więcej


Energetyka

ENEA kupiła farmę wiatrową na Pomorzu (9533)

2011-04-09

Drukuj
30 marca w Bydgoszczy przedstawiciele Grupy ENEA podpisali ze spółką Elektrownie Wiatrowe ZU-AN z Bydgoszczy akt notarialny przejęcia farmy wiatrowej w Darżynie w gminie Potęgowo (województwo pomorskie). Zakup farmy jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Grupie ENEA i efektem realizacji strategii zwiększania udziału w obszarze wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Jest to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez Grupę ENEA, ale prace nad innymi – znacznie większymi projektami wiatrowymi – są zaawansowane. Do 2020 r. planujemy uzyskać 250-350 MW łącznej mocy elektrowni wiatrowych – podkreśla Maciej Owczarek, prezes parządu ENEA SA.

W imieniu ENEA umowę sprzedaży farmy podpisali Janusz Herder, prezes zarządu Elektrownie Wodne Samociążek oraz Marek Hensler, członek zarządu Elektrownie Wodne Samociążek oraz Jacek Pałka, prezes zarządu spółki Biuro Usług Technicznych. Stronę sprzedającą reprezentował Zbigniew Rogowski, prezes spółki Elektrownie Wiatrowe ZU-AN.

Farma wiatrowa w Darżynie została wybudowana w 2008 roku. Inwestycja została zrealizowana przez Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno oraz Elektrownie Wiatrowe ZU-AN. Farma składa się z nowoczesnych turbin wiatrowych Enercon E-82 o mocy 2 MW. W sumie moc wiatraków, wysokich na około 100 metrów, wyniesie 6 MW. Warto dodać, że farma wiatrowa Darżyno położona jest w rejonie o bardzo korzystnych warunkach wietrznych. Jej produktywność w 2009 r. wyniosła 15 GWh. 


źródło: REO
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej