więcej


Energetyka

Jaką energetykę warto dotować? Zapraszamy na debatę online (20164)

2017-06-22

Drukuj
galeria

28 czerwca 2017 roku o godz. 11:00 zapraszamy na debatę pt.: „Jaką energetykę warto dotować?”, przygotowaną przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. KLIKNIJ, żeby dołączyć do debaty.

Debata jest drugą częścią cyklu nawiązującego do "Atlasu węgla", publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla, przedstawiającej aspekty społeczne, ekonomiczne oraz klimatyczne związane z wykorzystaniem węgla w energetyce.

Autorem tez do dyskusji jest Ewaryst Hille, niezależny ekspert współpracujący z Instytutem na rzecz Ekorozwoju. Debata będzie moderowana przez Bartłomieja Derskiego, redaktora portalu WysokieNapięcie.pl, patrona medialnego debaty. W czerwcowej debacie wezmą udział również: Beata Wiszniewska - dyrektor generalna Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej; Andrzej Bućko - prawnik i ekspert ds. rynku energii oraz Paweł Smoleń - Przewodniczący Rady Nadzorczej think tanku Forum Energii.

Uczestniczki i uczestnicy debaty będą dyskutować o tym, jakie czynniki gospodarcze, środowiskowe oraz społeczne będą miały wpływ na wybór źródeł energii w najbliższych latach. Obecnie w krajach bogatych i rozwiniętych społeczeństwo ma świadomość, że pozyskiwanie energii w nowoczesnej gospodarce nie może odbywać się kosztem środowiska. Zatem pozyskiwana energia powinna być nie tylko dostępna, bezpieczna, wysokiej jakości oraz stosunkowo niedroga, ale także ekologiczna. Globalne trendy wskazują na stały wzrost udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii. Zarówno państwa, jak i ogromne koncerny chętnie przestawiają się na OZE. Energie odnawialne przestają być niszą, ponad 80 % nowo instalowanych mocy na świecie przypada na urządzenia wiatrowe i solarne. Rozwój technologii i większe rynki zbytu zmniejszają koszty produkcji oraz zwiększają atrakcyjność ekonomiczną odnawialnych źródeł energii w stosunku do paliw kopalnych. Wydobycie ropy naftowej zmniejszy się w związku z rozwojem elektromobliności, co spowoduje obniżenie cen paliw kopalnych, w szczególności ropopochodnych.

W perspektywie długookresowej warto dofinansowywać te obszary gospodarki energetycznej, które najpełniej spełniają kryteria rozwoju cywilizacyjnego i mają szansę na rozwój bez dotacji. Warto również w państwach, gdzie energetyka jest oparta na węglu kamiennym, wspierać społeczeństwo w akceptacji nadchodzących zmian zamiast sztucznie budować gospodarkę energetyczną w oparciu o górnictwo.

Jakie są rzeczywiste koszty energetyki opartej na węglu? W jaki sposób jawnie i ukrycie dotowana jest produkcja energii z różnych źródeł? Na czym polega "bańka węglowa"?

***

„ATLAS WĘGLA” do pobrania: https://pl.boell.org/pl/2016/03/14/atlas-wegla  


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej