więcej


Energetyka

Już 4 tys. kredytów na solary z 45% dopłatą z NFOŚiGW (9510)

2011-04-23

Drukuj
NFOŚiGW podał najnowsze dane w zakresie realizacji programu kredytów na montaż instalacji solarnych z 45-procentową dopłatą. 
Łączna powierzchnia kolektorów zainstalowanych dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osiągnęła już prawie 20 tys. m2.

O ile zasady przyznawania dopłaty na montaż solarów z NFOŚiGW określają, że koszt intalacji nie może przekroczyć 2,5 tys. zł na metr kwadratowy kolektora słonecznego, o tyle średnia w przypadku zainstalowanych już kolektorów wynosi niecałe 2,3 tys. zł.

Według zebranych dotychczas informacji, w przypadku montażu solarów przy wykorzystaniu funduszy z NFOŚiGW, średnia powierzchnia montowanych kolektorów wynosi 6 m2, a przeciętny koszt tego rodzaju inwestycji wynosi 13,5 tys. zł, a także 70,2 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych – jakkolwiek udział wspólnot mieszkaniowych w programie dopłat do kolektorów jest znikomy.

Dofinansowanie Funduszu dla rodzin montujących kolektory to przeciętnie 6 tys. zł, a dla wspólnot mieszkaniowych – 31,6 tys. zł.

W pierwszym etapie realizacji programu dopłat do kolektorów NFOŚiGW wydał już 138,6 mln zł. Budżet całego programu, któego realizacja jest przewidziana na lata 2010-2014, to 300 mln zł.

W drugim etapie programu, w latach 2011-2012, do wydania jest 62 mln zł, a każdy z uczestniczących w programie banków może otrzymać z funduszu w tym czasie maksymalnie 30 mln zł.

Podczas wczorajszej konferencji NFOŚiGW, autorzy programu dopłat do kolektorów zaprosili do udziału w nim kolejne banki. Do tej pory, z sześciu banków przyznających kredyty na zakup solarów, najwięcej wniosków trafiło do BPS.


źródło: Heliosfera.pl 
www.heliosfera.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej