więcej


Energetyka

Kiedy będzie ustawa o efektywności energetycznej? (9412)

2011-01-03

Drukuj
Ustawa o efektywności energetycznej może wejść dopiero z początkiem 2012 roku. O takim terminie powiedział Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. energetyki. 
„Rada Ministrów 12 października 2010 r. przejęła projekt ustawy o efektywności energetycznej. Projekt trafił już do Sejmu, odbyło się pierwsze czytanie ustawy. W ramach sejmowej Komisji Gospodarki powołano specjalną podkomisję ds. ustawy o efektywności energetycznej.

- Jest wiele zastrzeżeń do projektu tej ustawy, dlatego chcemy zebrać jak najwięcej uwag. Ministerstwo Gospodarki uwagi posegreguje według kategorii i znaczenia, następnie wszystkie propozycje będziemy analizowali. Część uwag będziemy rekomendować, inne odrzucać, część propozycji być może trzeba będzie skorygować - mówi Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. energetyki.

Jak podkreśla Andrzej Czerwiński, nie będzie presji, aby ustawę bardzo szybko przyjąć, jego zdaniem lepiej aby prace potrwały dłużej a ustawa była bardzo dobrze przygotowana.

Dodaje, że nie została jeszcze podjęta decyzja, kiedy ustawa ma wejść w życie, nie wykluczone, że będzie to dopiero w 2012 r.

Celem projektu ustawy jest stworzenie ram prawnych dla działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej gospodarki. Działania te prowadzone będą w trzech obszarach: zwiększenia oszczędności energii przez odbiorców końcowych, zwiększenia oszczędności energii przez urządzenia potrzeb własnych oraz zmniejszenia strat energii elektrycznej, ciepła lub gazu ziemnego w przesyle lub dystrybucji.

Wprowadzenie kompleksowego mechanizmu wsparcia dla działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarki doprowadzi w konsekwencji do ograniczenia szkodliwego oddziaływania sektora energetycznego na środowisko oraz będzie się przyczyniać do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Ustawa ma pomóc w osiągnięciu przez Polskę celu redukcji zużycia energii finalnej o 9 proc. do roku 2016” – www.wnp.pl.

Jeśli efektywność polityków poprawi się w Nowym Roku to może i pracę przy ustawie będą szybciej posuwały się na przód. Dla Polski jest to szczególnie ważne, gdyż wiążą nas zobowiązania energetyczne wobec UE, które musimy wypełnić.


źródło: EkoNews 
www.ekonews.com.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej