więcej


Energetyka

Japonia: w elektrowni Fukushima udało się zatamować radioaktywny wyciek (9879)

2011-04-07

Drukuj
Firmie Tepco udało się powstrzymać wyciek promieniotwórczej wody do Oceanu Spokojnego. Jak podaje agencja Kyodo ekipy techniczne uszczelniły osłonę jednego z uszkodzonych reaktorów elektrowni atomowej Fukushima.   
Wyciek został zlokalizowany w sobotę. Po wielu próbach w końcu udało się powstrzymać wypływ radioaktywnej wody, uszczelniając otwór m. in. „płynnym szkłem”.

W wodzie, która wydostała się z reaktora do morza przez 20-centymetrową szczelinę, stwierdzono wysoki poziom skażenia radioaktywnego. Przeciek poważnie zanieczyścił środowisko morskie – badanie próbek wody pobranych w pobliżu ujęcia wykazały, że maksymalne, dopuszczalne przez prawo stężenie radioaktywnego jodu-131 zostało przekroczone 7 i pół miliona razy.

Agencja Kyodo podkreśla, że uszczelnienie reaktora to pierwsza dobra wiadomość dotycząca elektrowni Fukushima. Jednak pozostaje jeszcze jeden problem – bowiem w pomieszczeniach pod reaktorami i w podziemnych kanałach pod elektrownią zalega 60 mln litrów skażonej wody. Jednak, jak poinformował PAP budowany jest specjalny zbiornik, w którym będzie przechowywany radioaktywny płyn.

Japonia nie chce więcej odprowadzać skażonej wody do Pacyfiku

Japonia postara się nie odprowadzać więcej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I do Pacyfiku – oświadczył 5 kwietnia minister gospodarki tego kraju Banri Kaieda, który zapewnił, że była to wyjątkowa sytuacja.

Chciałbym, aby to był ostatni raz – stwierdził Kaieda na konferencji prasowej po tym, jak 4 kwietnia zarządzająca elektrownią firma TEPCO zaczęła wypuszczać do oceanu około 11,5 tys. ton skażonej w niewielkim stopniu wody.

Według agencji Kyodo, posunięcie, które wymagało zgody japońskiej agencji energii atomowej, ma na celu stworzenie miejsca do przechowywania bardziej radioaktywnej wody znajdującej się obecnie w budynku reaktora nr 2, która utrudnia prowadzenie w nim prac.

Szef ministerstwa, któremu podlega agencja energii atomowej, przeprosił również za wywołanie zaniepokojenia opinii publicznej, podkreślając jednak, że działania te były „nieuniknione” z powodów bezpieczeństwa. Jak zapewnia japońska agencja energii atomowej wypuszczenie wody nie stanowi „poważnego zagrożenia dla zdrowia”, jednak nie wiadomo, jaki wpływ będzie miała ona na środowisko.

Minister gospodarki zalecił dokładniejszą obserwację poziomu promieniowania pod kątem wpływu skażonej wody na środowisko morskie. 


 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej