więcej


Energetyka

Dalkia buduje elektrociepłownie na biomasę (9508)

2011-05-03

Drukuj
W celu zwiększania produkcji energii z OZE koncern energetyczny Dalkia stawia na biomasę. Nowe elektrociepłownie biomasowe mają zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.   
Elektrociepłownię na biomasę, największą tego typu w Europie, Dalkia eksploatuje w pobliżu francuskiego Bordeaux. Wybudowanie instalacji o mocy 69 MW pochłonęło 130 mln euro.

Energię produkowaną we francuskiej instalacji Dalkii konsumuje w dużej części pobliska fabryka papieru (25% en. elektrycznej i 40%. en. termalnej). Jak informuje "Rzeczpospolita", dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, sprawność elektrociepłowni, którą oddano do użytku w ubiegłym roku, wynosi 70%.

We francuskiej elektrociepłowni spala się co roku ponad 500 tys. ton biomasy drzewnej. Optymalną wilgotność spalanego substratu szacuje się na poziomie 40-50% – gdy jest bardziej sucha, w kotle fluidalnym w procesie spalania wydziela się za dużo tlenków azotu.

Rozwiązania z powodzeniem stosowane we Francji Dalkia chce przenieść także na polski grunt. W trakcie budowy są instalacje do spalania biomasy w Poznaniu (46 MW) i Łodzi (27 MW). Ich uruchomienie, które planowane jest jeszcze w tym roku, pozwoli koncernowi na zwiększenie udziału OZE w produkowanej energii do 20%.

Koszt budowy obydwu elektrociepłowni jest szacowany w sumie na 70 mln euro, ale szefowie Dalkii zakładają, że dzięki preferencyjnemu systemowi świadectw pochodzenia zielonej energii, inwestycje zwrócą się po 5 latach. Nowe elektrociepłownie będą potrzebowały co roku łącznie 600 tys. ton biomasy. 


źródło: Gram w Zieolone
www.gramwzielone.pl
   

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej