więcej


Energetyka

Dotacje na termomodernizację z NFOŚiGW (12885)

2011-07-25

Drukuj

Ruszył nabór wniosków w konkursie NFOŚiGW dotyczącym dofinansowania projektów termomodernizacyjnych dla jednostek samorządowych.

W ramach konkursu "Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej" beneficjenci mogą otrzymać w formie dotacji środki o wartości sięgającej 30% kosztów projektów termomodernizacyjnych.

Nabór wniosków w powyższym konkursie rozpoczął się 22 czerwca i potrwa do 21 lipca br. Wnioski, które wpłyną do siedziby funduszu po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Minimalny koszt projektów termomodernizacyjnych zgłaszanych we wnioskach to 2 mln zł, a w przypadku tzw. projektów grupowych – 5 mln zł.

Na dofinansowanie projektów termomodernizacyjnych w obecnej edycji konkursu NFOŚiGW może przeznaczyć w sumie 50 mln zł, które są zgromadzone na tzw. rachunku klimatycznym.

W ramach wnioskowanych projektów można ująć działania zakładające m.in. modernizację systemów grzewczych, okien i drzwi, docieplenia ścian, montaż klimatyzacji czy rekuperacji, instalację kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, a także montaż energooszczędnego oświetlenia.

Według funduszu kompleksowa implementacja powyższych działań może zaowocować zmniejszeniem rachunków za energię w budynkach zarządzanych przez samorządy nawet o 1/3.

Konkurs NFOŚiGW jest realizowany w ramach tzw. systemu zielonych inwestycji (GIS), a środki pochodzą ze sprzedaży przez Polskę nadwyżek uprawnień do emisji CO2 (jednostek AAU) przyznanych naszemu krajowi na podstawie protokołu z Kioto.

Dodatkowo aplikanci mogą ubiegać się w NFOŚiGW o dodatkowe środki w postaci niskooprocentowanych pożyczek.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej