więcej


Energetyka

Czy za brudne powietrze przyjdzie nam słono zapłacić? (19584)

2015-12-14

Drukuj
galeria

Fot. Greenpeace Polska, Flickr (CC BY-ND 2.0)

Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE z uwagi na złą jakość powietrza w naszym kraju i niedostateczne działania naprawcze w tym zakresie.

10 grudnia br. Komisja Europejska ogłosiła decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z utrzymującym się wysokim poziomem cząstek pyłu zawieszonego w powietrzu, stanowiącym poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W uzasadnieniu do tej decyzji KE wyjaśniła, że powodem pozwu są notoryczne przekroczenia norm jakości powietrza. - Przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym w roku 2014, dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10) były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były również roczne dopuszczalne wartości – czytamy w komunikacie KE.

Zdaniem Komisji, środki prawne i administracyjne stosowane jak dotąd przez polski rząd w celu ograniczenia zanieczyszczenia są niewystarczające.

Innego zdania jest resort środowiska, który w komentarzu do pozwu KE podał: - Obecnie Polsce nie grozi żadna kara w związku z decyzją Komisji o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Polska od wielu lat podejmuje działania, aby jakość powietrza uległa znaczącej poprawie.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Środowiska - Dotychczas Komisja prowadziła wobec Polski postępowanie wyjaśniające przyczyny niewypełnienia zobowiązań określonych w unijnych przepisach dotyczących jakości powietrza. Polska zdaje Komisji coroczne raporty o stanie powietrza oraz kilkukrotnie przedstawiała planowane i już podjęte działania mające na celu wyeliminowanie problemu zanieczyszczenia powietrza. W mającym się rozpocząć postępowaniu przed TSUE Polska podsumuje dotychczasową aktywność na rzecz czystego powietrza, przedstawiając zrealizowane działania prawne, organizacyjne i informacyjno-edukacyjne.

Pewności co do skuteczności prowadzonych Polsce działań w zakresie poprawy jakości powietrza nie podzielają jednak organizacje ekologiczne, które wielokrotnie alarmowały o przekroczeniach w zakresie norm jakości powietrza.

- Od dawna alarmowaliśmy o smogu, ale także ostrzegaliśmy, że Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza może trafić przed Trybunał Sprawiedliwości. Liczymy na to, że interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania. Problem smogu to złożone zjawisko, na które składają się niska emisja, zanieczyszczenia z transportu i konwencjonalnej energetyki, opartej na spalaniu węgla. Jedynym sposobem na czyste powietrze w Polsce jest odchodzenie od spalania paliw kopalnych - powiedział Iwo Łoś, ekspert Greenpeace ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Potencjalne kary grożące Polsce to jednak nie jedyne obciążenia finansowe związane ze złą jakością powietrza w naszym kraju. Warto pamiętać, że każdego roku ponosimy w związku z tym ogromne koszty zdrowotne. Cząstki pyłu mogą bowiem powodować astmę, schorzenia układu krążenia, nowotwory płuc i prowadzić do przedwczesnej umieralności. Międzynarodowa organizacja HEAL, która analizuje wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej, obliczyła, że w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 45 tys. ludzi.

 

ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.europa.eu, www.mos.gov.pl, www.greenpeace.org


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej