więcej


Energetyka

KGHM, Tauron i Energa w PGE EJ1. Polska elektrownia jądrowa z nowymi udziałowcami (17442)

2014-07-02

Drukuj
galeria

KGHM, Tauron i Enea kupią udziały w należącej do PGE spółce PGE EJ1, której celem jest budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Umowa w tej sprawie zostanie zawarta jeszcze w lipcu.

„Rzeczpospolita” podaje, że KGHM, Tauron i Enea kupią w spółce PGE EJ1 po 146 tys. udziałów, co odpowiada wartości 10% udziałów. Kontrolę nad spółką zachowa PGE.

Nowi udziałowcy potwierdzają, że inwestycja nie będzie opłacalna na warunkach stricte rynkowych i będzie wymagać wsparcia np. na podstawie przyznanych przez państwo tzw. kontraktów różnicowych (feed-in tariff).

Zapewnienie stałej ceny za sprzedaż energii gwarantującej opłacalność funkcjonowania elektrowni jądrowej może być konieczna w celu zabezpieczenia finansowania tego projektu.

Mechanizm kontraktów różnicowych (feed-in premium) chce wdrożyć w zakresie finansowania nowej elektrowni jądrowej także Wielka Brytania. Projekt o nazwie Hinkey Point ma uzyskać stałą cenę gwarantowaną sprzedawanej energii w 35-letnim okresie na poziomie 92,5 funtów/MWh.

Sprawę brytyjskich kontraktów różnicowych jako domniemanej pomocy publicznej sprawdza jednak Komisja Europejska i to od decyzji Brukseli będzie zależeć przyszłość takiego modelu finansowania inwestycji w energetyce.

 

Więcej o kwestii finansowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w artykule ChronmyKlimat.pl „Kto nam sfinansuje atom?”.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej