więcej


Energetyka

Kolektory słoneczne nie takie popularne? (12916)

2011-07-31

Drukuj

Dopłaty do kolektorów słonecznych można pozyskać już od ponad roku. Jednak jak donosi portal wyborcza.biz, Polacy nie są zainteresowani dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Według informacji wyborcza.biz, najtrudniej przekonać do tej inwestycji mieszkańców północnych województw. W kwietniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał że, najwięcej zrealizowanych inwestycji na terenie kraju było w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Z danych NFOŚiGW wynika, że do końca marca br. złożono prawie 4,5 tys. wniosków o kredyt z dopłatą 45 procentową.

Początkowo dopłaty można było uzyskać na zakup i montaż kolektorów wykorzystywanych wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. Obecnie, dzięki wprowadzonym zmianom w programie, kolektory mogą również zasilać ogrzewanie budynku. Dodatkowo z programu mogą również skorzystać właściciele budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej, pod warunkiem jednak, że kolektory słoneczne wykorzystywane będą wyłącznie do grzania wody użytkowej i obie te sieci te nie będą połączone. Jest to zgodne z zasadą przyjętą podczas opracowywania programu dopłatowego, by zestawy kolektorowe nie konkurowały z sieciami ciepłowniczymi.

Na stronie wyborcza.biz, czytamy, że w zależności od wielkości inwestycji dotacja po odliczeniu kosztów kredytu i podatku dochodowego dotacja wyniesie tylko 30 proc.. Jest to nadal kusząca propozycja. Jednak wymaga ona cierpliwości przy załatwianiu spraw związanych z dokumentami.

Co należy wiedzieć, żeby otrzymać dopłatę?

– Osoba zdecydowana na zakup kolektorów słonecznych, powinna się zgłosić do banku z projektem instalacji (firmy oferujące kolektory najczęściej wykonają go bezpłatnie) oraz dokumentami upoważniającymi do dysponowania daną nieruchomością.  Należy złożyć w banku 2 wnioski: o kredyt oraz o przyznanie dofinansowania z NFOŚiGW. Po wydaniu podpisaniu umowy kredytowej, pozostaje już tylko umawiać się na montaż instalacji. Wykonawca rozliczy się bezpośrednio z bankiem, a bank z Narodowym Funduszem.


Co jeszcze należy wiedzieć? Przynajmniej dwie rzeczy. Po pierwsze warto pamiętać, że kredyt na zakup i montaż kolektorów nie różni się niczym od kredytu konsumenckiego – jeśli ktoś ma takie możliwości, to może go spłacić w całości natychmiast po otrzymaniu naszej 45 proc. dopłaty, nie płacić więcej odsetek przy czym bank nie może żądać opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Po drugie – nasz program nie wskazuje żadnego konkretnego banku, produktu, firmy, technologii czy nawet wielkości zestawu kolektorowego. Choć działają liczne firmy pośredniczące w załatwianiu formalności, pamiętajmy, że proponowane przez nie rozwiązania nie są jedynie opcją, którą zdecydowanie warto porównać z innymi ofertami – mówi Witold Maziarz z NFOŚiGW.

Pomimo rozgłosu i zachęt, program nie rozwija się tak szybko, jak oczekiwali tego jego organizatorzy. Na dopłaty zostało zarezerwowane 300 mln zł, z czego fundusz już wypłacił 25,2 mln zł. – informuje wyborcza.biz.

Będzie lepiej?

Sytuacja poprawiła się w czerwcu. NFOŚiGW podaje, że w tym miesiącu wnioski o dopłatę złożyło 1274 inwestorów. Z informacji Funduszu wynika, że jest ich więcej niż w całym pierwszym kwartale tego roku. 
Jak informuje NFOŚiGW, koszt jednostkowy dofinansowania 1 metra kwadratowego kolektorów wyniósł 2,29 tys. zł. Polacy korzystający z tych dopłat najczęściej kupują po trzy kolektory na budynek. Przeciętna dotacja na zakup i montaż zestawu solarnego wynosi ponad 6 tys. zł przy średnim koszcie zestawu równym 13,5 tys. zł (dla wspólnot mieszkaniowych jest to – 31,6 tys. zł przy średnim koszcie – 70,2 tys. zł).

Co zmieniło się w programie?

Jak podaje NFOŚiGW w porozumieniu ze współpracującymi bankami, wprowadził on udogodnienie związane z ubieganiem się o 45 proc. dopłatę do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Zmiana dotyczy nowo budowanych budynków. Według niej:

  • protokół odbioru może być podpisany pomiędzy beneficjentem a wykonawcą po wykonaniu instalacji, w terminie wynikającym z procesu budowlanego, przed zasiedleniem budynku;
  • oświadczenie o zamieszkaniu w budynku powinno być dostarczone w momencie gdy budynek jest zamieszkany a jego mieszkańcy wykorzystują energię cieplną pochodzącą z instalacji kolektorów słonecznych.


Podstawą ubiegania się o dotację jest bowiem zainstalowanie kolektorów i zamieszkanie w budynku. Beneficjent winien dostarczyć do banku oświadczenie o zamieszkaniu w terminie nie dłuższym niż 9 miesięcy od podpisania protokołu końcowego odbioru instalacji i nie później niż do 30 września roku następnego po zawarciu umowy kredytowej z dotacją.

 

źródło: EkoNews
www.ekonews.com.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej