbki mleka pobrane w jednej z wiosek przyległych Czarnobylowi, wykazały 16-krotne przekroczenie radioaktywnego skażenia. 

Ostatnia awaria w reaktorze Fukushima potwierdza, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna elektrownia atomowa. Tymczasem polski rząd forsuje plan budowy elektrowni atomowych ignorując fakt, że bezpieczeństwo energetyczne moglibyśmy osiągnąć inwestując w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest nie tylko bezpieczne, lecz także ekonomicznie opłacalne.

 
W 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu na całym świecie odbędą się demonstracje antyatomowe. Odbędą się one również w Warszawie, Gdańsku i Łodzi:

WTOREK 26 KWIETNIA:

Warszawa, godz. 11.30 przed Ministerstwem Gospodarki, 
Plac trzech Krzyży 3/5

Gdańsk Główny, godz. 17.00 plac przed kinem Krewetka

Łódź, godz. 11.00, Plac Wolności 


źródło: Greenpeace, fot. OB
www.greenpeace.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej