więcej


Energetyka

Jak działa MAP – niemiecki program dofinansowania solarów? (12779)

2011-07-02

Drukuj

Na jakie instalacje solarne można otrzymać dotacje w Niemczech? Kto może aplikować i ile może dostać?

Na dotacje do montażu instalacji solarnych co roku rząd w Berlinie wydaje kilkaset milionów euro. To, że Niemcy są dzisiaj największym rynkiem kolektorów słonecznych w Europie z całkowitą powierzchnią zainstalowanych kolektorów wynoszącą ok. 13 mln m2 (dla porównania w Polsce jest ok. 150 tys. m2) jest w dużej mierze zasługą właśnie niemieckiego systemu dopłat do instalacji solarnych, czyli Marktanreizprogramm fur Erneuerbare Energien (MAP).

Program działa od 1999 roku, a środki na jego realizację pochodzą z niemieckiego Ministerstwa Środowiska.

W ramach MAP państwowe subsydia można, oprócz instalacji solarnych, otrzymać także na pompy ciepła i instalacje grzewcze spalające biomasę.

Aplikować mogą osoby prywatne, wspólnoty komunalne, samorządy, organizacje pozarządowe, a także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Według nowych zasad, na montaż systemów solarnych do podgrzewania c.w.u na istniejących budynkach, o powierzchni brutto kolektorów do 40 m2, można otrzymać 90 euro/m2, ale przy spełnieniu tego warunku minimalna kwota dotacji musi wynieść 410 euro. Natomiast w przypadku nowych budynków jest to odpowiednio 45 euro/m2 przy minimalnej kwocie dotacji wynoszącej 307,5 euro.

W przypadku instalacji systemów łączących podgrzewanie wody i ogrzewanie powietrza, o powierzchni kolektorów do 40 m2 beneficjenci otrzymają 105 euro/m2 – w przypadku istniejących budynków, i 78,75 euro/m2 – w przypadku nowych budynków.

Generalne, wymogi dla instalacji solarnych, które mogą podlegać programowi dotacji MAP to: minimalna powierzchnia w przypadku kolektorów płaskich wynosząca 9 m2 oraz pojemność zbiornika min. 40 l/m2, a w przypadku kolektorów próżniowych – powierzchnia kolektorów min. 7 m2 oraz pojemność zbiornika min. 50 l/m2.

Ponadto, MAP oferuje bonus w wysokości 750 euro, jeśli wraz z kolektorami zainstalowano drugie, ekologiczne źródło ciepła – np. piec na ekogroszek czy pompę ciepła.

Dodatkowym wymogiem, który został wprowadzony od 1 stycznia 2011 roku, jest konieczność posiadania przez instalowane kolektory certyfikatu Solar Keymark.

Według zapowiedzi niemieckiego Ministerstwa Środowiska, system dopłat do kolektorów słonecznych za naszą zachodnią granicą zostanie zakończony w 2012 roku.


źródło: Heliosfera.pl
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej