więcej


Energetyka

Europejski rynek kolektorów słonecznych przeżywa kryzys (12571)

2011-06-27

Drukuj

solary_sxcSkutki kryzysu gospodarczego są nadal odczuwalne w branży budowlanej, a tym samym w sektorze energetyki słonecznej termicznej. W 2010 r. sprzedaż instalacji kolektorów słonecznych w Europie wyniosła ok. 3,7 mln m2, porównując te dane z 2009 r. zauważamy spadek sprzedaży o ponad 13%.

Europejski lider pod względem sprzedaży kolektorów słonecznych – Niemcy odnotowały największy spadek sprzedaży w całej Europie, wynoszący ponad 29%. W 2010 r. sprzedaż kolektorów słonecznych była tam na poziomie 2007 roku i wyniosła 1,15 mln m2. Spadek sprzedaży zauważyły też inne wiodące kraje, takie jak: Hiszpania (o 14%), Austria (o 21%), Francja (o 3%). W ub.r. w Polsce sprzedano ok. 146 tys. m2 kolektorów słonecznych, jest to wartość porównywalna z rokiem poprzednim.
 
solar_market_in_UE

Polska jest obecnie na 8 pozycji w Europie z udziałem na rynku europejskim 4%.
 
kolektory_w_Polsce

Więcej informacji nt. rynku europejskiego znajduje się w corocznym raporcie Solar Thermal Markets in Europe autorstwa European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF). Dostawcą danych o polskim rynku jest zespół ds. energetyki słonecznej w Instytucie Energetyki Odnawialnej. Szczegółowe informacje nt. polskiego rynku kolektorów słonecznych ukazały się w raporcie IEO.

Skrót raportu dostępny jest na stronie: www.ieo.pl/dokumenty/aktualnosci/09062011/rynek_kolektorow_slonecznych_w_Polsce_skrot.pdf


źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej, fot. www.sxc.hu
www.ieo.pl  

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej