więcej


Energetyka

Europejski Fundusz Efektywności Energetycznej uruchomiony (12922)

2011-07-12

Drukuj

1 lipca br. Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny, Cassa Depositi e Prestiti i Deutsche Bank ogłosiły w Brukseli uruchomienie Europejskiego Funduszu Efektywności Energetycznej (ang. European Energy Efficiency Fund – EEEF). Fundusz będzie pomagał krajom członkowskim w wypełnieniu celów pakietu klimatyczno-energetycznego. Zapewni on w szczególności instrumenty finansowe na publiczne projekty z zakresu efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, które będą realizowane na terenie Unii Europejskiej.

Fundusz będzie jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia rozwoju zrównoważonej energetyki. O jego powstaniu zdecydowały w grudniu 2010 roku Parlament Europejski i Rada UE. Środki na niego pochodzić będą z niewykorzystanej części programu "European Energy Programme for Recovery".

Komisja Europejska przekaże na fundusz 125 milionów euro, Europejski Bank Inwestycyjny 75 milionów euro, a Cassa Depositi e Prestiti 60 milionów euro. Deutsche Bank, który będzie przy okazji zarządzał funduszem, przekaże 5 milinów euro.

Fundusz będzie wspierał inwestycje w dwojaki sposób: albo bezpośrednio je finansując, albo wspierając je poprzez instytucje finansowe. Planuje się także zaangażować kapitał prywatny. Zakłada się, że łatwiej będzie go zachęcić gwarantując współfinansowanie inwestycji z budżetu Unii.

Więcej informacji:

www.eib.org/about/press/2011/2011-098-european-energy-efficiency-fund-eeef-launched.htm?lang=en

www.managenergy.net/news/articles/74

 

Agnieszka Tomaszewska, Instytut na rzecz Ekorozwoju dla Chronmyklimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej